Romandom
06.02.15,10:02
V hlavičke bloku z ERP mám uvedený názov podľa ŽL, adresa trvalého bydliska, adresa prevádzky, IČ DPH, dátum, čas, poradové číslo bloku a meno pokladníka. Keďže sa kapacita riadkov hlavičky vyčerpala IČO a tel.číslo mám uvedené pod logom ministerstva financií. Známemu udelila kontrola pokutu, za to že IČO nesmie byť uvedené pod logom ale v hlavičke. Nenašiel som nikde oporu v zákone, že to tak nesmie byť. Viete niekto o tom niečo?
Tweety
06.02.15,09:09
Papierniková
06.02.15,09:20
Romandom
06.02.15,09:22
Nikde som nezistil, či musí byť IČO v hlavičke (podľa zákona na bloku asi ani nemusí byť uvedené vôbec) a už vôbec nie že nemôže byť pod logom.
Romandom
06.02.15,09:27
Ale musel si dať prerobiť pokladňu pretože mal IČO uvedené pod logom a za to ho aj pokutovali, že vraj pod logom MF nesmie byť, no nikde v zákone som k tomu nenašiel k tvrdeniu kontroly oporu.
avalik
06.02.15,09:31
Obchodný zákonník

§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len „obchodné dokumenty“) uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

(3) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené.


Zákon o ERP ale neuváza pojem ako "hlavička" dokladu, a tak isto neurčuje presný vzor dokladu ... len vymenováva povinné údaje, preto kontrolór nemá oporu v zákone aby mohol uvedenie IČO na inom mieste dokladu ako je v "hlavičke" považovať za nedodržanie ustanovení zákona o ERP. Ak máte takýto doklad aj vystavený v predajni ako vzor, určite by som podala odvolanie.

doplnenie: k tlači povinných údajov pod logom je odpoveď od marjankaj
marjankaj
06.02.15,09:33
MF nie je logo ale ochranný znak.
§ 4
Požiadavky na elektronickú registračnú pokladnicu
(2) Elektronická registračná pokladnica musí okrem technických požiadaviek podľa odseku 1 písm. b) tretieho bodu spĺňať aj tieto požiadavky:
a) zabezpečovať

7. vytlačenie ochranného znaku len na pokladničnom doklade a páske dennej uzávierky, a to až po vytlačení iných údajov uvedených v § 8 ods. 1 a § 12 ods. 2,
Romandom
06.02.15,09:55
To je jasné, ale IČO som v tom zozname nenašiel.
Tweety
06.02.15,09:55
pozri do linku Finančnej správy
marjankaj
06.02.15,09:56
No môžeš sa súdiť. Ale mne to vychádza tak, že ochranný znak má byť vytlačený ako posledný.
marjankaj
06.02.15,09:58
A či tam to IČO musí byť je otázne.
Bloček z ERP nie je obchodným listom ani objednávkou.
willma
06.02.15,09:58
našiel nenašiel: bod 7 jasne uvádza že ochranný znak je TO POSLEDNÉ na pokladničnom bloku, za ním už nesmie byť nič, či to zákon uvádza alebo neuvádza.
marjankaj
06.02.15,09:59
Alebo to daj k náhrade tým, čo ti tak tú ERP nastavili.
Romandom
06.02.15,10:10
Bežne je na blokoch pod ochranným znakom tel. číslo, ďakujeme, dovidenia, tešíme sa na vašu návštevu no táto naša republika je totálne banánová. Ďakujem všetkým za odpovede
willma
06.02.15,10:15
tak neviem aké bloky máš na mysli? Tankovanie na viacerých pumpách, STK, Terno, TESCO - nikde som tebou spomínané POD MF nevidela a nevidím - bločky mám pred sebou. Zdvorilostné frázičky sú všade pred.
Romandom
06.02.15,10:15
Tí ešte zoberú 100€ za to že mi to odstránia. Bežná kontrola ERP je do 5 rokov, no každá má nastavený jeden rok a ak sa nedá skontrolovať servisom tak sa zablokuje a nedá sa používať. Takto to funguje na SK
Romandom
06.02.15,10:17
Napísal som mail na FS a počkám na odpoveď. Ďakujem
Tweety
06.02.15,10:21
a link si nepozrel?
Romandom
06.02.15,10:27
No, sme malý obchod s potravinami a máme množstvo dodávateľov ktorí používajú ERP a minimálne polovica to tam má ,takže je nás asi dosť čo nie sme podľa zákona ale aj tak je to hlúposť najväčšieho kalibru.
marjankaj
06.02.15,10:38
No podaj odvolanie voči pokute. Kontrola nemôže iba tak inkasovať do vačku. Musí spísať protokol a uviesť konkrétne porušenie príslušných paragrafov.
Bola to vôbec kontrola z DU?
marjankaj
06.02.15,10:52
Spôsobili ti škodu? Spôsobili, tak nech zaplatia aj pokutu.
Keby ti niekto rozbil výklad, dvere(teda spôsobil škodu) tak by si mu poslal ďakovný list?
marjankaj
06.02.15,11:01
Prípadne im ukáž bloček z BILLA. Nech skúsia pokutovať ich. A uvidíš, či sa niečo zmení.
Romandom
06.02.15,11:09
To je pravda, no myslím, že by mi to pripočítali pri najbližšej nútenej prehliadke. (vždy sa niečo nájde čo treba opraviť (pardon vymeniť)
marjankaj
06.02.15,11:12
No môžeš predsa takých amatérov vymeniť? Či sú jediní na okolí?
Romandom
06.02.15,11:15
Moju ERP ma na starosti už tretia firma. Asi si to začnem robiť sám :-)))
Romandom
19.02.15,15:11
Dnes mi prišla správa s finančnej správy, citujem:
Dobrý deň,

Vydaný pokladničný doklad musí obsahovať najmenej tie údaje, ktoré sú ustanovené v § 8 ods. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.
Povinné údaje, ktoré musí obsahovať denná uzávierka sú ustanovené v § 12 ds.2 cit. zákona.
Okrem iných povinných údajov uvedených vo vyššie cit. ustanoveniach, ktoré musia pokladničný doklad ako aj denná uzávierka obsahovať sú daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DIČ) a identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty (IČ DPH).
Vzhľadom na to, že ani v jednom z vyššie uvedených ustanovení nie je povinným údajom identifikačné číslo organizácie (IČO), ktoré prideľuje súd, okresný úrad, krajský úrad alebo štatistický úrad pri vzniku subjektu, pokladničný doklad ako aj denná uzávierka nie sú povinné tento údaj obsahovať. Pokiaľ sa ale podnikateľ rozhodne IČO uvádzať, pokladničný doklad a denná uzávierka nie sú v rozpore so zákonom č. 289/2008 Z. z., nakoľko ide o nepovinný údaj. Keďže ide o nepovinný údaj, nie je rozhodujúce, v ktorej časti pokladničného dokladu sa IČO nachádza.



---
S pozdravom,
Ing. Renáta Ludíková