mosat1
05.02.15,08:41
Ahojte, hladal som tu uz odpovede na toto viackrat, ale zial, prisiel som na viac otazok ako som hladal... Mam s.r.o. a samozrejme teda budem riesit najma naklady a uctovanie (nielen vlastne, ale aj jedneho klienta).

Krasna novelizacia o DzP riesi, ze pri nakladoch charakteru osobnej spotreby je mozne uctovat 80 % danych nakladov, prip. pri preukazatelnom vyssom vyuzivani na podnikanie tu vyssiu cast. Ale ako preukazat, ze sa nieco vyuziva viac? Pri aute knihou jazd. To je ok. Ale pri notebooku, operacnom systeme (rozne licencie aj k beznym programom), telefone, kosacke a pod.? A ked to uz nejde preukazatelne dokazat, tak:
1. z tych 20 % neuznanych je podla mojich info aj prisluchajuca dph neuznana (cize uctovana priamo do nedanovych nakladov)
2. ked to je typ osobnej spotreby a nemam to ako preukazat, ze to bolo len na podnikanie, mam povinnost si to dat ako nepenazny prijem do mzdy (prip. ostatny prijem spolocnika/konatela)? Aj ked to v skutocnosti nevyuzivam sukromne?
A este celkovo ako postupovat pri takomto niecom pri uctovani? Vytvorit si k danym nakladovym uctom analytiku nedanovu alebo je mozne si vytvorit pre vsetky tieto pripady jeden nedanovy ucet a tam to davat v kazdom pripade?

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede, ale zial z tohto som zufaly...
KEJKA
05.02.15,07:51
ja to budem robiť tak, ako opisuješ.
jeden nedaňový účet pre 20% neuznaných nákladov.
Načo zúfalstvo?
100%né využívanie sa dá dokázať napr. tým, že preukážeš existenciu 2 NB, 2 mobilov, 2 PC, 2 kosačiek.................... :-)
1x v účtovníctve sro, 1x ako súkromný majetok.

2. nebudem 20% dávať ako nepeňažný príjem, to by bolo dvojité zdanenie.
2a) pokiaľ tých 20% bude spoločník, konateľ, zamestnanec uhrádzať do pokladne a pri platiteľoch bude z toho odvedená DPH, tak potom je to to isté, ako bod 1., nie?
witch
05.02.15,08:28
Kejka, dá sa nepeňažný príjem poriešiť aj ako záväzok voči spoločníkovi (zamestnancovi), ktorý ho uhradí do pokladne? že by ta čiastka nevstupovala do mzdy.
mosat1
05.02.15,08:53
K tej 2-jke este. A ked to v skutocnosti nie je pre konatela prijem, ale rozdeluje to len kvoli tomu, ze to nevie dokazat? Napr. pri kosacke - mam len jednu, ale kosenie si fakturujem (v ramci upravy zahrady). Dokazat, ze som nikde inde nekosil nie je mozne...

A este na jednu vec som sa zabudol spytat. Ked si s.r.o. kupila notebook minuly rok v sume, ze je zaradena do odpisovania, tak tam len rozdelim odpisy od tohto roka na uznane a nedanove? Samozrejme len v pripade, ze iny ntb nema konatel.
KEJKA
05.02.15,09:01
ano, odpisy od tohto roka.
ak z kosačky má sro príjem a to aj od konateľa, tak to krátiť netreba - môj názor.
Ten nepeňažný príjem vysvetľujem v inom príspevku. ten bolo treba riešiť aj v minulosti, pokiaľ sro taký prípad mala.
witch
05.02.15,09:09
súhlasím, aj mn to vychádza ako dvojté zdanenie. vo viacerých príspevkoch na porade tých 20% dávajú ako nepeňažný príjem. Táto novela riadne všetkým motá hlavu!
nika.sum
13.04.15,11:11
Ten paragraf je uplne trapny, len na to aby sme si mohli lamat hlavy nad tym co a ako zauctovat. Nejaky chudak si parkrat zavola z firemneho mobilu? Rychlo mu to zdanme, aby sme mohli miliony rozkradat - uzasny stat. Cim dalej tym horsie....