HappyKESK
09.05.06,20:29
Ahoj porada, chvilku som hladal, nasiel som tu uz kopu prejednanych veci, ktore skusenych nakopnu, zial mne to nestaci ... :
Chystam sa kupit Software z CR - cena v CZ (tam uvadzana bez ich DPH ) 30000 Ceskych. Software bude skluzit pre mna ako moj nehm. majetok, nie ako tovar ktory by som predaval dalej. NIE SOM PLATCA DPH. Uctujem v JU.
Moje otazky su :
Ako to urobit co najmenej bolestne pre mna ?
Ake doklady - vystavenu FA ziadat od ceskeho dodavatela, co na nej ma byt a co nie (myslim clenenie cena,DPH,a pod. ) ?
KEJKA
09.05.06,19:38
Ked si neplatiteľ DPH, predpokladám, že CZ_dodávateľ ti to predá s českou DPH. Potom ti to ide celé do výdavkov.
Ak iné obchody nerobíš, tak by to malo byť týmto vyriešené.
Lebo si neplatiteľ DPH.
ALBO
09.05.06,19:58
Ak ste zislali pravo na vyuzitie SW (nie krabicovy SW´=tovar/ste v § 15/8/d.
Podla §15/7 miesto dodania je tuzemsko aj ked a dodaju neplatitelovi. Podla § 69/3 musite vy ako neplatitel dodanit tu ten SW aj ked vam doda platitel aj neplatitel, teda vzdy.

Cesky dodavatel vam vystavi FA bez DPH, vy musite podat DP § 78/3 a dodanit to.Na Fa nebude DPH.Ak je dodav. platitel tak nieco na sposob podla §73.Ak nie je tak nejaku FA na zaklade ktorej to uhradite.
DPov. vam vznikne dnom vystavenia Fa/kurz NBSna prepocet na SK a vypocet DPH/.
KEJKA
10.05.06,06:01
citujem §15, ods. 7
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.
......................
§69/2
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.


a spomínaný §69/3
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
.........................................
takže ospravedlňujem sa, moja odpoved nebola úplná, ale myslím si že ani nie nesprávna.
Všetko je založené na správnom zaradení SW. Ja som aj kúpený SW pre vlastnú potrebu brala ako kúpu tovaru a predpokladala som, že dodávateľ ho vyfakturje s českou DPH. Podľa mňa je toto NAJMENEJ bolestivé.
Potom sa postupuje podľa odst.2 - neplatiteľ nedodaňuje. Akurát neviem, či to takto chápané je správne (naozaj neviem).
...............................
ale Alenka má pravdu....ak sa jedná o službu ktorá spadá pod §15, ods.8d, tak zadávateľ otázky je nepochybne zdaniteľná osoba, MUSÍ odviesť DPH a teda sa pre tieto účely musí zaregistrovať.
(DPH odvedieš, ale odpočítať nebudeš môcť.)
HappyKESK
10.05.06,18:17
DAKUJEM za rady. V podstate to asi pre mna znamena ze si to nekupim, ak mam postupovat tak ako pisete a zeby som sa aj registroval - zrejme ako paltca tak to je na mna moc.... Neviem si predstavit napriklad co pre mna znamena formulacia odviest DPH a podobne. Len doplnim, pretoze nie som si isty z tych krkolomnych citacii a formulacii... Ide o SW, ktory sa predava zrejme v krabici - aspon tak je to vyobrazene v internetovom obchode. Zrejme ide o instalacne media, neaku miniprirucku , zrejme licencne dojednanie, mozno neaka podpora upgradu cez internet, a pod, ci sa objavuje aj licencia na FA ako samostatna polozka - alebo iba ta "krabica" to netusim, to prave by som specifikoval na zaklade vasich doporuceni ako podmienku ..... v pripade zakupenia si to na PC budem instalovat urcite sam.
Takze vlastne pochybujem ze sa jedna o sluzbu, aj ked tomu nerozumiem. Ako sluzbu - snad iba to co sa da vybavit cez internet, neaka registracia, ci upgrade ??? - ozaj, co by sa povazovalo za miesto dodania sluzby "plnenej" cez internet cez hranice?
ALBO
10.05.06,19:17
DAKUJEM za rady. V podstate to asi pre mna znamena ze si to nekupim, ak mam postupovat tak ako pisete a zeby som sa aj registroval - zrejme ako paltca tak to je na mna moc.... Neviem si predstavit napriklad co pre mna znamena formulacia odviest DPH a podobne. Len doplnim, pretoze nie som si isty z tych krkolomnych citacii a formulacii... Ide o SW, ktory sa predava zrejme v krabici - aspon tak je to vyobrazene v internetovom obchode. Zrejme ide o instalacne media, neaku miniprirucku , zrejme licencne dojednanie, mozno neaka podpora upgradu cez internet, a pod, ci sa objavuje aj licencia na FA ako samostatna polozka - alebo iba ta "krabica" to netusim, to prave by som specifikoval na zaklade vasich doporuceni ako podmienku ..... v pripade zakupenia si to na PC budem instalovat urcite sam.
Takze vlastne pochybujem ze sa jedna o sluzbu, aj ked tomu nerozumiem. Ako sluzbu - snad iba to co sa da vybavit cez internet, neaka registracia, ci upgrade ??? - ozaj, co by sa povazovalo za miesto dodania sluzby "plnenej" cez internet cez hranice?

sluzba pri sw=ziskate pravo pouzivat sw/ie ste vlastnik/,nemusite sa registrovat ako platitel, len ked vam to dodaju, vtedy vyplnite jedno danove priznanie a dost.
SW krabiicovy,tovar, to od platitela kupite s ceskou danou, a od neplatitela bez dane, vy neodvadzate nic.
Internetom prenasane sluzby s u blizsie specifikovane v § 15/12.Dan. pov. je ako pri SW´=prevode prav.DP sa prenesie na vas,
KEJKA
10.05.06,20:56
no podla toho, že je to krabica, mal by vám to predať s českou DPH.
Len keby t takých nkupov bolo viac, tolko, že by ste mohli presiahnut 420000 Sk, tak by ste sa zasa mali zaregistrovať.
Takže podľa mňa si treba sdodávateľom ujasniť
1. či je to cena s DPH, či bez
2. či vám pošle doklad , faktúru s DPH (ak je platiteľ)
3. kolko v budúcnosti budete platiť za update, obnovenie licencie (to už je mimo témy, len aby si si to vedel spočítať, nakoľko sa to oplatí.
.............................
No a ak je to s DPH, tak na slovensku neodvádzate nič - z takéhoto jednorazového nákupu.