AndreaK.
05.02.15,17:33
Máme zmluvu s nájomníkom o nájme, v ktorej okrem nájmu je písané aj o zálohách za energie. Mesačne teda platí nájom + zálohu za energiu (elektrina, teplo, voda). V decembri mu bola vystavená faktúra na sumu podľa počtu dní od uzavretia zmluvy do konca roka (teda alikvótne mu bola vyrátaná suma za nájom a energie za 14 dní). Potom v januári mu bola vystavená ďalšia faktúra na 9 dní, lebo 9.1. bol nájom ukončený. Na konci januára sa vypočítala spotreba energií a vychádza, že má ešte doplatiť za energie. Táto vyúčtovacia faktúra bude opravou základu dane podľa § 25 zákona o dph, t.j. oddiel C1 KV DPH? Nevadí, že vlastne v tých faktúrach nie sú len energie, ale aj nájom? A číslo pôvodnej faktúry bude číslo tej druhej faktúry za nájom? Lebo neviem určiť presne doplatky ku každej faktúre, to sa nedá, takže by som uviedla číslo poslednej pôvodnej faktúry? Prosím, poraďte.
KloferHladny
05.02.15,16:48
na stranke fin. správy je pokyn :https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014_06_23_vykazovanieudajov.pdf
a aj zápis zo zasadnutia komisie pre DPH https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Zasadanie/2014.10.20_14_komisia_dph.pdf
Mne to vychádaz takto:
1 áno, je to oprava
2. Ako pôvodná (opravovaná) faktúra sa uvedie tá posledná (za január)
3. A poznámka na záver. A čo ak to uvediete iba ako bežnú faktúru ? Stane sa niečo ? V KV aj v DPH to uvediete ako riadnu dodávku Vy aj nájomca ... :-)
AndreaK.
05.02.15,17:16
neviem, či by sa niečo stalo :) jedine ak by si nájomca zaumienil dať to do KV DPH ako opravnú faktúru a ja si to dám do A1... takto by mu malo byť jasné, že to má dať ako opravnú, keď mu to tam napíšem :) len som si chcela overiť, či to teda ako opravnú mám dať, lebo som z toho trochu zmätená, či je to aj tento prípad, keď je súčasťou ten nájom.... ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)
KloferHladny
05.02.15,18:53
ale na tých faktúrach za nájom je aj energia, takže opravujete pôvodné (predpokladané) množstvo dodanej energie = opravná faktúra.