Onen
06.02.15,11:55
Kupovala som rozostavany rodinny dom - novostavbu, ktora je v akokeby v radovke s dalsim 2 domami. Zrazu je problem pri kolaudacii a starosta nam to nechce odkolaudovat ako rodinne domy, ale vymyslel si, ze to skolauduje ako rodinny dom s 3 bytovymi jednotkami. Vraj uz je tu vela domov!!! Vie mi niekto poradit, ake su v tom rizika? Radsej by som to mala tak, ako som to kupovala - teda rodinny dom. Dakujem.
kopretinka
06.02.15,11:20
jedna vec je,čo chce starosta a druhá,čo hovorí zákon. Nemôže sa kolaudovať alebo nekolaudovať,lebo starosta chce alebo nechce.
Chobot
06.02.15,12:06
Ak ti raz dali stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu, tak to treba aj tak skolaudovať. Neviem, čo má za lubom starosta a prečo mu vadí, že bude v obci miesto 1 nového domu 3. Ak tam, nechcel mať nové domy, nemali schvaľovať územné rozhodnutie a nemali dať stavebné povolenie.

Pre teba by to znamenalo dosť veľký rozdiel. Predpokladám, že teraz to máte na vlastnom pozemku. Takže by si bola 100% vlastníkom nehnuteľnosti (domu aj pozemku) a v rámci technických možností by si mohla sama rozhodovať o mnohých veciach, týkajúcich sa domu (napr. výmena strechy v budúcnosti, farba fasády ...). Ak to spravíte ako dom s 3 bytovými jednotkami, tak budeš tretinovým SPOLUvlastníkom domu. Všetko, čo sa bude týkať domu ako budovy, budete musieť odsúhlasovať všetci traja spoluvlastníci (niečo podobné, ako v bytovom dome, akurát na vás by sa nevzťahoval zákon o vlastníctve bytov, ale by ste sa riadili ustanoveniami občianskeho zákonníka, ktoré pojednávajú o spoluvlastníctve.

Neviem, ako sa proti tomu brániť. Normálne dostavajte a dajte stavbu skolaudovať ako rodinný dom (každý osobitne). Ak vám to neskolaudujú, budú musieť zdôvodniť nedostatky, kvôli ktorým to neskolaudovali.

A ešte otázka - ako vám to starosta oznámil, že chce, aby to bol bytový dom? To vás navštívil doma? Alebo vám to dal písomne?
Onen
06.02.15,13:22
Dakujem za nazor kopretinka, avsak starosta je pravnik a ziadny zakon neuklada lehotu do kedy ma vydat kolaudacne rozhodnutie, takze nas uz vyse roka natahuje a vymysla. Teraz vymyslel toto!
Onen
06.02.15,13:45
Dakujem za nazor, toto som potrebovala vediet. Starosta sa mi to zatial neracil oznamit, ale rovno poslal majitelke 3. domu oznam o zacati konania na stavbu: "rodinny dom s 3 bytovymi jednotkami", kde su uvedene aj moje parcely a pritom ja nie som ani v kopii na dorucenie tohto oznamenia. Pritom moje konanie bolo na "rodinny dom". Nastastie sa vsetci 3 majitelia domov informujeme o akomkolvek akte zo strany obce, takze som sa to dozvedela a okamzite ma to vydesilo. Developer, od ktoreho sme kupovali domy nam povedal, ze takto to starosta skolauduje (ako som pisala, aby nebolo v oblasti tolko domov - ide o satelit a uz fakt dost zastavanu cast obce). To ma nezaujima, ja som to kupovala ako dom a nie ako jednotku. Podivne praktiky.
sito
06.02.15,18:59
To ten chamtivitaizmus, pôsobí na ľudí, niektorých...


... holt, pokrok nezastavíš ...

Ale, ten bol ... posledný prepadne ... , alebo zle dopadne ...

Developer, starosta, občan ... ?