henrieta12
04.02.15,19:18
Môj brat má veľké dlhy. Nemá žiadne deti a ani manželku. Keď náhodou umrie, jeho dlhy prejdú na nás súrodencov. My to môžme odmietnuť. Potom tie dlhy prejdú aj na moje deti? Do koľkých pokolení sa dá dediť ?
hanusvas
05.02.15,09:23
Sice som zvolil predvolbu "poznam odpoved", ale som iba laik, ktory s tym ma nejake skusenosti. Presne dikcie zakonov nepoznam. Prededoval som niekolko zabudnutych dedicstiev po davnych prapredkoch. Mam ale taky pocit, ze ak je raz dedicstvo odmietnute ktorymkolvek z potencialnych dedicov, uz je definitivne stratene a nie je mozne ho dodedit na dalsie pokolenie. Uz len preto to dava logiku, lebo asi z aktiv toho dedictsva sa budu umorovat pasiva (tie dlhy) a je otazne ci nejake aktiva potom este zostanu. Na ruhu cast otazky odpovedam, ze po praprarodicoch sa prededovat da. Iba dost rapidne narastaju komplikacie tzv. vonkajsie aj vnutorne. Vonkajsie(administrativne): s preukazovanim opravnenosti dedicov dedit. A vnutorne : s komunikaciou s pripadnym sirokym pribuzenskym rodokmenom a vzajomna dohoda o rozdeleni podielov.
Mária27
05.02.15,10:34
Ak právoplatne odmietneš dedičstvo, nastane právny stav, ako keby si sa ho nedožila. Na tvoje miesto nastupujú tvoje deti (resp. ďalší dedičia), ktoré možu dedičstvo tiež odmietnuť (pri maloletých potreba schválenia súdom).

Podľa § 473 obč.z. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Potomci sú dedičmi všetci v poradí, ktorí majú právo dediť, až kým nie je dedičské konanie ukončené. Dedičské konanie možno ukončiť aj podľa § 462 : Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.