rumienka
04.02.15,12:24
Dobry den,

v dome mame viacer spolocnych priestorov. No uz par rokov ma suseda z jedneho z nich urobenu svoju pivnicu. Nie som si ista, ako k tomu doslo - ci sa nejako menil statut toho priestoru, alebo je to "na cierno" alebo ina moznost. Myslela som, ze je to jej pivnica, ze to bol spolocny priestor som zistila len pred nedavnom.

Prosblem je v tom, ze momentalne mi tento stav znacne komplikuje zivot. V mojom byte prebieha rekonstrukcia a stavebna firma nemoze pokracovat bez toho, aby sa dostala k odpadu a potrubiam, kam vedu stupacky. To sa vsak nachadza prave v spominanom priestore. Netusim, ci to tam je pristupne alebo nie, kedze do toho priestoru nemam pristup. Suseda je odcestovana v zahranici, neda sa s nou spojit a dojde az o mesiac, co uz pre mna bude neskoro.

Je nejaka moznost ako si v takejto situacii pomoct? Moznost ako sa do toho priestoru dostat, aby sa neporusil zakon? Je mi jasne, ze ak je to jej sukromny priestor, tak sa tam nedostanem, ale ak by mi v spravcovskej spolocnosti potvrdili, ze stale ide o spolocny priestor, slo by to?

Vdaka za kazdu radu.
misoft
04.02.15,12:04
Pokiaľ je to spoločný priestor - suseda si nemôže ho "privlastniť" pre seba celý. Navyše ak je tam inžinierske, vodovodné a iné príslušenstvo, spoločné pre všetkých.
Na tento priestor máš taký istý nárok ako suseda.
Keďže sa potrebuješ tam dostať - zožeň si pár susedov ako svedkov a jednoducho vylom dvere (ak by náhodou bola nejaká havária, opravári by sa pre zníženie skôd nerozpakovali toto urobiť).
Potom spísať so svedkami váš zápis o tom, že ste boli nútení tam vniknúť násilím pre obmedzenie škôd. Po ukončení zamknúť a nejako zaistiť.
Ďalej sa opýtať, či suseda má ten priestor odkúpený. Ak nie, zvolať schôdzu a riešiť to na schôdzi s tým, že buď suseda uvoľní priestor, alebo ho odkúpi.

P.S. u nás tiež bol takýto "malý" problém - jeden si "privlastnil" kočikáreň" (akože je len jeho), ale robili sa rekonštrukcie vodovodných rozvodov - prišli montážnici, zavolali zástupcu majiteľov a VYLOMILI dvere a makali ďalej.
Sused síce 3,14čoval, ale keď sa do neho obuli ostatní, sklapol.
buchač
04.02.15,12:08
Táto veta je dôležitá.

Je mi jasne, ze ak je to jej sukromny priestor, tak sa tam nedostanem, ale ak by mi v spravcovskej spolocnosti potvrdili, ze stale ide o spolocny priestor, slo by to?
Ak aj porušila ten štatút spoločných priestorov, to neznamená, že môžeš narušiť jej súkromný majetok.
Toto by sa dalo akceptovať len pri určitých skutočnostiach...život ohrozujúce, nejaká havária ohrozujúca majetok...a tak podobne.
Vtedy by nabehli v súčinnosti hasiči, policajti, havárijná služba...
Ide o to, že súkromné vlastníctvo je nedotknuteľné a to aj v prípade nejakej čiernoty.
Stúpačky sa dajú napojiť, dobrý majster zvládne všetko...ale to je vedľajšie. ;)
Ak fakt nevieš ako ďalej, dalo by sa snáď jediným spôsobom.
Osloviť správcu, zástupcu vlastníkov s návrhom komisionálneho vstupu do daného priestoru.
Ak tam nie sú nejaké zvlášť "cenné" veci, tak sa nič nedeje.
Ak by tam boli nejaké lyže, bycikel...atď, tak tieto spísať na zoznam.
Podotýkam a zdôrazňujem, že o vstupe by som urobil zápis s popisom daného stavu, za akým účelom došlo k otvoreniu priestoru a v neposlednom rade aj ten prípadný zoznam.
...ale na to všetko budeš potrebovať ochotu všetkých zúčastnených strán...:rolleyes:
fortunka
04.02.15,13:04
Prístup k stupačkám by mal byť voľný a dostupný v prípade potreby, čo na to bytový dôverník alebo kto tomu u vás šefuje? Spolocenstvo by to malo riesit, kedze ide o dost dolezitu vec a teda urcite musia mat prehlad na co, kto pouziva priestory a aj to v akom su vlastnictve...
rumienka
04.02.15,13:38
V case kedy si priestor privlastnila, bola bytovym dovernikom prave tato pani. Aktualny dovernik je informovany o situacii, tak uvidim, ci s tym nejako pohneme.
rumienka
04.02.15,13:40
Dakujem za info. Stavebna firma, ktora tam robi uz ma kontakt na dovernika aj na bytove druzstvo, tak snad s tym nejako pohneme, ale som rada za tieto informacie. Je dobre vediet, ze sa to da, ak je ochota (ta snad bude)