petkor
05.02.15,08:51
Budeme podávať dodatočné DP k DPH za 12/2014, počíta sa iba úrok z omeškania z rozdielu sumy, o ktorú budeme zvyšovať daňovú povinnosť za 12/2014, alebo nám DÚ vyrúbi aj nejakú pokutu? Ak áno, tak v akej výške? Niečo sa mi marí, že v minulosti to bolo 20% z tejto sumy, ale neviem to nikde nájsť.
Ďakujem.
kn-alka
05.02.15,08:13
nie je žiadna pokuta, len úroky z omeškania
petkor
05.02.15,08:15
ďakujem, to ste ma potešili
marjankaj
05.02.15,09:20
Nepoteším.:eek:
Je to minimálne 5%.

§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu
g) vo výške rovnajúcej sa súčinu 1,5-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom daňovom priznaní a sumou uvedenou v daňovom priznaní za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. i).

§ 154
Správne delikty
i) uvedie v dodatočnom daňovom priznaní sumu, ktorá v porovnaní so sumou uvedenou v daňovom priznaní predstavuje
1. zvýšenie dane,
2. zníženie nadmerného odpočtu,
3. zníženie uplatneného vrátenia dane33) alebo
4. zníženie uplatneného nároku podľa osobitného predpisu,92)
kn-alka
05.02.15,11:22
.... tým som myslela tie úroky z omeškania !!! ..... volajú to pokuta

zle som sa vyjadrila - ale proste nedávajú za podanie dod.DP nasurovo pokutu 30-60 eur, ale "úroky z neskoršej zaplatenej dane"
marjankaj
05.02.15,11:40
Pokuta je podľa §155.
Úrok z omeškania je podľa §156.

Ak nepresiahnu 5 €(nie dohromady), tak sa nevyrubia.
marjankaj
05.02.15,11:53
Úrok z omeškania sa v tomto prípade vyvyrubuje, ak je daň zaplatené v lehote na podanie DDP. Teda do konca nasledujúceho mesiaca po zistení. Nie od lehoty na podanie riadneho DP.
§16
(2) Ak daňový subjekt zistí, že daň má byť vyššia alebo nadmerný odpočetnižší, alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako je uvedené v podanom daňovom priznaní, je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka, ak v odseku 5 nie je ustanovené inak. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný predpis1) neustanovuje inak.
petkor
09.02.15,11:33
Áno, zistila som to už za tú pokutu 5%, Bohužiaľ bude to oveľa viac ako 5 € :-(
Ďakujem za info, aspoň to viem posunúť ďalej.