jmala
04.02.15,15:06
Dobrý deň, potrebujem poradiť vo veci platieb mesačných preddavkov za užívanie bytu.
Chcem sa presťahovať do nového bytu a v § 10 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov som sa dočítala, že „vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností“.
Správca bytovky mi zmluvu o výkone správy, v ktorej je uvedené, že „úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností“.
Je to, prosím, to isté? Aby som to premietla do konkrétnych údajov, tak bývalý vlastník podal návrh na vklad do katastra nehnuteľností minulý mesiac, 15. januára 2015, avšak ani dodnes, do 4. februára 2015, nie som vlastníčkou, katastrálny úrad nevydal ešte svoje rozhodnutie o povolení vkladu a ani na katastrálnom portáli nie sú uvedené žiadne zmeny, stále je na príslušnom LV plomba a stále je na LV uvedený bývalý vlastník. Ten „vklad vlastníckeho práva“, ako je to uvedené v zákone č. 182/1993 Z. z. znamená „podanie návrhu na vklad“, alebo je to až vklad, ktorý učiní katastrálny úrad svojím rozhodnutím? Má správca bytovky právo žiadať odo mňa platbu mesačných preddavkov za užívanie bytu už teraz od 1. februára 2015, tak ako to má uvedené v zmluve o výkone správy, keďže „návrh na vklad“ bol podaný už v januári 2015, alebo mám platiť mesačné preddavky za užívanie bytu až o mesiac neskôr, teda od 1. marca 2015, samozrejme, za predpokladu, že katastrálny úrad vydá svoje rozhodnutie o povolení vkladu v priebehu februára 2015?

Ako reálne riešiť pri samotnom podpisovaní zmluvy o výkone správy ten vyššie spomínaný rozpor medzi formuláciou v zákone a formuláciou v zmluve o výkone správy, t. j. že na jednej strane, podľa zákona, sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, no a na druhej strane, v tej samotnej zmluve o výkone správy, ktorú sa mi chystá správca budúci týždeň strčiť na podpis, je uvedené, že úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.
sito
04.02.15,14:51
Správca koná v rozpore s uvedeným zákonom!

Od vlastníka bytu, teda toho, ktorý má list vlastníctva, môže požadovať mesačnú úhradu za užívanie bytu.

Presťahovať? Nie do nového, ale ako nový vlastník bytu. Ak ti kataster vydá list vlastníctva vo februári, si povinná uhradiť úhradu za užívanie bytu od 1.3.2015 vopred, teda v marci 2015 musíš uhradiť dve úhrady. Prvá bude vopred na marec a druhá vopred na apríl. V apríli na máj, atď ...

Samozrejme, že treba odpísať k dátumu prevzatia bytu stavy spoločných meracích zariadení v byte ( vodomery, merače tepla), počty osobomesiacov za uvedené obdobia v roku, sú potrebné pre rozpočítanie napočítaných nákladov na byt na jednotlivých vlastníkov bývajúcich, vlastniacich byt v obdobiach v ktorých ho vlastnili, bol ich majetkom.
sito
04.02.15,14:54
... sem - tam to vie niekedy takto do?urviť ...

Dnes 16:34
sito


Správca koná v rozpore s uvedeným zákonom!  



Od vlastníka bytu, teda toho, ktorý má list vlastníctva, môže požadovať mesačnú úhradu za užívanie bytu.



Presťahovať? Nie do nového, ale ako nový vlastník bytu. Ak ti kataster vydá list vlastníctva vo februári, si povinná uhradiť úhradu za užívanie bytu od 1.3.2015 vopred, teda v marci 2015 musíš uhradiť dve úhrady. Prvá bude vopred na marec a druhá vopred na apríl.



Samozrejme, že treba opísať k dátumu prevzatia bytu stavy spoločných meracích zariadení v byte ( vodomery, merače tepla), počty osobomesiacov za uvedené obdobia v roku, sú potrebné pre rozpočítanie napočítaných nákladov na byt na jednotlivých vlastníkov bývajúcich, vlastniacich  byt v obdobiach v ktorých ho vlastnili, bol ich majetkom.




Potom neostáva iné len vymazať, alebo opraviť, alebo znova napísať ...

Porada, porada ... paráda?
jmala
04.02.15,23:56
Ďakujem ti, Sito, veľmi si mi pomohol v zorientovaní sa v tejto veci. Nevyznám sa v tom a takúto podobnú, prakticky akoby skoro zhodnú formuláciu (teda: po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností – po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností) som si v zmluve o správe všimla iba náhodou. Ako mám ale riešiť tento rozpor so zákonom pri samotnom podpisovaní zmluvy o správe? Predpokladám, že vieš, že ako nový vlastník musím pristúpiť k zmluve o správe. Mám pri podpisovaní zmluvy o správe tú formuláciu „po podaní návrhu na vklad“ zo zmluvy vyškrtnúť? Alebo radšej vôbec nepodpísať zmluvu o správe, hoci predajca bytu ma v kúpno-predajnej zmluve jasne zmluvne zaviazal pristúpiť aj k zmluve o správe?

Samozrejme, máš pravdu, Sito, nesťahujem sa do novostavby (nového bytu), ale do staršieho bytu ako nová vlastníčka (teda ešte nie plnohodnotná vlastníčka, zatiaľ som ešte len v pozícii kupujúcej čakateľky na starší byt). Som rada, že si tejto rady ujal ty, lebo vidím, že máš v danej oblasti očividne oveľa jasnejší prehľad a iste aj viac skúseností, než ja.

Keďže v úplnom závere svojej rady uvádzaš, že treba odpísať k dátumu prevzatia bytu stavy spoločných meracích zariadení v byte (vodomery, merače tepla), prosím ťa v tejto súvislosti ešte o ďalšiu radu. Odpísať stavy vodomerov (SV a TÚV) nebude problém, tie stavy sú ľahko vizuálne odčítateľné, ale správca poverený správou bytovky ma už stihol informovať (len ústne, pri osobnom rozhovore, čiže nemám nič na papieri), že stavy meračov tepla na radiátoroch im chodí odčítavať dodávateľská firma iba raz za rok (predpokladám, že k 31. decembru daného roka) a robí to odčítavanie výlučne digitálnym spôsobom. Ide totiž o nejaký starší typ priebehových meračov tepla, ktoré sú nainštalované na prívodných rúrach (teda nie na rebrách) radiátorov a tie merače tepla nemajú v sebe integrované displeje, ktoré by sa dali skontrolovať vizuálne (nepoznám ten správny technický názov pre takýto typ meračov tepla, ale azda vieš, o čom píšem) – čiže preto to odčítavanie dodávateľská firma robí výlučne digitálnym spôsobom, keďže na týchto starších meračoch sa viditeľne nezobrazujú žiadne údaje, na rozdiel od tých novších typov meračov tepla. Prosím ťa, ako mám primäť správcu bytovky, aby mi k dátumu prevzatia bytu zabezpečil aj zmeranie úplne konkrétnych stavov hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnených na radiátoroch? Mám ako kupujúca, teda ešte nie vlastníčka daného bytu právo požiadať správcu bytovky, aby v deň preberania bytu zabezpečil tú spomínanú dodávateľskú firmu (ktorá to chodí merať iba raz ročne), nech zmerajú úplne konkrétne stavy hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnených na radiátoroch ku konkrétnemu dátumu prevzatia bytu?

Akosi som sa viac rozpísala, ale aktuálne ozaj netuším, ako mám s tou neochotou daného správcu bytovky pohnúť...
Za každú dobrú radu ti vopred ďakujem.
J.
sito
05.02.15,16:24
--- Ako sa to hovorí?! Podaj prst, možno prídeš len o ruku?

jáj, jmala, ty mala, ja sito s malým s. ---

„Ďakujem ti, Sito, veľmi si mi pomohol v zorientovaní sa v tejto veci. Nevyznám sa v tom a takúto podobnú, prakticky akoby skoro zhodnú formuláciu (teda: po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností – po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností) som si v zmluve o správe všimla iba náhodou. Ako mám ale riešiť tento rozpor so zákonom pri samotnom podpisovaní zmluvy o správe? Predpokladám, že vieš, že ako nový vlastník musím pristúpiť k zmluve o správe. Mám pri podpisovaní zmluvy o správe tú formuláciu „po podaní návrhu na vklad“ zo zmluvy vyškrtnúť? Alebo radšej vôbec nepodpísať zmluvu o správe, hoci predajca bytu ma v kúpno-predajnej zmluve jasne zmluvne zaviazal pristúpiť aj k zmluve o správe?“

--- Niečo si pochopila, ale je toho viac, čo treba...

Vlastník bytu, byt, priestor v dome na bývanie určený listom vlastníctva pre neho je jeho majetok. Dom? Toho je spoluvlastník. Vlastník bytu môže svoj majetok, byt v dome a podiel na spoločných častiach, spoločných zariadeniach, prípadne spoločnom pozemku predať kedykoľvek a komukoľvek, ak nie je na byt zriadená plomba, záložné právo.

V takom prípade je najlepšie, ako sa hovorí z rúčky do rúčky! Teda ja dostanem list vlastníctva a ty dostaneš požadovanú sumu podľa kúpnej zmluvy. Najlepšie cez notára, ale aj pri tom treba byť obozretný, nie vždy notár musí byť notár?

Samozrejme, že notár by mal vedieť, a upozorniť zmluvných partnerov, že je ešte treba predaj nahlásiť správe domu, pretože správca rozpočítavá na konci roka spoločné náklady domu na jednotlivé byty, samozrejme, že ak príde k zmene vlastníka bytu, náklady bytu na jednotlivých vlastníkov v obdobiach v ktorých byt vlastnili.

Správca by mal dostať od nového a starého vlastníka preberací protokol spoločných meracích zariadení v byte a počet nahlásených osôb bývajúcich v byte v jednotlivých obdobiach.

A čo keď kataster, úradník pozastaví vklad do katastra nehnuteľnosti? Ty ako nevlastník budeš platiť za niečo, čo nie je tvoje, čo nemôžeš užívať? Napriek tomu, že vlastník bytu vlastní svoj byt, a aj tvoje peniaze? ---

„Samozrejme, máš pravdu, Sito, nesťahujem sa do novostavby (nového bytu), ale do staršieho bytu ako nová vlastníčka (teda ešte nie plnohodnotná vlastníčka, zatiaľ som ešte len v pozícii kupujúcej čakateľky na starší byt). Som rada, že si tejto rady ujal ty, lebo vidím, že máš v danej oblasti očividne oveľa jasnejší prehľad a iste aj viac skúseností, než ja.“

--- To len také tušenie, už akosi... Nie, neradím, poradiť si musí každý sám, teda aj ty. Názor? Názor si poviem, svoj, na vec. ---

„Keďže v úplnom závere svojej rady uvádzaš, že treba odpísať k dátumu prevzatia bytu stavy spoločných meracích zariadení v byte (vodomery, merače tepla), prosím ťa v tejto súvislosti ešte o ďalšiu radu. Odpísať stavy vodomerov (SV a TÚV) nebude problém, tie stavy sú ľahko vizuálne odčítateľné, ale správca poverený správou bytovky ma už stihol informovať (len ústne, pri osobnom rozhovore, čiže nemám nič na papieri), že stavy meračov tepla na radiátoroch im chodí odčítavať dodávateľská firma iba raz za rok (predpokladám, že k 31. decembru daného roka) a robí to odčítavanie výlučne digitálnym spôsobom. Ide totiž o nejaký starší typ priebehových meračov tepla, ktoré sú nainštalované na prívodných rúrach (teda nie na rebrách) radiátorov a tie merače tepla nemajú v sebe integrované displeje, ktoré by sa dali skontrolovať vizuálne (nepoznám ten správny technický názov pre takýto typ meračov tepla, ale azda vieš, o čom píšem) – čiže preto to odčítavanie dodávateľská firma robí výlučne digitálnym spôsobom, keďže na týchto starších meračoch sa viditeľne nezobrazujú žiadne údaje, na rozdiel od tých novších typov meračov tepla. Prosím ťa, ako mám primäť správcu bytovky, aby mi k dátumu prevzatia bytu zabezpečil aj zmeranie úplne konkrétnych stavov hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnených na radiátoroch? Mám ako kupujúca, teda ešte nie vlastníčka daného bytu právo požiadať správcu bytovky, aby v deň preberania bytu zabezpečil tú spomínanú dodávateľskú firmu (ktorá to chodí merať iba raz ročne), nech zmerajú úplne konkrétne stavy hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnétných na radiátoroch ku konkrétnemu dátumu prevzatia bytu?“

--- No, vieeeš, aj tu je kopec takých, ktorí zožerú správcom to, že čo je za dverami bytu je majetok vlastníka, teda aj meracie zariadenia na spotrebu tepla a vody v byte. Vlastník potrebuje teplo a vodu v byte. Spoluvlastníci potrebujú spoločne rozpočítať spoločné náklady za teplo a vodu. Na základe čoho?

„Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.“

Ako píšeš, pri vodomeroch, tie je vidieť. Pri teple? No, ak digitálne, tak to nebude starší typ. Ale, tu je vidieť prístup správcu, že nie vlastník rozhoduje o svojom majetku, teda meračoch tepla, nech už sú kdekoľvek na spoločnom vykurovacom systéme v byte, prípadne pred bytom, ale spoluvlastníci domu, vlastne správa domu v ich mene s ich súhlasom na základe zmluvy o správe domu.

Odpíšu len na konci roka a napočítajú náklady na byt podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania nákladov za teplo dodané do domu. Medzi vás starého a nového podľa tohto.

Pomerné množstvá z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov

Vykurovanie
január 19 %
február 16 %
marec 15 %
apríl 9 %
máj 1 %
jún 0 %
júl 0 %
august 0 %
september 1 %
október 8 %
november 14 %
december 17 %

Ideálnejšie by bolo odpísať stav merača tepla na päte domu k dátumu predaja – kúpy bytu a podľa toho určiť percento úhrady nákladov starému a novému vlastníkovi z nákladov bytu. Ale načo by si robila správa starosti, že. ---

„Akosi som sa viac rozpísala, ale aktuálne ozaj netuším, ako mám s tou neochotou daného správcu bytovky pohnúť...“

--- To nevadí, veď len pre seba to robíš, zháňaš informácie o niečom novom ... snáď sa ti pokúsia iní poradiť ... ---
jmala
09.02.15,23:02
Ahoj sito, ďakujem ti za rozsiahle a užitočné odpovede.
Ako si napísal, veru, podaj prst – možno prídeš len o ruku... Som ti však vďačná, že si ten prst predsa len podal, dúfam, že ruku ušetrím...
Ozaj však zháňam informácie o niečom pre mňa novom a ty si pre mňa takým informačným svetlom. Netušila som napríklad, že existuje to percentuálne celoročného dodaného tepla podľa mesiacov. Pre mňa je to veľmi osožná informácia, pretože de facto nemusím zaťažovať správcu, aby mi k dátumu prevzatia bytu zabezpečil aj zmeranie úplne konkrétnych stavov hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnených na radiátoroch. Alebo radšej mám správcu predsa len požiadať, aby tak učinil?

Prosím ťa ešte o informáciu ohľadom otázky, ktorú som položila vyššie. Ako si pekne a výstižne napísal, poradiť si má každý sám, takže nepôjde o radu, ale prosím, sito, napíš mi svoj názor, ako by si ty (ak by si bol niekedy v takej situácii) reálne riešil pri samotnom podpisovaní zmluvy o výkone správy ten vyššie spomínaný rozpor medzi formuláciou v zákone a formuláciou v zmluve o výkone správy, t. j. že na jednej strane, podľa zákona, sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, no a na druhej strane, v tej samotnej zmluve o výkone správy, ktorú sa mi chystá správca budúci týždeň strčiť na podpis, je uvedené, že úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.

Mám pri podpisovaní zmluvy o výkone správy tú formuláciu „po podaní návrhu na vklad“ zo zmluvy vyškrtnúť? Alebo radšej vôbec nepodpísať zmluvu o výkone správy, hoci predajca bytu ma v kúpno-predajnej zmluve jasne zmluvne zaviazal pristúpiť aj k zmluve o výkone správy?
Vopred ti ďakujem za napísanie tvojho názoru. Nech už bude tvoja odpoveď krátka či dlhá, výstižná či nie, viac ťa už touto vecou nebudem zaťažovať, pretože si vážim, že si mi ten prst podal...
sito
10.02.15,07:58
Ahoj, jmala. Zasa si to s tým prstom a svetlom tak neber.

Ono to zasa nie je také jednoznačné s tými percentami za jednotlivé mesiace. Je to nejaký slovenský priemer, realita v jednotlivých regiónoch a domoch môže byť iná. Jar má 60 %, jeseň 40 % . Príklad, realita bude 50 % na jar. V apríli a máji sa už nebude kúriť V takom prípade by si uhradila podľa tých mesačných priemerov o 10 % viac tepla zo základnej zložky, ktorá sa rozpočítava rovným dielom na 1m2. V základnej môže byť rozdiel ešte vyšši v nameraných jednotkách, ale ak nie sú k dispozícii tiež zaplatíš minimálne o tých 10 % viac, ak je počet nameraných jednotiek v tvoj prospech, teda menší. Ale spoločné teplo, teda náklady za spoločné teplo nie je možné rozpočítať spravodlivo. Správcovia sú si toho vedomí a preto sa aj tak správajú k vlastníkom bytov v bytových domoch.

K tej druhej veci? Môj názor. Skús si naklepať zákony pre ľudí, Zákon 182/1993.

Niečo vylistujem. To je prvé znenie zákona, čo sa týka úhrad správe domu vlastníkmi bytov.

"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s prevádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu [§ 5 ods. 1 písm. b)].

(2) Na účel uvedený v odseku 1 poukazujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok dopredu tak, aby boli pokryté predpokladané náklady spojené s prevádzkou domu, údržbou, opravami, prípadne zlepšením spoločných častí domu a spoločných zariadení domu. Spôsob a oprávnenie hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv si určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome v zmluve o spoločenstve [§ 7 ods. 4 písm. f)] alebo v zmluve o výkone správy [§ 8 písm. c)]."

Podľa tohto znenia by to mohlo byť aj tak ako je uvedené v zmluve o výkone správy.

Od 1.7.2004 platí uvedený § 10 v takomto znení.

"(1) !!!! Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. !!! Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy neurčuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).

(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.“."

Ako vidíš peniaze sa rozdelili na dve časti, Fond opráv a služby. A ako vidíš, už nemôže platiť to čo bolo platné od 1.9.1993.

Čo bolo povinnosťou správcov z uvedenej novely?

㤠31

"(1) Spoločenstvá, ktoré vznikli podľa doterajších predpisov, sa považujú za spoločenstvá podľa tohto zákona. Spoločenstvá, ktoré vznikli podľa doterajších predpisov, sú povinné prispôsobiť tomuto zákonu zmluvu o spoločenstve, orgány, hospodárenie, činnosť, prípadne stanovy najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona.

(2) Zmluvy o výkone správy, ktoré boli uzavreté pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, sa považujú za zmluvy o výkone správy podľa tohto zákona. Správcovia, ktorí vykonávali činnosť podľa doterajších predpisov, sú povinní zosúladiť svoju činnosť s týmto zákonom najneskôr do šiestich mesiacov od nadobudnutia jeho účinnosti.“."

Takže, to že podľa Zákona 182/1993 platného od novely v roku 2004 je toto tebou napísané už desať rokov neplatné.

"no a na druhej strane, v tej samotnej zmluve o výkone správy, ktorú sa mi chystá správca budúci týždeň strčiť na podpis, je uvedené, že úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností."

Upozorniť na nezákonnosť zmluvy a nepodpísať pokiaľ nebude zmluva v súlade so zákonom.

"(4) Každý nový vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný pristúpiť k zmluve o výkone správy. Prevodom alebo prechodom bytu alebo nebytového priestoru na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome od zmluvy o výkone správy; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním."

Zmluvu nie je také jednoduché dnes zmeniť, je spoločná a jedná o spoločných veciach týkajúcich sa všetkých spoluvlastníkov.

Ak is ho preštuduješ, to bude svetla.
jmala
11.02.15,14:34
Ďakujem ti za zaslanie toľkých informácií, nemýlila som sa, keď som napísala, že ty máš v danej oblasti očividne oveľa jasnejší prehľad a iste aj viac skúseností, než ja. Faktom je, že niektoré informácie, ktoré nám v tejto veci poskytujú naši zákonodarcovia, mi skôr zatmili, alebo teda presnejšie zahmlili, než osvetlili danú situáciu. Preto ti ďakujem za zaslanie tvojho názoru „upozorniť na nezákonnosť zmluvy a nepodpísať pokiaľ nebude zmluva v súlade so zákonom“. Vysoko si ho cením a budem sa ním pri rokovaní so správcom riadiť, hoc aj v závere jasne uvádzaš, že „zmluvu nie je také jednoduché dnes zmeniť, je spoločná a jedná o spoločných veciach týkajúcich sa všetkých spoluvlastníkov“.
J.
sito
11.02.15,22:30
jmala, ďalšia väčšia novela bola potom až k 1.7.2007.

Takto znel, teda jeho posledná veta.

"V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, !!! ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.“.!!!"

To ak bola hlúposť, ak boli v dome dve tretiny trojizbových bytov a jedna tretina jednoizbových hravo prehlasovali tú jednu tretinu, že nie podľa majetkového podielu bytov, ich vlastníkov v dome, ale rovným dielom na byt sa bude tvoriť FPÚaO, čo stálo za riť. Pre koho? V roku 2010 to parlament napravil.

Ale v tej novele z roku 2007 je uvedené aj toto.

㤠32c
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2007

(1) Spoločenstvá, ktoré vznikli podľa doterajších predpisov v budovách, ktoré nie sú bytovými domami, sa nepovažujú za spoločenstvá podľa tohto zákona a správny orgán ich do 31. decembra 2007 vyčiarkne z registra.

(2) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. júla 2007 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. decembra 2007.

!!! Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.“.!!!

Takže v tej časti ju netreba meniť, zákonom je jasné dané, že v tej časti, či pri podaní na kataster je povinný uhrádzať platby za užívanie bytu nový vlastník je zmluva neplatná!!! Platí až po zápise do katastra od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, teda až vtedy, ak si skutočným vlastníkom bytu!

Nie toto. "(teda ešte nie plnohodnotná vlastníčka, zatiaľ som ešte len v pozícii kupujúcej čakateľky na starší byt)" Mohlo by sa stať, že budeš večná čakateľka ...

Kde to žije váš správca? V roku 1993?
jmala
12.02.15,14:50
Ďakujem ti, milý sito, za poskytnutie toľkých informácií, potešil si ma. Ja som vedela, že sa môžem v tejto oblasti s dôverou obrátiť na teba.
Potešil si ma tou informáciou, že „vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. júla 2007 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. decembra 2007“. Až teraz som si všimla, že v tej zmluve o výkone správy, ktorú ma núti správca čím skôr podpísať, je v jej záverečných ustanoveniach strčená táto vetička: „Táto zmluva je platná dňom jej podpísania a účinná dňom 1.1.2008.“ Zdá sa teda, že ozaj bolo potrebné v tej predchádzajúcej (účinnej do 31. decembra 2007) zmluve o výkone správy tohto správcu všeličo uviesť do súladu... Faktom ale je, že aj v tejto aktuálne platnej (účinnej od 1.1.2008) zmluve o výkone správy, ktorú ma núti správca čím skôr podpísať, sa stále nachádza tá problematická formulácia: „Úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.“ (Alebo teda radšej odcitujem celý predmetný odsek danej zmluvy: „Každý nový vlastník bytu je povinný pristúpiť ku zmluve o výkone správy. Do 10 dní je povinný nahlásiť zmenu vlastníctva správcovi. Úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.“)
V tom vyššie uvedenom odseku danej zmluvy sa spomína „nový vlastník“ – a ja teda ešte stále novou vlastníčkou nie som a v odkúpenom byte ani zatiaľ fyzicky nebývam. Celá vec je ešte stále len v štádiu "podania návrhu na vklad vlastníckeho práva". Ten samotný návrh na vklad bol podaný predávajúcim 15. januára 2015. Na základe toho, čo je uvedené v doručenej zmluve o výkone správy, chce správca bytovky, v ktorej som odkúpil byt, aby som mesačné preddavky začala uhrádzať už teraz od 1. februára 2015, pretože je to podľa neho "v súlade so zmluvou o výkone správy", čo je formulácia prevzatá priamo zo zákona 182/1993 Z. z. Zdá sa však, že mám nateraz v tejto veci „akýsi odklad“, pretože dnes ráno, 12. februára 2015, mi bolo z príslušného katastrálneho odboru okresného úradu doručené rozhodnutie, ktorým mi oznamujú, že na základe zistenia nedostatkov v návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností – ktorý vyhotovil a podal predávajúci – sa prerušuje konanie o návrhu na vklad vlastníckeho práva k odkúpenému bytu, dokým predávajúci neodstráni (v stanovenej 30 dňovej lehote) nedostatky v návrhu na vklad vlastníckeho práva. Predávajúci totiž zabudol k návrhu priložiť znalecký posudok, ktorý je spomínaný v kúpno-predajnej zmluve...
S týmito všetkými faktami som dnes ráno oboznámila aj správcu bytovky, v ktorej som odkúpila byt, správca však napriek tomu trvá na tom, aby som mesačné preddavky začala uhrádzať už teraz od 1. februára 2015, pretože je to podľa neho – ako som už písala vyššie – "v súlade so zmluvou o výkone správy", tak ako je to naformulované v zákone 182/1993 Z. z.
Keďže som na základe toho, čo si mi napísal ty, milý sito, presvedčená, že správca koná v rozpore so zákonom – keďže v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je jasne uvedené, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva –, tak zmluvu o výkone správy som sa rozhodla nepodpísať, hoci správca stále trvá na tom (napriek tomu, že je teraz prerušené vkladové konanie), aby som tak učinila čo najrýchlejšie a začala uhrádzať mesačné preddavky už teraz od 1. februára 2015. Správcu som už upozornila aj na nezákonnosť jeho zmluvy o výkone správy a oznámila som mu, že danú zmluvu nepodpíšem, kým nebude daná zmluva v predmetnej veci uvedená do súladu so zákonom. Je mi však jasné, ako si aj ty napísal, že zmluvu o výkone správy nie je až také jednoduché meniť, pretože je spoločná a pojednáva o spoločných veciach, týkajúcich sa všetkých spoluvlastníkov. A tiež mi je jasné, že zákon ma zaväzuje pristúpiť k zmluve o výkone správy, navyše aj samotný predajca bytu ma v kúpno-predajnej zmluve jasne zmluvne zaviazal pristúpiť k zmluve o výkone správy, takže budem azda aj tou „trvalou čakateľkou na byt“.
Správca, zdá sa, nežije v roku 1993, ale možno už aj v roku 2023, pretože je v danej oblasti riadne (napadá ma vulgarizmus) vychcaný... Je zrejmé, že využíva (či presnejšie: zneužíva) veľmi slabé právne povedomie tu žijúcej drvivej väčšiny súčasnej populácie...
J.
sito
13.02.15,09:28
Zaujímavé, pri písaní komentáru, všade je e e, len v tejto téme je e c ...

Že by anyčka ?

"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. júla 2007 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. decembra 2007. !!! Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné." !!!

Zmluva je platná! Neplatné sú tie časti zmluvy, ktoré sú v rozpore so zákonomn.

Ak má správca v zmluve, že úhrady za užívanie bytu musí nový vlastník uhrádzať aj keď ešte nie je vlastníkom bytu, to je v rozpore so zákonom.

V zákone je toto.

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, !!! a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.!!!

Toto je v zmluve neplatné

„úhrady za plnenia budú správcom účtované od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po podaní návrhu na vklad do katastra nehnuteľností“.

Ak by vklad trval len mesiac, aj tak by sa dalo.

Ale, ak je pozastavený, a je pozastavený, nový vlastník by uhrádzal niečo čo nemusí. Správca nemá právo zo zákona to od neho požadovať, že?
jmala
30.03.15,12:10
Ahoj sito,
dlhšie som nepísala, keďže som riešila tie veci s bytom. Dnešným dňom je však všetko vyriešené, pozastavený vklad bol ukončený a ja som sa oficiálne stala vlastníčkou predmetného bytu. Správca uznal moje dôvody, veľmi mi pomohli aj tvoje argumenty, sito, – ďakujem ti –, takže na zálohových platbách za užívanie bytu sme sa dnes dohodli, že začnú od 1. apríla 2015. Po viac ako dvoch mesiacoch naťahovania som nadmieru spokojná, navyše je to v súlade so zákonom.
Ohľadom písania komentáru – teda, ako píšeš, že všade je e e, len v tejto téme je e c – neveľmi tuším čoho sa to presne týka, keďže tu na porade som len sporadicky.
sito
30.03.15,16:36
jmala, teší ma, že máš radosť, veľkú. Prajem príjemné bývanie a dobrých spoluvlastníkov. A keby niečo, vieš kde sa máš, môžeš opýtať.

A to e e a e c nech ťa netrápi, šéfko si to už všimol, prípadne ho niekto na to upozornil. Pri písaní komentára vždy pri napísaní e, napísalo písmenko c. Napríklad " koniec" naťukané bolo správne. V písaní komentára naskočilo "konicc". Po odoslaní komentára naskočilo správne "koniec" . Ale, tomu je už koniec, ako aj tomu tvojmu trápeniu.

Ak od 1.4.2015. a už si vlastníčkou, tak to nie je v súlade so zákonom, leda, že by si bola vlastníčkou bytu až od 1.5.2015. A nie je to prvý apríl? :);)
nunenko
30.03.15,17:36
Najprv ti príde poštou Rozhodnutie z katastra o povolení vkladu. Kde bude veta:
Vklad povolený dňa xx.xx.2015 a týmto dňom nadobuda rozhodnutie právoplatnosť. Právne účinky vkladu nastávajú dňa: yy.yy.20I5

Týmto dňom sa stávaš vlastník bytu, a týmto dňom pristupuješ ku zmluve, a týmto dňom si oprávnená podpisovať Zmluvu o výkone správy.
Zároveň Ti doporučujem obrátiť sa na SOI so žiadosťou o vykonanie kontroly pre podozrenie na porušenie povinností správcu.
Ak si necháš skákať po hlave, neskôr to bude len horšie.
jmala
31.03.15,11:56
Áno, presne ako píšeš, včera, 30. marca 2015, mi bolo doručené rozhodnutie do mojich vlastných rúk, kde je uvedené, že vklad bol povolený 10. marca 2015 a zároveň že od 10. marca 2015 aj nastávajú právne účinky vkladu.
O tej žiadosti, aby SOI vykonala kontrolu pre podozrenie z porušenia povinností správcu som pôvodne neuvažovala, ale máš pravdu, treba to spraviť, pretože ja som si u správcu prešla riadnou byrokratickou tortúrou, takže ak SOI vykoná takúto kontrolu, tak je vysoko pravdepodobné, že iní nastávajúci vlastníci v danej bytovke už nebudú musieť takýmto čímsi prechádzať.
jmala
31.03.15,11:58
Ďakujem ti, sito, za milé prianie ohľadom príjemného bývania a dobrých spoluvlastníkov, nech sa toto milé prianie naplní, a vďaka aj za ochotu a možnosť opäť sa na teba obrátiť, ak by ešte čosi v danej veci vyvstalo.
Ohľadom toho môjho vlastníctva to nie je prvoaprílový vtip. Včera, 30. marca 2015, mi bolo doručené rozhodnutie do mojich vlastných rúk, kde je uvedené, že od 10. marca 2015 som právoplatnou vlastníčkou, tak som s tým rozhodnutím hneď zašla za správcom, oznámila som mu to, podpísala som zmluvu o výkone správy s tým, že sme sa so správcom dohodli, že zálohové platby za užívanie bytu začnú, podľa zákona, od 1. apríla 2015. Čo sa týka úhrad za vykurovanie, tak tam je to bude podľa plochy a pomerových množstiev z celoročného dodaného tepla podľa mesiacov – ako si mi o tom ešte niekedy začiatkom februára písal, sito, v tých presných percentách podľa jednotlivých mesiacov – čiže nie podľa množstva odobratého tepla reálne nameraného na radiátoroch, no čo už.
sito
31.03.15,13:44
jmala, Teda od apríla, v apríli prvý krát, ale dva krát by si mala. Prvá akože v marci na apríl. Druhá už v apríli na máj, atď. Teda vždy mesiac dopredu, ako káže zákon.

To teplo, od apríla do konca roka ty podľa m2 základnú zložku. Spotrebnú, merače si to pamätajú, ak máte, koľko bolo do apríla a koľko po apríli. A voda? Bola odpísaná?
jmala
14.04.15,11:56
Jasné, správca vodu riadne odpísal, mám o tom aj písomný protokol, plus uhradila som teraz razom dvojnásobok za služby za užívanie bytu, teda úhradu aj za apríl a aj za máj.
K dátumu prevzatia bytu sa mi však nepodarilo získať konkrétne stavy meračov tepla na radiátoroch, keďže tieto stavy chodí odčítavať dodávateľská firma iba raz za rok, a to niekedy koncom januára. Ide totiž o nejaký starší typ priebehových meračov tepla, ktoré sú nainštalované na prívodných rúrach (teda nie na rebrách) radiátorov a tie merače tepla nemajú v sebe integrované displeje, ktoré by sa dali skontrolovať vizuálne (nepoznám ten správny technický názov pre takýto typ meračov tepla, ale už som ti raz o tom vo februári písala, tak azda vieš, o čom píšem) –, v meračoch sú len nejaké vyberateľné sklíčka, čiže preto to odčítavanie robí dodávateľská firma, keďže na týchto starších meračoch sa viditeľne nezobrazujú žiadne údaje, na rozdiel od tých novších typov meračov tepla. Prosím ťa, ako mám primäť správcu bytovky, aby mi zabezpečil zmeranie úplne konkrétnych stavov hodnôt na tých priebehových meračov tepla umiestnených na radiátoroch ešte teraz počas apríla a nie až niekedy koncom januára?