Economic
04.02.15,13:58
1. Považujem takúto osobu ako štandardnú SZČO ?
2. Môžem takejto osobe spracovať jednoduché účtovníctvo, uplatniť nezdaniteľnú čiastku , nárok na daňový bonus a 40 % paušálne výdavky ? (Zdá sa mi to logické, keď je to vlastne SZČO na základe Osvedčenia (len zapísaná do OR na základe požiadavky živnostenského registra)
3. Alebo striktne musím viesť podvojné účtovníctvo, kde o všetky vyššie uvedené výhody takáto osoba príde ? (žiadna nezdaniteľná čiastka, žiadny daňový bonus ? ) Toto sa mi zdá byť v nevýhode o proti obyčajnému Slovákovi SZČO. A bol by značne vo veľkej nevýhode.
Budem vďačná za akúkoľvek radu.
marjankaj
04.02.15,13:21
FO zapísaná do OR v Slovenskej republike musí viesť PU.
Ako je to v Srbsku neviem. Asi by mal podávať daňové priznanie aj v Srbsku.
marjankaj
04.02.15,20:26
Na druhej strane FO ak nie je platiteľom DPH, si môže uplatniť výdavky 40% z príjmov. Ale ako v tomto prípade vyplní DPFO typu B by som konzultoval so správcom, prípadne dal otázku na FS SR.
Economic
04.02.15,21:23
Dobrý nápad, ďakujem, práve som im napísala dopyt. To podvojné mi je jasné, len rada by som mu uplatniť nezdaniteľnú čiastku, 40 % paušálne výdavky a má syna, tak daňový bonus. A rada by som mu to urobiť dobre. :-)
Economic
06.02.15,10:06
Mám odpoveď z DÚ. Vedie PÚ, no nemôže si uplatniť 40 % nákadov. Čiže je v absolútnej nevýhode. Musí uplatňovať reálne účtované náklady. DP podáva B, výkazy dokladá z PÚ. Uplatní si nezdaniteľnú čiastku, aj DB. NO to je tak všetko. A cvaká jak múrovatý. Zrejme vymyslíme inú formu podnikania. Takto to nepôjde.
marjankaj
06.02.15,10:13
Otázka je či to PU musí viesť? Nemôže viesť JU alebo daňovú evidenciu?