Iwett
06.02.15,12:52
Syn predal v roku 2014 byt, ktorý nebol oslobodený od DPFO. Na byt bol zobratý úver, ale nevzal si ho syn, ale ja, takže úver je na moje meno. Ja som platila a syn mi splátky posielal na účet. Nemohli by ísť úroky do nákladov, keďže sa vzťahujú na uvedenú nehnuteľnosť?
Byt zariadil a zariadený predal. Hnuteľný majetok - práčka, sporák... môžu ísť do nákladov?
A ešte jedna otázka: splátky za nájom a elektriku môžu ísť do nákladov?
Ďakujem pekne
vanessa2
06.02.15,13:06
hnuteľné veci práčka sporak podla mna môžu íst do nákladov, takisto splátky za nájom,elektrinu, ale úroky z úverov kedže úver je na vás a nehnuteľnost na syna určite nie do nákladov
avalik
06.02.15,13:19
trevize
06.02.15,14:26
najomne a el ako danovy vydavok? to sa mi teda nezda.

a aj keby uver mal syn tak pochybujem ze urok moze ist do danovych vydavkov
Iwett
09.02.15,10:13
Takže keď sa kúpi byt, prerobí, zariadi, tak hnuteľné veci, ktorými sa zariadil nie je daňový náklad? Iba to, čo sa prerábal?
Katy a R
09.02.15,10:40
Iwet v tom linku je okrem inho toto o výdavkoch pri predaji nehnuteľnosti:

· finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
· výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
ja by som postupovala asi tak - že napr náklady na kuchynskú linku, sporák .. to by som zaradila k nehnuteľnosti.
Ale pračku, nábytok koberce a pod - to by som tam nedávala.
ALE! môžeš mať (resp syn) predsa príjem aj z predaja hnuteľnej veci .. uviedla by som to zvlášť v zmluve ;) Ak sú veci nové, rozdiel medzi príjmom a výdavkom bude 0 :)
Iwett
09.02.15,10:51
Nerozumiem ako mi pomôže 0,- pri výdavkoch za byt. Čítala som ten link, a tiež by som tam podľa toho nedala hnuteľné veci, ale je to nespravodlivosť, lebo sa zrekonštruuje a zariadi byt - sú to všetko výdavky a potom si to nemôžeš uplatniť ako výdavky v DP.
Katy a R
09.02.15,10:58
veď príjem mínus výdavky bude nula ! pri predaji hnuteľnej veci!
Iwett
09.02.15,12:24
Áno, ale ja mám kúpnu zmluvu v celej výške. a to by sa musela nejako rozdeliť, alebo urobiť dodatok k zmluve. A to by nešlo, lebo tam už je úplne iný majiteľ
Katy a R
09.02.15,12:28
áno - treba myslieť dopredu na to
trevize
09.02.15,15:14
Ja by som dal asi byt+rekonstrukcia zvlast a nabytok zvlast.