angelfromNR
04.02.15,12:32
Zdravím, chcem sa opýtať ohľadom hypotéky. Mám vyhliadnutý jeden pekný zrekonštruovaný 2 izbový byt za 57 tis. EUR v Košiciach. Otázkou je, či mi môj príjem vystačí na to, aby mi banky poskytli hypotéku. Zarábam v čistom 650 EUR mesačne. Mám jeden spotrebný úver vo výške 4800 EUR, kde mi ešte ostáva splatiť 30 splátok po 150 EUR. Avšak, ten by som predčasne vyplatil, čiže to by problém nebol. Ďalej platím 40 EUR mesačne za mobilné/internetové služby a 23 EUR životnú poistku. Som slobodný, bezdetný, mám 27 rokov. Splácať by som chcel 25 rokov. Takže, mám. alebo nemám nárok na hypotéku s mojim príjmom?
jslancik
04.02.15,11:36
skús hypotekárne kalkulačky. Má ich každá banka na svojej stránke.
angelfromNR
04.02.15,11:39
Hm, to viem aj sám, lenže väčšina je iba na informatívny výpočet výšky splátok... Ja potrebujem vedieť, akú maximálnu hypotéku dostanem s mojim príjmom. A to je problém zistiť, nakoľko viacero bánk to posudzuje individuálne. Preto by ma potešila odpoveď niekoho, kto s tým má skúsenosti a kto vie, či tú hypo dostanem, alebo nie :)
fortunka
04.02.15,11:44
Najjednoduchšie, zbehnúť do svojej banky a vypýtať si ponuku, zistiť podmienky... Mne schvalili 60tis s takým príjmom, tebe nemusia... je to individuálne a podmienky sa menia, čiže to čo sme zažili v októbri, nemusela byť pravda pred mesiacom a teraz už vôbec nie.. a vešteckú guľu nemáme, nikto okrem banky nevie či ti schvália... :))) V podstate, ak spĺňaš podmienky podľa kalkulačky (keby si mal nízky príjem, napíše ti chybu...), tak šancu máš ;)
jslancik
04.02.15,11:49
nuž, to treba pochodiť banku po banke, porozprávať sa, oni to ľahko vypočítajú.
ak ťa to poteší, tak hypo dostaneš (ale nepoviem kde ani nič viac :)).
richardhudec
17.03.15,16:37
Dúfam, že nepíšem neskoro, ale príjmovo by to teoreticky vychádzať malo. Banky neberú životnú poistku, telefón a podobne ako záväzok, resp. minimálne im to netreba hovoriť a nemajú možnosť si to overiť. Jediné, čo banky vidia sú úvery cez úverový register. Ak aktuálny spotrebný úver vyplatíš, pre banku budeš mať 650€ príjem a 0€ záväzky. Zároveň podľa veku a príjmu by si mal mať nárok na hypotéku pre mladých a počítaj so splátkou cca 245-275€ mesačne pri splatnosti 30 rokov. Pri splatnosti 25 rokov by to bolo s tým príjmom už dosť natesno a preto by som skrátenie splatnosti realizoval radšej mimoriadnymi splátkami. Dúfam, že som dostatočne odpovedal, samozrejme na podrobnejšie a presnejšie informácie je potrebné aj viac informácií od teba :)
buchač
17.03.15,17:00
angelfromNR (04.02.15 13:39) Hm, to viem aj sám, lenže väčšina je iba na informatívny výpočet výšky splátok...
A to je problém zistiť, nakoľko viacero bánk to posudzuje individuálne. Preto by ma potešila odpoveď niekoho, kto s tým má skúsenosti a kto vie, či tú hypo dostanem, alebo nie
To, čo Ti každá banka sľúbi na svojej stránke, Ti nemusí splniť.
To, čo Ti každá banka na svojej stránke neuvedie, to sa dozvieš iba pri osobnom kontakte.
------------------------------------------
Životné minimum Ti ostane, takže v podstate splňaš podmienky na priznanie úveru.
Ale na druhej strane Ti po zaplatení nákladov na byt ostane pár šupov...cca 150 €, čiže 5 €/deň.
------------------------------------------
Chceš skúsenosť ?
Nuž toť pred mesiacom som prefinancovával hypotéku.
Ako vravím (a naznačil aj jslančik), niet nad osobný kontakt. Mne moja bankárka tak nastavila podmienky, že som v podstate zarobil. ;) :)
Pre upresnenie dávam, že som zdrhol od PSS a aj napriek vysokej pokute (1.800 €) sa mi to oplatilo. Len lehota splácania sa mi skrátila o 5 rokov.
duves
17.03.15,18:11
žiadne kalkulačky na nete ti nepomože. Scoringove modely bank sú ich vlastným majetkom, pričom neviem o tom, že by sa so štruktúrou vyhodnocovania klientov a pravidlami schvalovania chválili verejne. Nič ine ti nezostane, len navštivit banky na základe doporučení a referencí napr. od známych.
Dáša_
25.08.15,15:52
nuž, pokiaľ ja viem, banky nedávajú 100% hypotéky. Naviac, musí byť odhad a ten sa absolútne nemusí zhodovať s predajnou cenou. Ak nemáš ešte nejaké ďalšie zdroje, tak hypotéku na kúpu celého bytu asi ťažko. Aj keby ti vychádzal príjem.