mbartoš
09.05.06,21:24
Poradte, prosím, ako mám zaúčtovať v JÚ poplatky zaplatené pri zahraničnej cesta. Konkrétne ide o špedičné a dialničné poplatky v Chorvatsku. Vodič zaplatil poplatok v eurách, ale doklad o zaplateníé dostal vystavený v kunách. Kuny som samozrejme v žiadnej banke ani znmenárni nezohnal, takže príjem do valutovej pokladnice mám len v eurách. Dakujem za pomoc.
DušanČ
09.05.06,19:49
Je to dosť neobvyklý problém. Podľa môjho názoru účtovanie treba podriadiť dokladu, ktorý je k dispozícii, teda potvrdenky v kunách. Ja by som situáciu riešil tak, že by som urobil fiktívny príjem do valutovej pokladne v kunách a hneď by som urobil aj výdaj v kunách na základe skutočných potvrdeniek. Účtovne by nastali 3 pohyby. Výdaj z europokladne, príjem do pokladne v kunách a výdaj z pokladne v kunách. V konečnom dôsledku, keďže pokladňa v kunách by sa vynulovala, by sa celá transakcia prejavila úbytkom v europokladni, čo sa v skutočnosti aj stalo. Problém môže vzniknúť len vo vyjadrení kuny v SKK. Pomohol by som si kurzom eura v deň transakcie (kurz kuny v kurzovom lístku NBS nie je) a ekvivalentom úbytku eura a zaplatených kún podľa potvrdeniek.
Marína
09.05.06,20:23
mbartoš, úplne zbytočne si otvoril dve témy s tou istou otázkou. Prečítaj si, prosím:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=238844&postcount=3