bea
05.02.15,14:04
Môj klient má dodávateľov, ktorí sú v zozname rizikových platiteľov DPH. Dohodol sa s nimi, že bude za nich odvádzať DPH z každej faktúry, ktorú mu vystavia.
V Usmernení FS je uvedené, že odporúčajú, aby odberateľ oznámil správcovi dane informácie o týchto úhradách. Oznámenie treba, predpokladám poslať elektronicky ? A ako to praktizujete s dodávateľom, čo dostane od Vás o tom, že ste uhradili za neho DPH? Prípadne, poraďte prosím, ako na to?
KEJKA
05.02.15,14:36
ešte sa mi to nestalo, ale jeden môj klient to vyriešil presne tak ako píšeš
zaplatil na OUD dodávateľa a elektronicky o tom informoval správcu dane a aj dodávateľa .
Dodávateľ následne aj tak zaplatil DPH za seba.
DU potom evidoval preplatok a vrátil ho na účet dodávateľa.
Vysporiadalo sa to účtovne u môjho klienta tak, akoby zaplatil celú faktúru a v účto dodávateľa sa zas ten preplatok od správcu započítal na úhradu VF.
bea
05.02.15,15:02
Ďakujem za odpoveď, ideme na to :)
KloferHladny
05.02.15,20:05
Existuje zapis zo zasadnutia metodickej komisie MF SR... https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Zasadanie/2014.10.20_14_komisia_dph.pdf kde je tento problém rozobratý.

A ja keď na to pozriem obyčajne, potom musí existovať dohoda medzi dodávateľom a odberateľom o tom, že DPH uhradím ja na jeho daňový účet, on po predložení môjho výpisu odpíše časť svojej pohľadávky vo výške DPH a zúčtuje si ju ako "preddavok DPH" voči finančnému úradu. Dodávateľ aj odberateľ by mali ďalej informovať DÚ, že takto vysporiadali DPH. Dodávateľ bude mať "predplatenú" DPH na finančnom úrade v príslušnom zdaňovacom období a úhradu dane po podaní DPH o toľko zníži.

Skrátka, odberateľ robí daňovú exekúciu vo svojej réžii na účet štátu ... (vymohol DPH od dodávateľa, ktorý má možno nedoplatky za xxx rokov)
bea
06.02.15,09:28
Áno, práve podľa toho zápisu sme sa dohodli s dodávateľmi, že my odvedieme z každej faktúry DPH na ich daňový účet. Poslali sme dodávateľom oznámenie o uhradení DPH a tiež výpis z banky o úhrade. Tak si my môžeme odpočítať DPH z tých faktúr v daňovom priznaní bez obavy, že pri nejakej kontrole nám odpočet neuznajú. Ešte musíme poslať oznámenie DÚ, že o aké platby ide.
Dúfam, že to bude v poriadku.
Je to zase len ďalšia povinnosť navyše :(