kvetinka.2
05.02.15,20:52
Moja mama je momentálne hospitalizovaná z dôvodov duševnej choroby a už bola viackrát. Rodine spôsobuje problémy po psychickej a finančnej stránke. Môj otec (jej bývalý manžel) a jej sestra ju chcú zbaviť svojprávnosti a ja ako najbližší člen rodiny mám túto žiadosť podať. Som však len študentka na vysokej škole, na druhej strane Slovenska, ako býva moja mama. Súd by ma teda ako opatrovníčku nemusel prijať. Jej sestra, ktorá býva vo vedľajšom meste sa jej opatrovníčkou stať nechce a bohužiaľ, nikomu inému z rodiny nedôverujem - lebo ak sa niekto stane jej opatrovníkom, môže narábať aj s jej majetkom. A keďže môj otec jej má vyplatiť 19000 eur, nechcem, aby skončili v zlých rukách. Či už v jej alebo v iných. Preto by som bola ako opatrovníčka najvhodnejšia ja alebo jej sestra, obidve však sme na to príliš slabé. Otec a jej sestra navrhujú dať ju do ústavu, ja s tým však neveľmi súhlasím, už to je pre mňa ťažké jej odňať spôsobilosť na právne úkony. Ak by som určila niekoho iného z rodiny ako opatrovníka, ale ja by som chcela byť tá, ktorá bude rozhodovať o jej majetku je to možné? Ďakujem za akékoľvek rady.
alaya1
05.02.15,20:20
arizona
05.02.15,20:24
Ja to chapem tak, ze starostlivost o tvoju choru matku by si najradsej hodila na plecia niekomu z rodiny,lebo ty sa citis slaba, odmietas aj navrhovane zdr. zariadenie,ale citis sa silna iba na to,aby si spravovala matkine financie?
Alebo zle chapem???

Ak je matka dusevne chora, potrebuje 24 hod.starostlivost. Ked jej ju nevie poskytnut najblizsia rodina,opateru moze nahradit vhodne zdr. zariadenie, domov soc.sluzieb a pod.
Sama zostavat nemoze,lebo si moze ublizit,alebo moze niekomu inemu sposobit roznu skodu a pod.

Zbavenie svojpravnosti nie je jednoduchy proces, sud pozyva na prejednanie znalcov,psychiatrov,lekarov a pod. Takze samotny podnet od rodiny nestaci.

Sud nasledne zvazuje,kto je navhodnejsi na ulohu opatrovnika. Ta osoba by mala byt schopna sa postarat o "choreho",mala by sa vediet postarat o jeho bezne zalezitosti,byt mu napomocna s beznymi kazdodennymi zalezitostami a samozrejme aj spravovat jeho financie.

Ale opatrovnik tieto financie nespravuje,ako sa mu zapaci. Je to kontrolovane,opatrovnik musi viest presnu evidenciu. Opatrovnik ma pravo napr. platit z jeho penazi jeho bezne ucty,poplatky,stravu,lieky a pod.

Ale na manipulaciu s vacsim mnozstvom penazi /okrem tychto beznych zalezitosti/ potrebuje schvalenie sudu!
kvetinka.2
05.02.15,21:14
Arizona, ďakujem za odpoveď. Ako som spomínala študujem na opačnej strane Slovenska, rodičia ma nepodporujú, dostávam sociálne štipendium a brigádujem, aby som uživila samú seba. Práveže jej sestra chce všetko hodiť na moje plecia, aj vybavenie, chodenie po lekároch, súd. Ona každému spôsobuje trápenia, pripravila každého z nás o financie aj o nervy, ja ju mám rada, ale nedokážem s ňou žiť a ani jej sestra s ňou nedokáže žiť. Ale ona nie je na tom tak, aby potrebovala 24-hodinovú starostlivosť. Hoci je teraz v nemocnici hospitalizovaná a bola aj predtým...je schopná si nakúpiť stravu a niekedy vie aj dobre navariť, platí účty, bohužiaľ, len nájomné niekoľko mesiacov neplatila a teraz si jej sestra musela zobrať pôžičku, aby to poplatila.
arizona
05.02.15,21:32
kvetinka, neplatenie uctov nie je dovod na zbavenie svojpravnosti. Ale pises aj o psych. chorobe. Nevieme o aku chorobu sa jedna. Ale aj stadia psych. chorob mozu byt rozne. Laikovi sa moze zdat, ze ten clovek sa o seba postara, nakupi. Nevieme posudit, ci neplatenie uctov bolo sposobene iba lahostajnostou. Ale moze to sposobovat aj ta dusevna choroba,lebo matka si kvoli nej nemusi uvedomovat dosledky. O tej chorobe by bolo vhodne sa porozpravat s osetrujucim lekarom a s jej psychiatrom. Oni ti budu vediet presnejsie povedat, co matka zvladne a co nie, ako sa jej da pomoct teraz,alebo do buducna. Psych. choroby su pliaga! Pises, ze mas matku rada, tak sa jej snaz byt napomocna v ramci svojej moznosti. Rodinne zazemie dokaze velmi pomoct.
kvetinka.2
05.02.15,23:19
nie, samozrejme, že to neplatenie účtov je len posledný problém, ktorý sa riešil, dávnejšie napr. mňa nechcela pustiť do bytu, vybrala mi len tak peniaze z môjho účtu, čo som mala na štúdium a pod. ale zase mi niekedy mi aj finančne pomohla...ja jej bohužiaľ nemám ako ponúknuť rodinné zázemie, lebo nepracujem, nemám byt a vlastne nemám nič...preto mi ostáva dúfať, že niekto iný z rodiny sa dočasne rozhodne pomôcť, že zoberie na seba ťarchu opatrovníka, len v rodine okrem jej sestry nikomu nedôverujem, ak by tú ťarchu na seba niekto vzal, potrebovala by som vedieť, ako narábajú s jej financiami, či sa to potom dá domáhať súdnou cestou...ja musím doštudovať a neviem koľko dlho sa takéto veci naťahujú..len by ma zaujímalo ešte jedno, keď si súdom mama domáhala tú polovicu otcovho bytu a už je na neho exekúcia, tak či potom ako bude pozbavená svojprávnosti, otec bude si môcť napokon nechať byt a nevyplatiť ju..či i tak bude povinný dlžnú čiastku doplatiť mamine? ďakujem!
arizona
06.02.15,07:46
Aj keby matka bola zbavena svojpravnosti, nic sa nemeni na tom,aby ju otec z bytu vyplatil. Peniaze budu na matkinom ucte,spravovat ich bude opatrovnik. Pises, ze si studentka. Preco nepoziadas rodicov o vyzivne?
kvetinka.2
06.02.15,09:25
Pretože moji rodičia dostávajú obaja iba dôchodky a ja dostávam sociálne štipendium a brigádujem...oni sú na tom zle s financiami, otec mi posielal 30 eur, ale už ani toľko nevie posielať...pre mamu by som chcela, aby bývala v menšom bytíku a bola slobodná, nie v ústave...len ak by som požiadala o obmedzenú spôsobilosť, pretože sa mi prieči požiadať o zrušenie plnej spôsobilosti, bude potrebovať mať opatrovníka a ja ako študentka ďaleko od nej to byť nemôžem :(