vama
09.05.06,16:37
Ako to mám urobiť? Používam IPO-chvíľu. Lepšie ovládam IBEU. Máme 2 účty 241 - dotačný a 241 pre vlastné príjmy. "Musí" byť na týchto účtoch analytika? Ako rozlíšiť z čoho boli prostriedky čerpané? Vedela by som dorobiť analytiku podľa rozpočtových organizácií, napr. 241 09501 611 - tarifný plat a niekam ešte 1 alebo 2 zvlášť pre dotačný a školský účet, ale neviem ktoré kolonky môžem použiť aby som nevstúpila do takej čo má povinné kodovanie.
kvet
10.05.06,04:31
Milá "vama", účtuješ príspevkovú organizáciu, alebo neziskovú organizáciu (napr. súkromnú školu) ???

APV - IPO je určené pre účtovanie príspevkových organizácií alebo neziskoviek. Ja v tomto programe účtujem neziskovku - združenie obcí.
vama
11.05.06,16:14
Ahoj. Súkromnú školu, ktorá je príspevková organizácia.
kvet
12.05.06,04:31
Vama, súkromná škola nemôže byť príspevkovou organizáciou ! Neviem, prečo si to niektoré subjekty takto vysvetľujú ?

Príspevková organizácia je podľa zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy právnická osoba štátu, obce alebo VÚC, ktorej menej ako 50 % výrobných nákladov je pokrytých tržbami a ktorá je na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo VÚC zapojená príspevkom ! Príspevkovú organizáciu možno zriadiť zákonom, rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy, obec alebo VÚC. Príspevkové organizácie postupujú pri účtovaní podľa opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a VÚC.

Súkromné školy účtujú podľa opatrenia MF, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania !

Keďže súkromné školy nepatria medzi subjekty verejnej správy, nemajú povinnosť pri príjmoch a výdavkoch používať rozpočtovú klasifikáciu ! Firma IVES Košice vydala k programu IPO príručku, ktorej súčastou je aj záväzné analytické členenie pre neziskové organizácie. Odporúčam postupovať podľa nej.
vama
12.05.06,16:44
Táto škola dostáva dotáciu cez krajský školský úrad. Jej zriaďovateľom je FO. Napr. teraz podáva Správu o hospodárení za r. 2005 podľa § 7 ods. 1,2 zák. 597/2003. IPO mám, ale bez príručky. Budem si ju musieť vyžiadať, alebo možno je na ich portáli.
Myslíš že vediem "zlé" účtovníctvo?
kvet
15.05.06,04:29
Ahoj vama, som presvedčený, že vedieš nesprávne účtovníctvo. Tak ako som už písal, účtovníctvo musíš viesť podľa opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania. To že dostávate dotáciu z KŠÚ je O.K., pretože to vyplýva zo zákona č. 597/2003 Z.z. (štát zabezpečuje financovanie súkromných a cirkevných škôl a z uvedeného dôvodu máte povinnosť vypracovávať aj správu o hospodárení). Neznamená to však, že máš právo viesť účtovníctvo pre príspevkové organizácie.

Len tak naokraj, syntetický účet pre bankové účty v neziskovkách je 221 a nie 241 ako v príspevkových organizáciách. Analyticky členiť bankové účty podľa rozpočtovej klasifikácie povinnosť nemáš. Odporúčam, tako ako aj Ty píšeš, bankový účet (221) analyticky členiť na "dotačný" a "bežný účet". Náklady, ktoré boli uhrádzané z dotácie z KŠÚ členiť tiež analyticky.

Príručka je aj na portáli IVES-u. Pokúšal som sa ju aj pridať ako prílohu, no nepodarilo sa mi to.
vama
15.05.06,21:21
Vieš ako som sa nahľadala kým som prišla po IPO? Všetky tie softvéry mali totiž bankový účet 221 a ja som na radu inej účtovníčky z inej súkromej školy, vlastne nie z jednej, volala som kade-tade po súkromných školách a hľadala taký, kde je bankový účt 241 a pokladňa 261. Vychádzala som z informácie zriadovateľa že škola je príspevková organizácia. Nikdy som nemala v ruke zriadovaciu listinu. To na naj by malo byť uvedené akú organizáciu to vlastne kto-to zriadil? Alebo kde vyčítam to čo tvrdíš ? Teraz ma napadlo, veď aj jedna cirkevná škola robí takéto účtovníctvo. Kto ešte robíte súkromnú školu? Priznajte sa, aké účto?
kvet
16.05.06,04:32
Vidím, že mnohé súkromné školy asi nemajú jasno v tom, aké účtovníctvo majú viesť ? Poďme analyzovať právne predpisy.

Podľa ustanovenia § 1 Opatrenia MF SR č. 24501/2003-92 z 11.12.2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie úzmené celky v znení neskorších zmien, týmto opatrením sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania .... pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky a pre príspevkové organizácie. Odkaz pod čiarov (číslo 1) pri príspevkovej organizácii je na zákon č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 21 ods. 2 citovaného zákona príspevková organizácia je právnická osoba štátu, obce a VÚC, ktorej menej ako 50 % výrobných nákladov je pokrytých tržbami a ktorá je na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo rozpočet VÚC zapojená príspevkom. Podľa ustanovenia § 21 ods. 5 citovaného zákona, rozpočtovú organizáciu alebo príspevkovú organizáciu možno zriadiť
a) zákonom,
b) rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy, ak osobitný predpis neustanovuje inak, obec alebo VÚC.

Položme si otázky, či súkromná škola o ktorej hovoríte, že je príspevková organizácia:
a) je zriadená zákonom ??? (odpoveď nie),
b) je zriadená rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy ??? (odpoveď nie),
c) je zriadená obcou alebo VÚC (odpoveď nie)
z uvedeného jednoznačne vyplýva, že súkromná škola nie je príspevková organizácia a vychádzajúc z ustanovenia § 1 citovaného opatrenia MF SR, súkromná škola nemôže postupovať podľa postupov účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre príspevkové organizácie !!!!

Toto je môj názor, skúste napísať nejaké argumenty, čím by ste vyvrátili moje tvrdenie. To, že je v zriaďovateľskej listine napísané ako právna forma "príspevková organizácia" nie je argument, pretože môže ísť o chybu. Tiež nie je opodstatnený aj fakt, ak je v osvedčení o pridelení IČO ako právna forma uvedená "príspevková organizácia".

Čakám na reakcie.
vama
16.05.06,13:25
Zajtra budem mať pred sebou zriaďovaciu listinu. Určite sa ozvem.
gabuska
20.05.06,16:45
AHOJ KVET.
Vedel by si mi poradiť.Účtujem v IPO príspevková organizácia,a pripudne mi podnikateľská činnosť.Budeme prenajímať-budeme mať aj registračnú pokladňu.
Zatiaľ vyberáme príjem cez pokladňu.Chcem sa spýtať, či potrebuje pokladníčka
dve pokladničné knihy 1 pre hlavnú a 1pre podnikateľskú činnosť?
kvet
22.05.06,04:43
AHOJ KVET.
Vedel by si mi poradiť.Účtujem v IPO príspevková organizácia,a pripudne mi podnikateľská činnosť.Budeme prenajímať-budeme mať aj registračnú pokladňu.
Zatiaľ vyberáme príjem cez pokladňu.Chcem sa spýtať, či potrebuje pokladníčka
dve pokladničné knihy 1 pre hlavnú a 1pre podnikateľskú činnosť?

Moja odpoveď je áno.
Vychádzam z toho, že v účtovníctve musíš mať hlavnú činnosť príspevkovej organizácie odlíšenú od podnikateľskej činnosti. Z uvedeného dôvodu musíš mať dve pokladničné knihy. V programe IPO to docieliš tým, že k syntetickému účtu 261 - Pokladnica vytvoríš dva analytické účty u jedného v symbole 15 uvedieš znak "1" - t.j. hlavná činnosť a u druhého v symbole 15 uvedieš znak "9" - podnikateľská činnosť.
Pri účtovaní podnikateľskej činnosti príspevkovej organizácie sa rozpočtová klasifikácia a kódovanie zdrojov nepoužíva !
Marta L
22.05.06,05:08
Suhlasim s nazorom, ze sukromne skoly vedu uctovnictvo pre neziskovky a nie ako prispevkova organizacia. Podobne strapacie sme absolvovali s jednou cikkevnou skolou, ktorej na statistike v r. 21004 dokonca napisali ze sa jedna o "prispevkovu organizaciu". Pisala som i na ministerstvo odkial sme dostali odpoved, ze sukromne a cirkevne skoly nie su prispevkovymi organizaciami.
Takze p. riaditel vybavoval na statistike zmenu, aby nemali v registracii uvedene "prispevkova organizacia" ale "n.o".
Vedieme pre tuto cirkevnu skolu uctovnictvo normalne v softe od fy Compeko
(pre podnikatelov), kde sme si upravili vykazy a pre spracovanie rocneho vykazu clenenie (ucet 221 a 211) sledujeme pomocou analytik druheho stupna. Cirkevna skola ma otvorene dva ucty v banke. Jeden na prispevky zo SR, ktore dostava cez zriadovatela a jeden bezny, kde ma prijmy napr. od rodicov, dary a podobne.
gabuska
22.05.06,05:36
Ahoj kvet.
Ďakujem za odpoveď.
-A ešte by som sa opýtala, či na tú podnikateľskú činnosť potrebujeme
založiť nový účet v banke, alebo mi stačí ten ktorý používam pre hlavnú
činnosť 241 "1" a faktúry ktoré budú chodiť k podnikateľskej činnosti budem
účtovať na 241 "9"? Pochopila som správne, že ak mi nabehne príjem napr.
za nájom nepoužijem klasifikáciu 212003 ani kód 41?
-Chcem sa ešte spýtať, či účtovník môže byť členom inventarizačnej komisie,
vyraďovacej, likvidačnej, škodovej komisie? Totiž v celej organizácie je nás
len 8 zamestnancov /6 robotníkov a 2 duševne pracujúci/. Môžem do komisií
zaradiť upratovačku, kuriča, údržbára?
-viem, že číslovanie dokladom má každý upravené na vlastné podmienky.
Ja čísluje takto: napr. VÚ 1-50 /pre hlavnú činnosť/, VÚ 51-70 /SF/ a to každý mesiac takto. Je to správne, alebo by to malo ísť narastajúcim spôsobom, čiže: napr. v januári VÚ 1-10, február VÚ 11-15, atď.. Neviem či sa z tohto dá pochopiť, čo sa vlastné pýtam.
kvet
22.05.06,07:26
Odpovede pre "gabusku":

-A ešte by som sa opýtala, či na tú podnikateľskú činnosť potrebujeme
založiť nový účet v banke, alebo mi stačí ten ktorý používam pre hlavnú
činnosť 241 "1" a faktúry ktoré budú chodiť k podnikateľskej činnosti budem účtovať na 241 "9"? Musíš mať otvorený nový účet v banke na podnikateľskú činnosť !

Pochopila som správne, že ak mi nabehne príjem napr.
za nájom nepoužijem klasifikáciu 212003 ani kód 41? Áno, správne.

-Chcem sa ešte spýtať, či účtovník môže byť členom inventarizačnej komisie,
vyraďovacej, likvidačnej, škodovej komisie? Totiž v celej organizácie je nás
len 8 zamestnancov /6 robotníkov a 2 duševne pracujúci/. Môžem do komisií
zaradiť upratovačku, kuriča, údržbára? Prečo nie, samozrejme že áno, za podmienky, že nie je súčasne hmotne zodpovednou osobou (napr. pokladník).

-viem, že číslovanie dokladom má každý upravené na vlastné podmienky.
Ja čísluje takto: napr. VÚ 1-50 /pre hlavnú činnosť/, VÚ 51-70 /SF/ a to každý mesiac takto. Je to správne, alebo by to malo ísť narastajúcim spôsobom, čiže: napr. v januári VÚ 1-10, február VÚ 11-15, atď.. Neviem či sa z tohto dá pochopiť, čo sa vlastné pýtam.
Číslovanie dokladov musí byť upravené v internej smernici. Ja to mám urobené tak, že napr.
banka č. 1, číslujem 1xxx1, kde posledné číslo je poradové číslo bankového výpisu,
banka č. 2, 2xxx1
banka č. 3, 2xxx1 atď.
gabuska
22.05.06,08:15
Pre kvet.
ďakujem za odpovede.
-ešte k tej inventarizácii. v Poradcovi č.8-9 z r.2004 str.498 je totiž vzor smernice pre inventarizáciu, kde sa píše citujem: "členmi inventarizačnej
komisie tiež nemôžu byť pracovníci, ktorí účtujú pohyb inventarizovaných
hospodárskych prostriedkov". Podľa tohoto to chápem tak /ak to vôbec ešte platí/ že ja ako účtovník nemôžem byť členom inv.komisie.
kvet
22.05.06,10:26
Môje názor je taký, kedže je to vzor smernice, účtovná jednotka si môže v nej bližšie špecifikovať, kto môže byť a kto nemôže byť členom inventarizačnej komisie. Ja zastávam názor, že hmotne zodpovedná osoba by nikdy nemala byť členom IK (napr. pokladník pri inventarizácii pokladne, skladník pri inventarizácii skladu a pod.).
gabuska
24.05.06,07:13
Ahojte.
Potrebovala by som poradiť. Chceme z rezervného fondu 20% použiť na
mzdové prostriedky. Účtovala by som to takto:
914/243 prevod na bežný účet 241
241/648 príjem na BÚ
521,524/241 čerpanie /samozrejme rozpis, aj predpis/.
Lenuška
24.05.06,07:32
Ahojte.
Potrebovala by som poradiť. Chceme z rezervného fondu 20% použiť na
mzdové prostriedky. Účtovala by som to takto:
914/243 prevod na bežný účet 241
241/648 príjem na BÚ
521,524/241 čerpanie /samozrejme rozpis, aj predpis/.

Ahojte, ja by som to účtovala:
prevody fin.prostriedkov cez 262
262/243
241 s RS / 262
914/648 - čerpanie fondu rezervného ID.
521,524/241 zostáva .
gabuska
24.05.06,15:59
Ahojte, ja by som to účtovala:
prevody fin.prostriedkov cez 262
262/243
241 s RS / 262
914/648 - čerpanie fondu rezervného ID.
521,524/241 zostáva .

Ďakujem,ale prosím ťa, čo znamená to 241 "s RS" ?
kvet
25.05.06,04:33
RS - rozpočtová skladba (teraz je to rozpočtová klasifikácia)
Lenuška
25.05.06,07:10
SOm zvyknutá - stále používam rozpočtová skladba - RS.

Ten príjem na BU - by som dala 241 + RS 453 - Prevody z prostriedkov peňaž.fondov.
Keď sme pokrývali v minulom roku stratu z rezerv. fondu, tak mi dali usmernenie z VUC /ústne/, že to mám pri prevode finančných prostriedkov - ako príjem na bežný účet účtovať na 241xxx 453.
KVET , myslíš je správna tá 453?
Díky. Ahojte.
kvet
25.05.06,08:32
Lenuška, položka 453 - má názov "Zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov" a položka 454 - má názov "Prevod prostriedkov z peňažných fondov". Z vysvetlivky k položke 454 - Prevod prostriedkov z peňažných fondov vyplýva, že túto položku používajú obce a VÚC. Ale doplnkom č. 2 k metodickému usmerneniu k používaniu ekonomickej klasifikácie RK sa položka 454 rozčlenila na tri podpoložky. Podpoložku 454 003 - Z peňažných fondov subjektu iného ako obec a VÚC, by podľa môjho názoru mali používať príspevkové organizácie. Táto časť doplnku č. 2 nadobúda účinnosť až 01.01.2007. Keď vychádzam z vyššie uvedeného, PO na prevod prostriedkov z peňažných fondov (napr. rezervný, reprodukčný) by mala do nadobudnutia účinnosti uvedeného doplnku používať položku 454 - Prevod prostriedkov z peňažných fondov.
Lenuška
25.05.06,10:35
Jeeej, ja som tie 453, 454 poplietla. Ospravedlňujem sa.
Ďakujem.
gabuska
25.05.06,18:06
Ešte by som potrebovala poradiť:
časť z príspevku mesta na činnosť prevádzam na účet fondu reprodukcie /na odpisy/ účtujem to takto: 262/241 "1"
243 "4"/262
Je to správne, alebo pri tej 241 treba použiť RK? Alebo treba predpis?
- v minulom roku som mala fond reprodukcie na účte 241 "4".Tento rok sme založili v banke nový účet na fond reprodukcie a rezervný fond.
Účtovala som:-fond reprod. 241 "4"/262
262/243 "4". Treba použiť v RK 241 "453"?
- nemala som založený ešte podnikateľský účet a tak jedna platba za vystavenú podnikateľskú faktúru mi nabehla na výdavkový účet.
Môžem zaúčtovať takto predpis 311 "9"/602 "9"
výdavkový účet: 241 637032/311 "9"
262/241 637032
241 "9/262
-pri založený podnikateľského účtu sm vložili poplatok za založenie účtu
z výdavkového účtu, na tom podnikateľskom účte to nám ako účtovať
/treba ten poplatok vrátiť späť na výdavkový účet?/
Lenuška
29.05.06,16:36
Gabuska, vlastne odpisy prevádzaš z bežného účtu na účet FRIM. Teda nie naopak. Neviem či správne myslím, ale RK 454 - používam, keď prevádzame z účtu Fondov na BÚ. /ale prosím - upresní Kvet?/.
Odpisy - z BÚ bez RK.
k PČ: tých 1000,- Sk by som účtovala bez RK. A vrátila na BÚ. Čo sa týka faktúry, tiež bez RK a úhradu by som preúčtovala. Alebo je v RK - mýlna platba. Na 241xxx môžeš účtovať s RK na MD príjmové operácie a na DL výdavkové operácie. Nikdy neopužívaj napr. MD 241 637001.
Ak máte dotačný účet a mzdy na PČ z neho uhrádzate, tiež prevodom vracaj peniaze na dotačný účet z účtu PČ. My takto prevádzame ja mzdy za originálne kompetencie - Školská jedáleň.
Zatiaľ ahoj.
kvet
30.05.06,04:50
Pozdravujem všetkých.

Vychádzajúc z ustanovenia § 24 ods. 7 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, môže PO použiť príspevok na prevádzku poskytnutý zriaďovateľom aj na krytie odpisov, najviac do výšky určenej zriaďovateľom.
PO prevedie finančné prostriedky zodpovedajúce výške odpisov zo svojho bežného účtu (241) na účet fondu reprodukcie (243) bez použitia rozpočtovaje klasifikácie. Rozpočtovú klasifikáciu PO použije až pri skutočnej realizácii výdavkov podľa druhu výdavku financovaného z fondu reprodukcie.
gabuska
30.05.06,05:32
Ahojte,
ďakujem, tú 454 som pochopila, ale chcela som vedieť a akom prípade sa používa RK 453?
Pekný deň
kvet
30.05.06,05:53
Položka EK 453 - Zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov sa používa na zatriedenie počiatočného stavu finančných prostriedkov na účtoch 241 a 243 (fond reprodukcie).
gabuska
30.05.06,06:13
Položka EK 453 - Zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov sa používa na zatriedenie počiatočného stavu finančných prostriedkov na účtoch 241 a 243 (fond reprodukcie). To znamená, že na začiatku roka som mala počiatočný stav na týchto účtoch
/opraviť ID alebo v počiatočných stavoch/- zatriediť na položku 453? Ako sa to má účtovať?
Lenuška
30.05.06,07:57
Položka EK 453 - Zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov sa používa na zatriedenie počiatočného stavu finančných prostriedkov na účtoch 241 a 243 (fond reprodukcie).

KVET, ďakujem ...... inak pri ročnej uzávierke mi "vyhodili" z EK 453 Fond reprodukcie - 243 , že tam má byť len 241. A 241 aj vrátane podnikateľskej činnosti celá.
kvet
30.05.06,08:13
KVET, ďakujem ...... inak pri ročnej uzávierke mi "vyhodili" z EK 453 Fond reprodukcie - 243 , že tam má byť len 241. A 241 aj vrátane podnikateľskej činnosti celá.

Vrátane podnikateľskej činnosti určite nie, pretože pri podnikateľskej činnosti sa RK nepoužíva !
Použitie EK 453 pri účte 243 (fond reprodukcie) vyplýva z usmernenia MF SR k usporiadaniu výsledkov rozpočtového hospodárenia.
Lenuška
30.05.06,09:13
Kvet, mne to tiež bolo divné. Ale skutočne na VUC pri ročnej uzávierke porovnávala RK 453 s výstupom z IPA - Stavy a obraty na účtoch. V tom výstupe je vlastne 241 a 243 - a to vrátane PČ aj fondu rezervného. A odsúhlasovala 241 - zo Stavy a obraty na účtoch - s RK 453. Vôbec ju nezaujímalo, že je v tom PČ - na čo som upozornila.
Prosím Ťa, to použitie EK 453 pri účte 243 - vyplýva z usmernenia MF SR - môžeš mi napísať z ktorého - presnejšie.
Inak, aj tak tomu dobre nerozumiem, prečo len 241-banka , keď učtujem s RK aj 261-pokladňa, a mám na tomto účte aj zostatok finančných prostriedkov.

Ešte raz díky.
gabuska
30.05.06,09:24
Lenuška, kvet z týchto Vašich odpovedí aj tak neviem , ako som mala dostať na začiatku roka počiatočné stavy na položku 453. Preúčtovať cez ID alebo som to mala opraviť ešte v počiatočných stavoch?
Lenuška
30.05.06,10:13
na začiatku roka som účtovala:
MD 241 bez RK napr. 1.238.000,- Sk MÍNUS
MD 241 s RK 453 1.238.000,- SK PLus
interým dokladom.
kvet
30.05.06,10:41
Kvet, mne to tiež bolo divné. Ale skutočne na VUC pri ročnej uzávierke porovnávala RK 453 s výstupom z IPA - Stavy a obraty na účtoch. V tom výstupe je vlastne 241 a 243 - a to vrátane PČ aj fondu rezervného. A odsúhlasovala 241 - zo Stavy a obraty na účtoch - s RK 453. Vôbec ju nezaujímalo, že je v tom PČ - na čo som upozornila.
Prosím Ťa, to použitie EK 453 pri účte 243 - vyplýva z usmernenia MF SR - môžeš mi napísať z ktorého - presnejšie.
Inak, aj tak tomu dobre nerozumiem, prečo len 241-banka , keď učtujem s RK aj 261-pokladňa, a mám na tomto účte aj zostatok finančných prostriedkov.

Ešte raz díky.

Je to usmernenie MF SR k postupu uzatvárania výsledkov rozpočtového hospodárenia za rok 2004, ktoré sme obdržali od metodičky DÚ. Síce uvádza sa v ňom ešte stará podpoložka EK 292 010 - Zostatok prostriedkov z predchádzajúceho roku (platila do konca roku 2004), ale dá sa toto usmernenie aplikovať aj na súčasné podmienky (zmenilo sa len číslené označenie podpoložky, ale význam zostal zachovaný).
Čo sa týka zostatku na účte 261 - pokladňa, podľa môjho názoru, zostatok pokladničnej hotovosti by sa mal na konci roka previesť na bežný účet (241).
vama
05.06.06,09:00
Najmä pre "KVET": čakala som na zriaďovaciu listinu, ale čo mám pred sebou je rozhodnutie o zaradení do siete škôl. &nejestvuje žiaden dokument ktorý by hovoril či príspevková alebo neziskovka, ale skôr neziskovka. Myslím že máš pravdu. Ale čo s tým? Mohla by som napr. prejsť od 01.01.2006 na účtovníctvo pre neziskové organizácie? alebo potrebujem niečo zo štatist.úradu alebo odkiaľ? Ozveš sa,však?
gabuska
05.06.06,10:53
Ahoj kvet,
prevádzam z rezervného fondu do fondu reprodukcie:
243 "454" 3/262 - je tu potrebná tá "454"-ka?
Ďakujem.
kvet
06.06.06,04:50
Najmä pre "KVET": čakala som na zriaďovaciu listinu, ale čo mám pred sebou je rozhodnutie o zaradení do siete škôl. &nejestvuje žiaden dokument ktorý by hovoril či príspevková alebo neziskovka, ale skôr neziskovka. Myslím že máš pravdu. Ale čo s tým? Mohla by som napr. prejsť od 01.01.2006 na účtovníctvo pre neziskové organizácie? alebo potrebujem niečo zo štatist.úradu alebo odkiaľ? Ozveš sa,však?

Môj názor potvrdila aj "Marta L" v príspevku č.12, ktorá to má potvrdené aj z ministerstva. Lenže čo teraz, keď používaš pri účtovaní postupy účtovania pre RO,PO,ŠF,obce a VÚC ??!!
Predpokladám, že súkromná škola funguje už niekoľko rokov, resp. fungovala už aj minulý rok a pri účtovaní si používala rámcovú účtovnú osonovu a postupy účtovania pre RO,PO,ŠF,obce a VÚC. To čo bolo účtované v minulom roku sa už opraviť nedá, ale mala by si od 01.01.2006 prejsť na účtovníctvo pre neziskové organizácie. V prvom rade by si mala vypracovať "otváraciu súvahu", t.j. vypracovať si nejaký prevodový mostík konečných zostatokov k 31.12.2005 vykázaných na účtoch ktoré si používala a začiatočných stavov k 01.01.2006 na účtoch pre neziskové organizácie. Napr. konečný zostatok na účte 241 k 31.12.2005 bol 500 tis. Sk, začiatočný stav k 01.01.2006 bude na účte 221 v sume 500 tis. Sk atď...
kvet
06.06.06,04:53
Ahoj kvet,
prevádzam z rezervného fondu do fondu reprodukcie:
243 "454" 3/262 - je tu potrebná tá "454"-ka?
Ďakujem.

Čo prevádzaš z rezervného fondu do fondu reprodukcie ???
Lenuška
06.06.06,09:17
Kvet,
Fond reprodukcie - tvorba: z prevodu rezervného fondu na nákup investícií
914 / 916.
Ak sú samostatné účty v banke - prevod:
262/243 Rezerv.fond bez RK
243/262 Fond reprodukcie /tu sa gabuška pýta, či na strane MD 243 treba použiť tú "454"/
042/321 - faktúra
321/243 úhrada investície s príslušnou RK.
Ja som ešte takýto prípad nemala, odkedy používame RK /ale môžem mať/ a tiež by som rada vedela - použiť, nepoužiť.
Ďakujeme.
kvet
06.06.06,09:56
Ahojte,
tako ako uvádzate, pri použití zdrojov rezervného fondu, treba tieto prostriedky previesť z účtu rezervného fondu na bežný účet, alebo na účet fondu reprodukcie. Prostriedky z rezervného fondu určené na doplnenie zdrojov na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zaúčtuje na účtoch 241, alebo 243 (fond reprodukcie) v rámci položky ekonomickej klasifikácie 454 - Prevody prostriedkov z peňanžných fondov. Tzn., že pri prevode bude mať účet 243 (fond reprodukcie) na strane MD položku EK 454 !
Pri použití, t.j. pri uhradení faktúry za obstaranie dlhodobého hmotného alebo nehmotného majetku z účtu 243 (fond reprodukcie) bude mať účet na strane DAL príslušnú položku rozpočtovej klasifikácie (presne tak, ako to uvádza Lenuška).
Ešte doplním jeden účtovný zápis pri účtovaní úhrady faktúry za obstaranie dlhodobého hmotného alebo nehmotného majetku:
- zaúčtovanie použitia fondu reprodukcie MD 916 / D 901
Medulienka
08.06.06,10:59
Ahoj kvet ! Viem, že táto téma tu bola minulý rok už veľakrát preberaná, ale prosím Ťa ešte raz o radu. Máme v škole - RO VUC rozpracované 2 projekty z ESF. Účtovníčka a ekonómka školy robia v nich na dohodu o vykonaní práce. Musí sa každá z nich prihlasovať do SP 2 x, teda každú dohodu?
kvet
08.06.06,11:10
Ahoj Medulienka,
každý pracovnoprávny vzťah (pracovný pomer, dohoda) sa musia do sociálnej poisťovne prihlasovať osobitne. Ak napr. má účtovníčka dve dohody, je potrebné vyplniť dva registračné listy FO (aj pri prihlásení aj pri odhlásení) !
Medulienka
08.06.06,11:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď ! Znovu musím konštatovať, že obdivujem tvoje vedomosti, nemohol by si ísť pracovať do SOŠ - RO, ktorú spravuje VUC, tam je iste viac problémov ako na ZŠ. Prajem ešte pekný deň. Ja už končím, lebo už nevládzem!!!
Medulienka
14.06.06,04:31
Ahoj kvet! Mam na Teba este jednu otazku. Ako postupovat pri rocnom zuctovani odvodov do zdravotnej poistovne u starobnych dochodcov, ktori maju u nas pracovnu zmluvu v kalendarnom roku 2005 od 1.1.2005 do 30.6.2005 a od 1.9.2005 do 31.12.2005 a nezarobili 43 tis. Sk mesacne. Musime im robit rocne zuctovanie do ZP? Dakujem.:p
Lenuška
15.06.06,05:51
Ahoj kvet! Mam na Teba este jednu otazku. Ako postupovat pri rocnom zuctovani odvodov do zdravotnej poistovne u starobnych dochodcov, ktori maju u nas pracovnu zmluvu v kalendarnom roku 2005 od 1.1.2005 do 30.6.2005 a od 1.9.2005 do 31.12.2005 a nezarobili 43 tis. Sk mesacne. Musime im robit rocne zuctovanie do ZP? Dakujem.:p

Nie som Kvet, ale môj názor je, že Ty im RZZP robiť nemusíš, podstatné je že v tom čase mali štatút zamestnanca, nezarobili viac ako 43. tis., a keby aj inde pracovali na dohody, na tie sa neprihliada ak boli v čase 1.9.-31.12. zamestnanci.
Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
anika
15.06.06,07:09
Lenuška,
v minulom roku sme z rezervného fondu previedli 100 000,-- do fondu
reprodukcie na nákup investícií bez rozp.kl. a aj nákup-úhrada bez
rozp. kl.
T.z. 243 DAL 100 000,-
241 DAL -100 000,-,
úhrada FA. MD 321 241 DAL 100 000,-.
Usmernenie z nášho VÚC rozp. kl. pri nákupe investícií len ak boli pridelené
kapitálové zdroje.
Anika
Lenuška
15.06.06,09:26
anika, prepáč, ale moc tomu nerozumiem .... opíš to presnejšie, o čo vlastne ide....
anika
15.06.06,12:22
Ahoj,
MD DAL
prevod z rezervného fondu 262 1 243 100 000,--

príjem na bežnom účte 262 1 100 000,--
241 -100 000,--

úhrada FD za obstaranie
investícií 321 241 100 000,--

Usmernenie VÚC Prešov rozpočtová klasifikácia pri kapitálových výdavkoch,
len ak boli pridelené kapitálové zdroje. Pri vlastných nie. Tento rezervný fond
bol vytvorený z vlastných zdrojov zo zisku.
Ahoj Anika
anika
15.06.06,12:51
Ahoj,
v každom prípade dve pokladničné knihy a ešte aj pokladničnú knihu k registračnej poklani, do ktorej sa lepia denné a mesačné uzávieky.
Anika
kvet
16.06.06,04:13
S usmernením VÚC Prešov nemôžem súhlasiť. Už len keď vychádzam z vysvetliviek k výkazu Fin PO 3-04 tak vyplýva, že údaje o príjmoch a výdavkoch rozpočtu sa u PO preberajú zo strany MD a DAL účtov 241, 243 (bežného účtu Fondu reprodukcie) a z účtu 261 (okrem prevodu hotovosti z účtu do pokladne). Tzn., keď prevádzaš z účtu rezervného fondu na bežný účet mala by byť na strane MD účtu 241 aj príslušná položka EK 454. Pri realizácii výdavkov tiež na strane DAL príslušná FK a EK. Kedže fond je tvorený z prostriedkov zo zisku, kód zdroja bude 42 - zdroje zo zisku.
Lenuška
30.06.06,05:20
K dobrovoľným darom......
Prosím o vysvetlenie...
Na základe darovacích zmlúv účtujem dobrovoľné dary ako tvorbu rezerv.fondu.
MD 243 bez RK / DL 914

Pri čerpaní z týchto fin.prostriedkov - treba presunúť na bežný účet?

MD 241xxx 311 /granty/ a aký zdroj? 41 ? / DL 262 do výšky čerpania?
MD 262/ DL 243

KOnkrétny nákup /čerpanie/.
MD 501/ DL 321
MD 321/ DL 241
MD 914/ DL 648.

Potom mi to ale vychádza tak, že ak konktrétny dar v tomto roku nečerpáme, nedostane sa na " 311 " Granty.
Organizácie, ktoré nemajú samostatný účet rezerv.fondu v banke, pri prijatí daru hneď použijú "311" , ale my samostat. účet máme bez použitia RK.
Ďakujem.....
kvet
30.06.06,07:37
Ahoj Lenuška,
podľa môjho názoru, spôsob účtovania prijatia daru a jeho použitia, ktorý uvádzaš je správny. Prostriedky z rezervného fondu tvorené z darov prevádzaš na bežný účet až pri ich použití, tzn., že to nemusí byť len v bežnom roku, ale aj napr. v nasledujúcom roku a preto položka EK (311) sa použije v tom rozpočtovom roku, v ktorom sa prostriedky použili.
Ešte mám poznámku k použitu kódu zdroja. Podľa informácie, ktorú vypracovalo pre obce DR SR, by sa mali prostriedky získané z darov kódovať kódom zdroja 72 a platí to aj pre príspevkové organizácie.
kvet
30.06.06,07:38
Ahojte.
Prosím potrebovala by som poradiť. Vedúci ide na služobnú cestu do zahraničia.Cez výdavkový účet si zamenil Skk na euro. Príde mi výpis z účtu.Aký je postup účtovania?Ďakujem

Ahoj gabuska,
potrebujem viac informácií. Máš na mysli PO alebo RO ? Nakúpili ste valuty v hotovosti cez pokladňu ?
Lenuška
30.06.06,07:48
Ďakujem KVET.......
gabuska
30.06.06,09:00
Ahoj gabuska,
potrebujem viac informácií. Máš na mysli PO alebo RO ? Nakúpili ste valuty v hotovosti cez pokladňu ?
Ahoj kvet, myslím PO,
riaditeľ si zamenil 147 eur v banke.Takže na výpise z banky bude suma
5.750,64 Sk. Musím tieto peniaze vložiť do korunovej pokladne, a to euro
do valutovej pokladne ? Ak treba valutovú treba zvlásť pokladničnú knihu?
A výdaj /záloha na služobnú cestu/ bude z ktorej pokladne?
Ďakujem
kvet
30.06.06,09:46
Z informácií ktoré uvádzaš:
- výber hotovosti v cudzej mene MD 241 / D 262 (ocenenie komerčným kurzom),
- prijem hotovosti v cudzej mene do valutovej pokladne MD 261 AÚ / D 262 (ocenenie komerčným kurzom),
- výdaj preddavku na zahraničnú služobnú cestu z valutovej pokladne MD 335 / D 261 AÚ (poskytnutie preddavku je dňom uskutočnenia účtovného prípadu, ocenenie bude kurzom NBS platným v deň poskytnutia preddavku), podľa chrakteru zaúčtovať kurzovú stratu (545), alebo kurzový zisk (645).
gabuska
30.06.06,09:52
Z informácií ktoré uvádzaš:
- výber hotovosti v cudzej mene MD 241 / D 262 (ocenenie komerčným kurzom),
- prijem hotovosti v cudzej mene do valutovej pokladne MD 261 AÚ / D 262 (ocenenie komerčným kurzom),
- výdaj preddavku na zahraničnú služobnú cestu z valutovej pokladne MD 335 / D 261 AÚ (poskytnutie preddavku je dňom uskutočnenia účtovného prípadu, ocenenie bude kurzom NBS platným v deň poskytnutia preddavku), podľa chrakteru zaúčtovať kurzovú stratu (545), alebo kurzový zisk (645).
Ďakujem
a musím mať zvlášť valutovnú pokladničnú knihu? Kde zistím aktuálny kurz
NBS /preddavok bol poskytnutý včera/?
kvet
30.06.06,10:28
Áno, musíš viesť samostatnú valutovú pokladničnú knihu podľa druhu meny (zápisy vykonáš v cudzej mene aj príjmový a výdavkový pokladničný doklad vystavíš v cudzej mene) a samorzejme účet 261 bude v účtovníctve analyticky rozlíšený, ale tento bude vedený v SK a preto budú vznikať kurzové rozdiely. Aktuálne kurzy NBS najdeš na stránke www.nbs.sk v časti kurzový lístok.
Lenuška
11.07.06,06:16
Prosím - otázočky:
Mám v rukách Metodické usmernenie MF SR:
- v podpoložke 292 027 - iné , sa vkladá veta: ... príjem zo sociálneho fondu.
Čo sa tým myslí?
Zo sociálneho fondu - príspevok na stravovanie, dopravu atď.

A ešte sa pýtam:
Využívame v Dexii termínované vklady - /okrem dotačného účtu/.
Pri prevodoch fin.prostriedkov účtujem bez RK, alebo:
Finančné operácie:
241xxx RK 456 / 262 - príjem na termín.účet
262 / 241 xxx RK 819 výdaj na termínovaný účet

Na termín.účet prevádzame aj peniaze z účtu rezerv.fondu
Je potrebné tieto fin.prostr.najkôr na BU a potom na termnínovaný????
262 / 243 bez RK prevod na BU????
241 RK ???? / 262 na BU
262 / 241 RK 819 Výdaj na termín.
241 RK 456 / 262 príjem na termín..
kvet
11.07.06,07:35
Dodatkom č. 2 k metodickému usmerneniu MF SR a vysvetlivkám k ekonomickej klasifikácie RK bolo doplnené vysvetlenie k zatrieďovaniu príjmov na podpoložke 292 027 - Iné a to, že sa na tejto podpoložke zatrieďujú aj príjmy do sociálneho fondu. Čo to presne znamená neviem, ale myslím si, že sa to týka štátnych RO a PO, ktoré pokiaľ dobre viem, používajú EK aj k mimorozpočtovým účtom, napr. aj na účtoch SF. Na obce a VÚC a ich RO a PO sa to nevzťahuje.

K účtovaniu termínovaných vkladov:
Dodatkom č. 1 k metodickému usmerneniu MF SR a vysvetlivkám k ekonomickej klasifikácie RK, boli doplnené okrem iného do finančných operácií aj prevody z BÚ na termínovaný vklad, ako aj príjem prostriedkov z termínovaného vkladu naspäť na BÚ.

Účtovanie:
- prevod prostriedkov z BÚ na termínovaný vklad: MD 262 / D 241+EK 819
- príjem prostriedkov na termínovaný vklad: MD 241 AÚ bez EK / D 262

- prevod prostriedkov z termínovaného účtu na BÚ: MD 262 / D 241 AÚ bez EK
- príjem prostriedkov na BÚ: MD 241+EK 456 / D 262

Prajem pekný deň
Lenuška
11.07.06,08:01
Pekne Ďakujem.

A čo sa týka toho prevodu na termín. vklad z účtu rezerv.fondu?
262 / 243xxx bez EK - účet RF
243 xxx termín.vklad / 262 tiež bez EK ???
To nemám ešte jasno.....
kvet
11.07.06,08:07
Vychádzajúc zo systému uplatňovania RK v PO k účtom 241,261 a 243 (fond reprodukcie), by som najprv previedol prostriedky určené na prevod na termínovaný účet na BÚ (241) a z tohto účtu na termínovaný účet (241 AÚ). Použitie EK tak ako som uviedol vyššie.
Lenuška
11.07.06,08:26
Kvet, Ďakujem pekne.....
Mám nedostatky v uplatňovaní EK, RK..... som si vedomá a nie som s tým spokojná...:(
Tie termínované z BU, FRIM som opravila, ale nemám ako opraviť tie termínované z toho účtu fondu rezervného - pretože sme to priamo prevádzali na termínovaný účet... nie cez bežný. Čo s tým?:)
Lenuška
11.07.06,08:30
Ahoj Lenuška,
podľa môjho názoru, spôsob účtovania prijatia daru a jeho použitia, ktorý uvádzaš je správny. Prostriedky z rezervného fondu tvorené z darov prevádzaš na bežný účet až pri ich použití, tzn., že to nemusí byť len v bežnom roku, ale aj napr. v nasledujúcom roku a preto položka EK (311) sa použije v tom rozpočtovom roku, v ktorom sa prostriedky použili.
Ešte mám poznámku k použitu kódu zdroja. Podľa informácie, ktorú vypracovalo pre obce DR SR, by sa mali prostriedky získané z darov kódovať kódom zdroja 72 a platí to aj pre príspevkové organizácie.

Kvet, ešte k tomuto.....
Z februára som našla - usmernenie z našej VUC k zmene číslovania zdrojov , v ktorom je , že Zdroj 46 - Rezervný fond, zdroj 72 ani nespomenuli.
Zdroj 72 - má aký názov???
Díky.
kvet
11.07.06,08:48
- zdroj 46- Iné zdroje vyššie neuvedené, súhlasím s použitím na prevod prostriedkov z rezervného fondu, aj v obci používame tento zdroj na prevod prostriedkov z RF,

- zdroj 72 - Vybrané mimorozpočtové prostriedky a ostatné nerozpočtované prostriedky - použitie tohto zdroja v PO na prostriedky získané z grantov, darov a sponzorstva vyplýva z usmernenia DR SR ale priznám sa, nestotožňujem sa s tým u PO !!??
Lenuška
12.07.06,09:39
Kvet, vo výkaze FIN PO 3-04 mám teraz v skutočnosť na 456 aj 819,
treba do výšky skutočnosti "nahodiť" aj rozpočet?
Ďakujem.
kvet
12.07.06,09:58
Rozpis rozpočtu a jeho zmeny Ti predpokladám oznamuje zriaďovateľ. Takže, až na základe rozpočtového opatrenia od zriaďovateľa si oprávnená "nahodiť" upravené sumy rozpočtu. Inak nie !

Pekný deň
Lenuška
12.07.06,10:14
My sme vlastne nežiadali VÚC o možnosť presunu vlastných fin.prostr. na termínovanované vklady.Takže oni nevedia, do akej miery máme termínované vklady z našich účtov /okrem dotačného/...A zdá sa mi nezmyselné, rozpočtovať termnínované úložky. Ale v tom výkaze Fin PO 3-04 mám teraz skutočnosť - keďže sme využili termínované vklady , ale nie rozpočet. Ja teda neviem....
kvet
12.07.06,10:48
Ja by som nechal len plnenie "skutočnosť".
Lenuška
12.07.06,10:53
zatiaľ pekne ďakujem, ....
Lenuška
16.08.06,07:41
Zdravím po dovolenkách.......
A sme zase v realite... mám otázočku na čerpanie z rezervného fondu.
Naše vedenie na škole rozhodlo, že poznávací zájazd do Anglicka uhradí niektorým učiteľom z rezevného fondu - darovaných fin.prostriedkov.
Postup úhrady Fa:

1. Predpis fa:
518/321

2. Čerpanie z RF
914/648

3. Presun fin.prostr. z účtu RF na BU :
MD 262/ DL 243 bez RS
MD 241 zdroj 46 RS 311 ??? /DL 262

4. Úhrada Fa
321 / 241 zdroj 46 RS 637200 /alebo???/

Je to takto v poriadku?
A tak mimochodom, nie je to aj nepeňažný príjem pre zamestnancov?

Ďakujem pekne . L.
Lenuška
25.08.06,04:36
ešte stále dovolenkujete????
Nemá mi kto pomôcť????????
kvet
31.08.06,10:09
Ahoj Lenuška,
prepáč, no nezaregistroval som tvoju otázku ???

Takže, poznávací zájazd môže byť z darovaných prostriedkov uhradený za podmienky, že je to v súlade s účelovým určením v darovacej zmluve.
Účtovné súvsťažnosti sú O.K., no podľa môjho názoru, keďže ide o prevod prostriedkov z rezervného fondu, mala by sa použiť položka ekonomickej klasifikácie 454 - Prevod prostriedkov z peňažných fondov a nie položka 311 - Granty.
Pokiaľ ide o použitie výdavkovej položky ekonomickej klasifikácie, rozhodne by si nemala používať podpoložku 637 200 - Ostatné. Vo všeobecnosti platí, že tieto podpoložky s koncovkou xxx 200 by sa nemali používať, resp. len dočasne, najneskôr do spracovania výkazov. Pri spracovaní výkazov je to chyba, ak sa používajú takéto podpoložky.
Pri zatriedení by si mala vychádzať z charakteru výdavku, napr., ak výdavok za poznávací zájazd pozostáva z nákladov na dopravu, odporúčal by som použiť podpoložku 634 004 - Prepravné a nájom dopravných prostriedkov, pretože podľa obsahovej náplne tam patria výdavky na prepravu nesúvisiace s nákupom tovaru, ako príklady sú tam uvedené prepravné na lyžiarsky výcvik, exekuzie a pod....

Prajem pekný predĺžený víkend.
Lenuška
31.08.06,11:12
ďakujem za odpoveď,
U nás to funguje tak, že prijímame dary na základe zmlúv - darovacích zmlúv - na účel : rozpočtom nezabezpečené potreby a následne ich čerpáme napr. na zájazd Anglicko. Takže na darovacích zmluvách nie je konkrétny účel použitia. Ale takto to tu funguje...
Zatiaľ Ďakujem, určite sa ešte ozvem.........
kvet
31.08.06,11:33
V prípade, že je to takto uvedené v darovacích zmluvách, použitie darovaných prostriedkov na úhradu výdavkov za poznávací zájazd je O.K.
Lenuška
13.09.06,07:18
Ahoj,
prosím o pomoc v účtovaní.....
Obdržali sme upomienku - poisť. Generali za obdobie 9-11/2005 - tento
záväzok neevidujeme v r.2005, ale uznávame ho.
Nakoľko sa to týka roku 2005, je nasledovné účtovanie správne?
MD 914 / DL 379 - predpis
MD 379 / DL 243 - úhradu priamo z účtu rezerv.fondu bez RS, alebo previesť fin.prostriedky na BÚ /použiť pol. 454/ a úhradu z BÚ príslušnou RS a zdrojom 41?
Ďakujem pekne....
kvet
18.09.06,07:59
Ahoj,
ja by som previedol prostriedky z rezervného fondu na bežný účet (EK 454) a úhradu by som vykonal z bežného účtu + príslušná RK a zdroj 46.