Janka Ka
05.02.15,17:55
Ak dostanem výpoveď zamestnávateľom dohodou podla §60 ZP a nebudem chcieť výpovednú dobu podľa zákonom stanovenú /2mesiace/ vznikne mi nárok na vyplatenie odstupného a vyplatenie mzdy na 2 mesiace ktoré vlastne neodrobím za výpovednú dobu? A musím to mať uvedené vo výpovedi? Ďakujem
KEJKA
05.02.15,17:06
výpoveď dohodou neexistuje.
Bud je to dohoda o ukončení a končí dohodnutým dňom (bez VD)
alebo je to výpoveď a k nej sa viaže VD.
Tak upresni, čo ťa čaká.
Doplním - zam-eľ určite nebude chcieť dávať odstupné. Ak si však presadíš, aby do dohody uviedol organizačné dôvody - pozri ZP, tak aj pri ukončení PP dohodou máš nárok na odstupné podľa počtu rokov zamestnania.
Vidím, že viac ako 5, menej ako 10, takže odstupné vo výške priemerky * 3 mes.
Tweety
05.02.15,17:09
Poopravím tvoju otázku. Je to ukončenie PP Dohodou-paragraf 60ZP.Ak je v nej uvedený dôvod-org. dôvody, nárok na odstupné vzniká. VD nie je žiadna.
Janka Ka
05.02.15,17:20
zatiaľ mi zamestnávateľ len ústne navrhoval prejsť na polovičný úväzok nakoľko som nesúhlasila a povedala som nech mi dá výpoveď dohodou ze sa dohodneme, Podla akého paragrafu musí biť písaná podla §63 1do pís, a) a nárok na odstupné mám ak tam tento paragraf nebude uvedený strácam odstupné?
veronikasad
05.02.15,17:26
Kolko rokov trval tvoj súčasný pracovný pomer ?
Janka Ka
05.02.15,17:39
od 16.4.2007
veronikasad
05.02.15,17:42
§ 76 Odstupné
...

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Janka Ka
05.02.15,17:45
to platí aj ak dá zamestnávateľ výpovede dohodou podla §60 ZP a neuvedie dôvod tak strácam nárok na odstupné?Ďakujem.
veronikasad
05.02.15,17:49
Ak uvedie dôvod - ak neuvedie, nemáš nárok na žiadne odstupné.
Janka Ka
05.02.15,17:58
ak zamestnávateľ mi dá výpoveď s výpovednou dobou a zároveň odstupné nemôžem požiadať zamestnávateľa ze nechcem odpracovať výpovednú dobu aby mi ju preplatiť ako to bolo predtým? Ďakujem.
veronikasad
05.02.15,18:01
Môžeš v priebehu plynutia výpovednej doby alebo pred jej začiatkom žiadať o skončenie prac.pomeru dohodou, ale zamestnávatel s tým musí súhlasiť. Zvyčajne to ale býva návrh zo strany zamestnávatela. Vtedy platí § 76 odst. 2 Zákonníka práce. Odstupné sa zvyšuje podľa dlžky trvania prac.pomeru.
Janka Ka
05.02.15,18:10
Ďakujem idem si prečítať zákonník práce.. Ak tomu dobre rozumiem tak dohodou len trojmesačné odstupné.. ak výpoveď s výpovednou dobou +odstupné po výpovednej doby..
IngeDan
27.03.15,10:07
Zamestnanec sa písomne dohodne so zamestnávateľom na ukončení PP "dohodou" k 31.5.2015. V dohode je , že za mesiace apríl a máj 2015 dostane vyplatenú mzdu. Ďalej je tam uvedené, že zamestnávateľ mu spolu so mzdou za mesiac máj 2015 vyplatí odstupné vo výške 4 mes.platov. Je to takto v poriadku, aj keď je to len "dohoda" ? Ďakujem za odpoveď
Tweety
27.03.15,10:08
zadaj si otázku do otázok
veronikasad
27.03.15,10:08
Je v tejto dohode uvedený dôvod skončenia prac.pomeru ?
IngeDan
27.03.15,10:12
nie je, takúto dohodu navrhol zamestnávateľ