Daniuska
05.02.15,15:19
Chcem sa spytat, moj manzel si nabral , bez mojho vedomia, pausaly na mobily v niekolkych telekomunikacnych spolocnostiach a mozno aj nejake pozicky, o ktorych existenicii ani netusim. Sme v rozvodovom konani a po rozvode by som chcela podat na sud navrh na vysporiadanie bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, ale neviem presne uviest vsetky dlhy, ktore manzel ma, kedze predo mnou tieto veci tajil, akukolvek korespondenciu si nechaval zasielt k svojej matke, ktora ho kryla, takze ani neviem, kde ma ake dlzoby.. ako mam v tomto pripade specifikovat o vysporiadanie akych dlhov vlastne ziadam, ked o vsetkych ani neviem. Dakujem za rady. Chcem podotknut, ze s manzelom mame dohodu o obmedzeni BSM, spisanu u notara a tyka sa kupy bytu. Byt som si kupovala pocas trvania manzelstva na svoje meno a aj na katastri som vedena ako jediny vlastnik. V tomto pripade by asi exekutor nemohol siahnut na byt , v pripade exekucie, ze?
Mária27
05.02.15,16:28
Ak si bral rôzne pôžičky, je účastníkom toho vzťahu len on, s tým sa nemusíte vyporiadať.
Dôležité je čím skôr vyporiadať BSM, lebo pôžičky manžela, ktoré zobral za trvania, sa môžu exekučne vymáhať aj z BSM - tam je totiž tiež jeho majetok. Po vyporiadaní BSM to už bude hradiť len zo svojho.
Daniuska
06.02.15,05:34
MAria, cize po rozvode mam na sud podat navrh na vysporiadanie BSM a poziadat sud , aby akekolvek jeho pozicky, ktore si vzal pocas trvania manzelstva a o ktorych som nevedela, presli len do jeho vlastnictva? Dakujem za odpoved.
Mária27
06.02.15,05:53
Akékoľvek pôžičky, ktoré ste nebrali spoločne, nemusíš vo vyporiadaní ani spomínať. Ak ich tam bude chcieť zahrnúť on, potom budeš protestovať a on dokazovať.
Dôležité je vyporiadanie BSM čím skôr, aby nestihol prísť exekútor.
Daniuska
06.02.15,07:18
Ale my vlastne ani nemame spolocny majetok. On je moj druhy manzel, prisiel ku mne s jednou taskou :D a ziaden spolocny majetok sme nenadobudli, vsetky veci, od nabytku po pracku mam este z prveho manzelstva a byt, ktory sme brali na hypoteku, som vlastne brala len ja, mame obmedzene BSM spisane u notara na ten byt. Cize v takomto pripade ma vobec zmysel podavat navrh na nejake vysporiadanie BSM ?
Mária27
06.02.15,14:12
O vyporiadaní BSM hovorí § 149.
V (1). odseku je uvedené, že vyporiadať možno BSM až po jeho zániku - rozvodom, smrťou, vyhlásením jeho neplatnosti, alebo zánikom počas manželstva - konkurz, trest prepadnutia, rozhodnutím súdu podľa § 148 ods. 2 či § 148a.
Podľa (2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
Toto by bolo najrýchlejšie, ak by bol ochotný to urobiť.
Podľa (3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
Ak by nedošlo k vyporiadaniu uvedným spôsobom, musela by si čakať 3 roky na jeho vyporiadanie zo zákona = § 149 ods. 4. To by však mohlo byť neskoro, mohol by medzitým skutočne prísť exekútor a musela by si dokazovať, že počas manželstva ste spolu nič nenadobudli, že tie ná lepky naveci v byte dáva exekúror neoprávnene, lebo všetko je tvoje ...

Vyporiadať BSM v tvojom prípade je treba čo najskôr. Dokonca by bolo vhodné, ak by sa vám mal rozvod vliecť, požiadať o zrušenie BSM podľa § 148 z vážnych dôvodov: manžel nakladá so spoločným majetkom (príjmami) nehospodárne na úkor rodiny, zaťažuje rodinu pôžičkami, nepodiela sa na vytváraní majetku vôbec, poškodzuje rodinu - treba toho vymenovať čo najviac, aby to uznal súd za rozpor s dobrými mravmi.
Ale aj v tom prípade sa súdom BSM iba zruší, o vyporiadanie treba žiadať znova (nemožno to urobiť súčasne, bol by návrh zamietnutý ako predčasný).

§ 148
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.