Duški VanKo
04.02.15,19:00
Zdravím odborníkov.
Otázka ohľadom opakovaného školenie 1x za 2 roky - je toto školenie povinné alebo len ak si to vyžaduje zamestnávateľ. To že toto školenie 1x5 rokov (aktualizačná odborná príprava) musím absolvovať, to viem. Ale musím ho absolvovať aj každé 2 roky? Som v novom zamestnaní a toto školenie po 2 rokoch mám už po termíne. Vďaka
willma
04.02.15,20:22
nejde o bežné školenie BOZP?

tak potom je to naozaj len interná záležitosť zamestnávateľa, ako písala vlasta. Osvedčenie o odbornej spôsobilosti má platnosť 5 rokov, ak má zamestnávateľ potrebu - netuším z akého dôvodu - po dvoch rokoch riešiť somariny - v tom prípade je to na jeho náklady - Ty platné osvedčenie máš. Ak to ustojíš - nedaj sa do toho natlačiť.

Vyhláška 508/2009

V zmysle vyhlášky MPSVaR SR č. 508/2009 Z.z., činnosti na technickom zariadení elektrickom môže podľa odbornej spôsobilosti vykonávať:

poučená osoba (§ 20)
elektrotechnik (§ 21)
samostatný elektrotechnik (§ 22)
elektrotechnik na riadenie činnosti alebo na riadenie prevádzky (§ 23)
revízny technik (§24)


Podmienky na vydanie osvedčenia (podľa § 16 zákona č. 124/2006 Z.z.)

vek najmenej 18 rokov
vzdelanie a prax (podľa vyhl. č. 508/2009 Z.z.) - viď nižšie
zdravotná spôsobilosť
absolvovanie odbornej prípravy v stanovenom rozsahu
overenie odborných vedomostí

Upozornenie - povinnosť absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu :

osoby, ktoré získajú osvedčenie o odbornej spôsobilosti musia absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu najmenej raz za 5 rokov
osoby, ktoré vlastnia osvedčenie vydané po 1. 7. 2006 musia absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu najmenej raz za 5 rokov
osoby, ktoré už absolvovali aktualizačnú odbornú prípravu, ju musia znovu absolvovať najmenej raz za 5 rokov
poznámka: osoby, ktoré vlastnia osvedčenie o odbornej spôsobilosti vydané pred 30. júnom 2006, museli absolvovať prvú aktualizačnú odbornú prípravu do 30. apríla 2008, inak ich osvedčenie stratilo platnosť! "
Duški VanKo
04.02.15,20:46
nie je to BOZP. Zatiaľ som s x-elektrikármi a každý mi povedal, že je potrebných každých 5 rokov - čo som vedel aj ja. Zajtra zavolám ešte jednému revíznemu technikovi a uvidím čo povie
vlasta123
04.02.15,20:58
Na osvedčení ja napísaný dátum do kedy je platne,tzn do ktorého dátumu treba absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu.
To že si zamestnávateľ vymyslel opakované školenie 1xza dva roky,to je jeho interná záležitosť.
Dôležité je to čo je napísané na Osvedčení,tam je aj dátum dokedy je osvedčenie platné
Duški VanKo
04.02.15,21:11
ja tam mám len dátum, kedy bolo školenie absolvované. To je asi zas o tom, aké tlačivo vydáva školiteľ
vlasta123
04.02.15,21:15
Niekto udáva dátum vykonania aktualizácie a niekto to doplňa aj dátumom do kedy platí osvedčenie,,takže hlavné je ,,neprešvihnúť,, tých päť rokov