anna*116
05.02.15,20:43
RK bez mojho vedomia (nemame spolu ziadnu zmluvu), ponukala na predaj moj byt. V inzerate uvadzala neuplne a nepravdive informacie. Dokonca uvadzala nizsiu predajnu cenu.
Skusil som volat na ich inzerat a ziadal som o obhliadku. Makler sa ma do 30 minut pokusal kontaktovat ako majitela (ine cislo). Kedze jeho cislo uz mam v telefone - ignoroval som ho ako aj predchadzajuce 2-3 mesiace. Po 3 dnoch, a mojich urgenciach mi ako zaujemcovy oznamil ze bohuzial ponuka na tento byt uz nie je aktualna. Inzerat bol na ich stranke aj nadalej. Stiahli ho az ked som o to ziadal ako majitel.
Mozem ich zalovat? (pokus o podvod, za nezakonne obchodne praktiky alebo nieco podobne?)
Pripadne podat nejaku staznost na RK. Kam? Na obchodnu inspekciu?
Nejde mi o peniaze, ale uz mam dost tej bezmocnosti - ziadal som ich o ospravedlnenie a vysvetlenie - nic. Nechem aby si mysleli ze im prejde vsetko, ze to necham len tak.
alaya1
05.02.15,20:17
Mam podobnu skusenost, realitky su jedno velke zlodejstvo.

Urcite by si mal kontaktovat konatela spolocnosti, nie maklera a ziadat od neho vysvetlenie.
Je to bezna praktika realitiek, umelo znizuju tvoju cenu, aby sa byt predal, ale ich provizia je stale rovnako vysoka.

Ak by sa to opakovalo, pohroz medializaciou .Ine ti ani neostava, s tymto sa urady nebudu zaoberat.
Chobot
05.02.15,20:20
Vznikla ti nejaká škoda? Ak nie, tak to nechaj tak.

Prípadne pozri, či je členom NARKS:

http://www.narks.sk/

ak áno, môžeš na nich poslať sťažnosť. Ak nie, tak ich to nebude zaujímať.
bubkoch
05.02.15,20:24
no a aku konkretnu ujmu si utrpel ?
nechapem co riesis, ja ked som predaval byt, ponukalo ho vyse 10 realitiek (predtym ale zavolali ci mozu), ci si ho skopirovali do svojej ponuky aj dalsie ma vobec netrapilo, cenu ktoru chcem ja som mal pevnu a za kolko ho ponukali realitky ma tiez nezaujimalo ... zmluvu o sprostredkovani som podpisal az s tou ktora prisla s kupujucim, svoje som dostal a proviziu platil kupujuci
alaya1
05.02.15,20:29
tak tebe neslo, jemu vsak ide o seriozne jednanie a nakoniec mozno vobec nemal v umysle byt predavat cez RK!!. Zmluvu o predaji podpisujes az po tom, ako sa najde kupec, ale zmluvu o sprostredkovani hned, ked sa rozhodnes, ze ju RK moze ponukat.
arizona
05.02.15,20:35
To je bezna finta vacsiny realitiek, ze na svojich strankach ponukaju aj nehnutelnosti,ktore v zivote nevideli. Len jednoducho skopiruju cudzi inzerat.
Nie je to sice ferove,ale robia to prave RK, ktore nemaju az tolko nehnutelnosti v ponuke, takze chcu zaposobit na nadejnych klientov velkym poctom ponuk v databaze.

Ked vies dokazat RK, ze ti sposobila nejaku skodu,alebo ujmu, mozes sa obratit na sud.

Ja som nehnutelnost predala pred 3. rokmi. Doteraz figuruje na strankach dvoch RK, ktore ani nepoznam,nikdy som s nimi nejednala. Pisomne som ich uz davno informovala, ze dom je davno predany,ze to zbytocne ponukaju..
Co narobim? Iba mi je to smiesne, ze su odkazne na taketo praktiky...
bubkoch
05.02.15,20:37
pises nezmysly
alaya1
05.02.15,20:37
tak to urcite nie.
bubkoch
05.02.15,20:42
urcite ano, hadam JA viem lepsie co som s kym podpisal ...
so ziadnou s 10-tich RK som nic nepodpisal ! ponukali moj byt bez akehokolvek papiera ...
zmluvu o sprostredkovani som podpisal len s tou jedinou ktora prislas kupujucim, co na tom nechapes ?
zmluva o predaji sa nepodpisuje s RK tak co to sem pleties ?
alaya1
05.02.15,20:47
akoze sa zmluva o predaji nespisuje cez RK?http://www.trh.sk/clanky/pravna-poradna/zmluvy-pri-predaji-nehnutelnosti-235.html

nemam chuit sa s tebou natahovat, kazdy mame ine skusenosti. ty dobra, ja napr. zle.
bubkoch
05.02.15,20:52
vsak ty ani nerozumies co pisem tak naco reagujes ?
co znamena "cez RK" ??? ze RK je sprostredkovatel ktory pripravi KP zmluvu ? a to niekto rozporuje ? ja som pisal ze kupnu zmluvu uzatvara kupujuci s predavajucim, co na tom chces preboha popierat ?
anna*116
05.02.15,21:22
Dakujem za odpoved. Aka ujma? O to ide. Podla mna ma poskodili, lebo neviem kolko potencialnych klientov im volalo - chcelo obhliadku. Kedze som maklera ignoroval (ako vsetky realitky) - moznost obhliadky bola nemozna. Dalej klamali mojich klientov. Klamali o stave mojej nehnutelnosti (aj o cene).
Nestici toto ako nekala obchodna praktika?
Opakujem mne nejde o peniaze - ide o ukoncenie takehoto jednania. Ak to kazdy necha tak. Potom .....
Arizona - aky dojem ma klient ak najde moju ponuku na x strankach v cene od 90 do 110? Pritom ja ponukam za 100 bez RK. Bodka. To je moja ponuka. nic viac nic menej. Chces - nechces. Ale pri takomto zmetku x ponuk rozne ceny - hned si kazdy mysli ze chces cim skor predat a este na tom co najviac zarobit.
anna*116
05.02.15,21:26
bubkoch - co riesim? Ak by si predaval auto za 10 000 ako by sa ti pacilo ze ho niekto ponuka za 9? len aby si ho nepredal. (prekazil ti obchod)?
A ano vobec nechcem predat cez RK. Nemam ziadnu zmluvu so ziadnou RK. Tak ako mozu uviest moj inzerat na ich stranku? Chcem tak vela ak ich ziadam o vysvetlenie a ospravedlneie?
bubkoch
05.02.15,21:39
vtipne :-)
RK ti nahana klientov, ty jej nedvihas telefon a tvrdis ze ti nieco kazi a nechce zjednat napravu ?
aky mas problem umoznit obhliadku a informovat o skutocnej cene ?
okrem toho RK ti nic nekazi, lebo aj bez RK by ti nik nezavolal ... sukromne inzeraty nehnutelnosti nemaju sancu, vsetky inzertne portaly su zahltene ponukami RK ...
zase ja ked spm predaval, tak moja cena v sukromnom inzerate bola najnizsia (vsetky RK ponukali moj byt drahsie), a aj tak mi nikto nezavolal, vsetci zaujemcovia prisli cez RK
anna*116
05.02.15,21:55
dakuejem za nazor, ale ja ziadam o radu ako ich mozem potrestat.
Ako mi RK nahana klientov? Ved ma o zaujme neinformovali! Volal mi asi 20 krat, ale ja som mu v prvom telefonate oznamil ze nemam zaujem o spolupracu. A nebudem zdvihat realitke ktora mi vola x- krat, pritom vie ze s nimi nebudem spolupracovat.
A nemas pravdu mal som niekolko obhliadok a omno viac telefonatov aj ked mam inzerat len na jednej stranka ako sukromna ososba. Asi si neuvedomujes kolko si toho ludia prezru - ked maju vziat hypo na 30 rokov. Prezru stranky aj kazdy druhy den zhora az dole - len ci sa nieco nezmenilo ci sa nezmenila cena a pod.
Poprosim ta teda ak nevies poradit ako konkretne by som mal zalovat, stazovat sa aby to bolo pravne vporiadku - nebhajuj tu relitky alebo svoj nazor.
arizona
05.02.15,22:17
Napis im list,alebo mail, ze si neprajes uverejnovanie tvojho sukr.inzeratu na ich stranke, nakolko nechces s nimi spolupracovat,nemas s nimi ziadnu zmluvu a ze ti sposobuju problemy pri predaji. Pohroz prip.pravnikom. Ked to budu mat pisomne, skor zareaguju,ako ked im to len povies do telefonu.
Pidgey
05.02.15,22:49
no, bubkoch ma vo vsetkom pravdu. Ak mas pocit ze ti vznikla nejaka ujma, je to hlavne z dovodu ze si sa do toho zapojil sposobom ako si napisal. ovela menej casu a energie by si vynalozil, keby si im zavolal, a rovno povedal ze bud nemas zaujem aby ponukali tvoj inzerat, alebo aby uviedli cenu za aku to chces predat. Nezastavam sa realitky, ale tento krat si vypiekol sam so sebou. My tiez ked sme predavali nas byt, mali ho v ponuke aj ine realitky, proste som im zavolal, iba sa spytal ze odkial to maju, vysvetlili si to, povdel OK, ponukajte ak chcete a bolo.
Realitky nie su velke zlodejstvo. je to ako vsade, su dobre aj zle.
medzi zle radim take co si daju podpisat zmluvu o exluzivite predaja a pod. alebo ked nam na obhliadku prisli dve slecinky, ktore ani nevedeli ze sa plati nejaka dan z predaja nehnutelnosti, a o % nemali ani paru .
Pri druhej kupe (predaj prveho bytu a kupa druheho), sme to riesili cez jednu realitku, a nemozem pobedat ani pol kriveh slova, mlady, sikovny chalan, co sa povedalo sa presne aj spravilo.
To s nizsou cenou je bezna prax niektorych realitiek, lebo dufaju, ze ta v konecnom dosledku ukecaju na nizsiu cenu. a mozno naozaj castokrat ked sa snazis predat byt, lebo ides byvat do ineho, potrebujes predat rychlo, a tak sa potom radsej vzdas napr 1000 EUR a mas to z krku ako cakat ci sa najde niekto iny.
Sam pises ze ho stiahli ked si ich o to poziadal...
Aky ma dojem klient ked vidi inzerat ten isty byt od 90-110 tis?
bud si ista, ze rovnako lietaju ceny aj na vsetkych ostatnych ponukanych nehnutelnostiach. Kto hlada - chce kupit nehnutelnost, tento princip ako sa to ponuka pochopi za prvy tyzden......
anna*116
06.02.15,05:37
Opet len obhajujete, realitku.
1. Mozem alebo nemozmez zalovat? zaco?
2. Kde podat staznost?

Toto su moje otazky.
Chcem si dat tu namahu aby pochopili ze im neprejde vsetko.

Je podla teba normalne ze v telefone povies ze nemas zaujem o spolupracu, a oni napriek tomu zverejnia inzerat na tvuju nehnutelnost?
V podstate si povedal ze sa im mam podriadit. dovolit im aby zverejnili moj inzerat, poprosit ich nech daju cenu aku ja chcem .... alebo si mam vybrat tu SPRAVNU realitku. Ale ja to chcem predat sam. Aj tutto nehnutelnost som kupil bez RK. Aj jazdene auto som kupil bez nejakeho bazaru. Da sa to bez problemov. Tak preco sa mam prisposobovat realitkam?
trevize
06.02.15,06:52
Robite tu z komara somara. Skuste podat staznost spravcovi realitneho portalu kde je inzerat uvedeny.
MarcoM
06.02.15,07:01
1. Ak viete preukázať že Vám vznikla škoda v konkrétnej výške môžte žalovať inač NIE
2. Sťažnosti môžte podávať, relevantne Vám to nikto nevyrieši, dokonca ani NARKS, ten má vlastné maslo na hlave.
expeeert
06.02.15,07:08
Nerozumiem, veď Tebe to môže byť jedno či Tvoj byt ponúka 10 realitiek alebo ani jedna, keď s ani jednou nemáš zmluvu. Akurát Ti robia reklamu zadarmo. Bez zmluvy s nimi nie si nijako viazaný a ak Ti aj privedú nejakého klienta tak to je len plus. Ak dôjde k predaju, tak Tebe môže byť jedno akú províziu má na tom realitka, pokiaľ dostaneš to čo chceš.
A keď ponúkajú za nižšiu sumu a oslovia ťa že našli kupca za takú cenu, tak jednoducho povieš že nesúhlasíš a hotovo.
Ja by som to spravil presne tak ako ty, s falošným záujemcom, akurát by som maklérovi zdvihol telefón, dohodol obhliadku a preklepol si ho čo bude rozprávať.
Pidgey
06.02.15,08:03
Moj nazor je taky, ze tak ako oni uverejnili inzerat bez tvojho vedomia, tak isto aj ty ich mozes za to zazalovat, ale....
vysledok tu uz bol spominany, nikto to nebude relevatne riesit, lebo k ziadnej ujme vlastne nedoslo. teraz pises ze po telefonate napriek tomu ponuku zverejnili. Ale v povodnej otazke pises, ze ho vymazali po tom co si ich kontaktovala ako majitel, tak teda ako? Ty si im nebrala x telefonatov, ked sa s tebou pokusali spojit. Tak isto oni mozu tvrdit, ze to boli telefonaty, kde sa stebou pokusali dohodnut na uverejnovani ponuky.
Vobec netvrdim ze sa im mas podriadit , ale ze mas od zaciatku normalne komunikovat, a nie sa hrat na slepu babu. Ved som napisal, ze aj nam toto spravili,a ked bol inzerat, kde nam to vadilo tak sme im zavolali a normalne sa dohodli bud na uprave alebo zmazani.
Podobnych pripadov ako tvoj, sme urcite mali kazdy z nas, ked jedinu ujmu utrpi nase EGO.
Z vlastnej skusenosti viem ze ma to (zlostenie) max za 3 dni prejde, takze ked ma nieco podobne nastve, uz si iba poviem hned na zaciatku, uz iba tri dni a budem mat pokoj.
Dobra vec na vsetkom tom je ponaucenie do buducnosti, ako sa spravat, ale od zaciatku, tak, aby sa veci diali podla toho ako chces ty, a nie potom riesit co by bolo keby....
anna*116
06.02.15,09:58
priebeh:
1. Dal som inzerat ako sukromna osoba.
2. ozvalo sa x realitnych kancelarii - vzdy som slusne povedal - nezelam si spolupracu. (aj konkretnej RK som to povedal takto)
3. relitka napriek tomu zverejnila inzerat na moj byt
4. zmazali ho az ked som urgoval.
Ak mi relitak zavola ze ma zaujemcu o byt a ci moze prist na obhliadku poviem ano + moje pravidla. Ale ak mi vola 20 krat a v kazdom telefonate opat chce info ci ma balkon a ci mam modre alebo zlte kachlicky v kupelni (foto kupelne v inzerate je), tak mu jednoducho prestanem zdvihat telefon. To ze mam v inzerate RK nevolat, volat po 18-tej. A oni volaju stale dookola a zasedne pocas dna (ked som v praci a telefon nemozem zdvihnut) - to uz ani neriesim.
Ja som proste jednal stale slusne, ferovo. Cize podla tvojich slov v poslednej vete - som jednal od zaciatku tak aby sa veci diali tak ako chcem ja - aj tak sa tak nediali. :-)
Pidgey
06.02.15,20:26
njn tak hej, ked to bolo v tomto poradi, to by stavlo viacerych, mozno aj mna ( 3 dni...), ale z povodnej otazky ani z diskusie to tak nevyznelo.Ja neviem si predstavit ze by som mal tolko casu a usilia davat nejake zaloby a pod, zvlast ked sa tym cca nic nedosiahne. To uz skor by som venoval cas a snazil sa im urobit negativnu reklamu a dal vediet ostatnym potencionalnym klientom, ze su neseriozny, a pod. ale to by ma museli naozaj dost nastvat a hlavne by som musel byt realne ukrivdeny.
alaya1
07.02.15,11:51
:ň vtipne, predala som byt sama, bez RK, takze asi si tiez maklerikom "uznavanej" RK :) :)
buchač
07.02.15,12:00
anna*116 (05.02.15 23:55) dakuejem za nazor, ale ja ziadam o radu ako ich mozem potrestat.
...
Poprosim ta teda ak nevies poradit ako konkretne by som mal zalovat, stazovat sa aby to bolo pravne vporiadku - nebhajuj tu relitky alebo svoj nazor.
==================================

Vcelku som sa aj dobre pobavil na tých dvoch odstavcoch...aspoň mi lepšejšie vytrávi gulášik....:D
-------------------------------------------------------
1. ...ako ich potrestať ?
Nuž nijako...na to v konečnom dôsledku iné inštancie.

2. ...neobhajuj svoj názor ???
A čí názor akceptovať ?
Sorry, ale stupídne názory si osvojí len 2Pac..;)
robo197
07.02.15,17:56
Pani Anna, mali by ste dat vodotlač na Vaše fotky, v tom prípade by boli fotky len Vaše! Toby Vás malo napadnuť skorej,že niekto môže zverejniť Vaše nafotené veci, než ste zverejnili fotky v inzerátoch.
Tak by nevedeli Vaše fotky zverejniť.Už skoro všetky fotoeditory už to vedia spraviť.
Ak ste nahrávali fotky, ste dali súhlas o daslie zverejnenie,v tom prípade...........

Však aj múdrý schybí...
anna*116
08.02.15,15:16
fotky nezverejnili, nemali ich
ste len dalsi v tejto diskusii kto tvrdi ze je to moja chyba
RK nepostupuje ferovo, a je to moj problem lebo som to mal predpokladat
Podla vas ak dam inzerat ze chcem predat byt - automaticky ho moze predavat ktotolvek? bez mojho dovolenia? To sa mi nejako nezda.
anna*116
08.02.15,15:25
Som rad ze som ta pobavil.
1. ake instancie??? pouc ma.
2. vytrhavas moje slova z kontextu: reagoval sa na slova bubkocha ktory tvrdil ze RK mi nic nekazi, a ze sukromne inzeraty nemaju sancu. - toto je podla teba rada - odpoved majo otazku ako ich zalovat?
anna*116
08.02.15,15:32
Preveze som si povedal ze si dam tu namahu a najdem si cas - zazalovat ich. Nech vedia ze sa im vsetko neprepecie. Ak budu musiet prist na sud, zaplatit pravnika, mozno si nabuduce rozmyslia co zverejnia a co nie a ak by som zohnal 10 - 20 dalsich a podali by sme hromadnu zalobu + media, to by uz asi pre nich nebolo najprijemnejsie.
Cakal som ze tu najdem radu ako zacat. Zial asi budem musiet skocit za pravnikom.
Tu som sa zial dozvedel, ze problem som ja :-)
bubkoch
08.02.15,15:49
LOL, potom napis ako dopadol sud a kolko si zaplatil nielen svojmu pravnikovi, ale aj pravnikovi druhej strany ...
lebo ono to tak byva, oboch pravnikov a sudne trovy plati tá strana, ktora sud prehra :-)