kalkulka
10.05.06,08:00
Poraďte, aké máte skúsenosti s prikrmovaním 3-mesačného dieťatka. Akú stravu môže papkať. Aké šťavičky by ste odporúčali, alebo polievočky, alebo kašičky, alebo ovocie atď. Dieťatko je kojené. Počúvam názory, že kojené dieťa sa nemá prikrmovať asi po dobu 6 mesiacov. Ale ono je zdá sa niekedy hladnejšie, mliečko mu už asi nestačí. Budem vďačná za každú radu.
ALDA
10.05.06,06:25
Ja som dávala mrkvovú šťavu a jablkovú.Pomaranče sú diskutabilné, pretože môže mať z nich exém.
LUA
10.05.06,06:58
Podľa čoho usudzujuš, že je hladnešie? a ak prikrmovat tak jedine s umelym mliečkom č.1 (počiatočné). čajik môžeš ale detsky a nesladeny alebo prevarenu dojcensku vodicku, ale to skor od smädu. Tuhá strava sa zavádza pri dojčených detičkach od ukončeného 6.mesiaca a u detičkach na umelom mliečku od ukončeného 4.mesiaca.
Miriam.x
10.05.06,08:01
Najlepšie spravíš ak sa poradíš s detským lekárom. S umelého mliečka mám strach, môjmu staršiemu synovi to "spustilo" alergiu na kravské mlieko. Mladšieho som do 6 mesiacov len kojila, a to bol iný hladoš :D, ale radšej som viac krát v noci k nemu vstala ako by aj on mal mať nejaké problémy. Nech už začneš s čímkoľvek, hlavne buď opatrná. Tieto prvé mesiace sú pre tvoje dieťatko veľmi dôležité.
Ešte dodám, mladší do troch rokov nepil kravské mlieko, keď mal asi 2 roky začala som pridávať zakysané výrobky, ale len opatrne. Teraz má 7 a nemá žiadne problémy.
Naozaj máš čas, v tomto prípade "menej je viac";) .
Darina1234
10.05.06,08:28
Ja som kojila obidvoch synov do roka. Do 6 mesiacov som im pridávala len detský čajík a to s lyžičkou, nie vo fľaši.
Mlieka sa mi tvorilo toľko, koľko si dieľa odtiahlo z prsníka, takže som nemala obavu, že mliečka je málo, hoci pri prvom dieťatku som sa tak isto bála, či nie je hladné. Takže ja nedoporučujem ešte pridávať šťavy, len kojenie.
Zita5
10.05.06,08:35
Ja som dávala mrkvovú šťavu a jablkovú.Pomaranče sú diskutabilné, pretože môže mať z nich exém.
mimotemy

ALDA:) :mad: my sme už taká stará štruktúra , to čo sme dávali my našim deťom ,dnes už nie je pravdou ........ polievočky od 6 týždňov , šťavičky a podobne .....kde to je , keď sme ich dali na sunár .....nakŕmili krupičnou kašou ....a dnes je to zakázané . Nuž , ale doba sa mení .:) ;)
jana32
10.05.06,08:48
Poraďte, aké máte skúsenosti s prikrmovaním 3-mesačného dieťatka. Akú stravu môže papkať. Aké šťavičky by ste odporúčali, alebo polievočky, alebo kašičky, alebo ovocie atď. Dieťatko je kojené. Počúvam názory, že kojené dieťa sa nemá prikrmovať asi po dobu 6 mesiacov. Ale ono je zdá sa niekedy hladnejšie, mliečko mu už asi nestačí. Budem vďačná za každú radu.
Kalkulka ak dieťatko kojíš,tak asi každý pediater ti povie, že nie je dôvod do 6 mesiacov ho prikrmovaťž. Možno že " problém " bude niekde inde, u mnohých žien totiž po 3 mesiacoch kojenia dochádza ku kríze v kojení, mliečka je nejako menej aj je slabšie, ale vydrž to prejde. Ak ho máš dosť, len máš pociť že je dieťatko hladnejšie, skôr by som sa prikláňala k tomu, aby si si mlieko odsávala do fliaš a dala ho zamraziť a podáš ho dieťatku vtedy ak budeš mať pocit, že je hladné a ty mlieko nemáš. Ale do 6 mesiacov by som kojenému dieťatku nedávala nič iné.:)
Dana K.
10.05.06,09:01
Ja som svoju dcéru dojčila 25 mesiacov. Prvých 6 mesiacov nedostávala nič iné,len keď bolo veľmi teplo, dala som jej prevarenú vodu. Ale tiež nie veľa,lebo potom nechcela mlieko. Radšej treba dieťatko prikladať častejšie, ako mu dávať niečo iné. A treba ho nechať nech vyťahá z prsníka aj zadné mlieko,to ho zasýti viac, lebo je hustejšie ako predné.
Ivana Š
15.05.06,19:02
Ja som dcéru kojila tri mesiace, potom sa mi zdalo, že to nestačí,prešli sme na Sunar,asi to bola tá kríza, nemala a ani nemá žiadne zdravotné problémy,
syna som kojila rok, a aj to mal v 4. a 9. mesiaci astmatický záchvat, zistenú má alergiu na púpavu, žihľavu a psa, kravské mlieko smie len v malom množstve, lebo ho preháňa...Je stále na protiastmatických sprejoch a na antihistaminikách
dogicka
22.05.06,12:43
Moja dcérka má už 2 roky, nedojčila som vôbec, nemala som ani kvapku mlieka, takže od začiatku papala len umelé mlieko. Začala som ju prikrmovať keď mala skoro 5 mesiacov, začínala som uvarenou mrkvou, vždy som pridávala len jeden druh jedla a až po 3-4 dňoch ďalší druh. Naozaj treba teraz so stravou malých detí veľmi opatrne je veľké množstvo alergíí, stále má trápi, že som nemohla dojčiť, našťastie je malá zdravá ako buk. Dojčenému dietaťu by som do 6 mesiacov nedávala nič len materské mlieko.
babijanka
14.05.09,12:29
Mám dotaz, ak sa dieťa kojí ( má už 7 mesiacov a doposiaľ nedostalo žiaden čajík ani prevarenú vodičku) je potrebné dávať dieťatku, napr. aj čajík ? Totižto známa má dcéru, ktorá dieťa kojí, ale je zástancom, že vraj sa žiaden čajík dávať nemá. No mne to pripadá absúrdne, (ako keby to dieťa vyslovene trápili)lebo keď je v byte suchší vzduch, poprípade je leto sú vysoké horúčavy, tak to dieťa by malo podľa mňa dostať aj iné tekutiny. Pýtam sa hlavne mladých mamičiek, aké majú s týtmo skúsenosti.
ivka70
14.05.09,12:45
Mám dotaz, ak sa dieťa kojí ( má už 7 mesiacov a doposiaľ nedostalo žiaden čajík ani prevarenú vodičku) je potrebné dávať dieťatku, napr. aj čajík ? Totižto známa má dcéru, ktorá dieťa kojí, ale je zástancom, že vraj sa žiaden čajík dávať nemá. No mne to pripadá absúrdne, (ako keby to dieťa vyslovene trápili)lebo keď je v byte suchší vzduch, poprípade je leto sú vysoké horúčavy, tak to dieťa by malo podľa mňa dostať aj iné tekutiny. Pýtam sa hlavne mladých mamičiek, aké majú s týtmo skúsenosti.


Nie je to nevyhnutne.
Materske mlieko obsahuje dost vody, kojene deti dostavaju navyse prevsarenu vodu len v letnych horucavach.

A dehydrovane dieta sa da velmi lahko spoznat, ma ochabnutu pokozku, je nespokojne, spave.

Takze pokial je dieta spokojne a prospieva, dieta nikto netrapi. Za par mesiacov by to snad uz bolo zretene ...

A nakolko je maj, 7 mesacne dieta ziadne letne horucavy nezazilo.
Blankake
14.05.09,12:46
Mám dotaz, ak sa dieťa kojí ( má už 7 mesiacov a doposiaľ nedostalo žiaden čajík ani prevarenú vodičku) je potrebné dávať dieťatku, napr. aj čajík ? Totižto známa má dcéru, ktorá dieťa kojí, ale je zástancom, že vraj sa žiaden čajík dávať nemá. No mne to pripadá absúrdne, (ako keby to dieťa vyslovene trápili)lebo keď je v byte suchší vzduch, poprípade je leto sú vysoké horúčavy, tak to dieťa by malo podľa mňa dostať aj iné tekutiny. Pýtam sa hlavne mladých mamičiek, aké majú s týtmo skúsenosti.
Ja myslím, že 7-mesačné dieťa už potrebuje okrem materinského mlieka aj vodu príp. nesladený čaj. A hlavne v lete, aby nedošlo k dehydratácii.
Je dieťaťko len kojené alebo už dostáva aj nejakú tuhú potravu?
babijanka
15.05.09,08:28
Že vraj jej už podávajú, teda neviem koľkokrát za deň, resp. za týždeň, nejakú tú ryžu s postrúhanou mrkvou. Ale odhliadnuc od toho, či matka to dieťa ešte kojí, resp. či už jej dáva aj nejakú inú stravu, ja si osobne myslím, že tie tekutiny, t.j. vo forme nejakých čajíkov, poprípade prev. vody by sa malo dieťatku podávať. Aspoň za mojich mladých čias, keď som vychovala svoju dcérku, to tak bolo. A ešte tá mamička oponovala s tým, že keď jej dieťa má nafuknuté ( tvrdé) bruško - (neodchádzajú mu plyny), netreba mu bruško masírovať, resp. pokrčiť nožičky, čo teda ja som bežne robila, t.j., masírovala jemne bruško v smere hodiných ručičiek, poprípade jemne pokrčila nožičky smerom k brušku, a moja dcéra má dnes chvalabohu 27 rokov!!! Tak potom nechápem tie nové poznatky dnešnej medicíny?!!
Ingrid Ondruskova
15.05.09,08:49
Ja mám doma 11.mes.bábo a ešte ho kojím, odmieta mi piť čokoľvek iné ako mlieko/či už moje alebo kupované/ a nemám dojem, že by som konala nesprávne...
31Jankal
15.05.09,08:58
Dávať čaj či nedávať čaj? Ja si myslím, že ked to dieťa nieje často mrzute tak mu stačí aj mliečko. Ale ked je často mrzuté a stále mi bolo prilepené na prsníku tak mu treba dať aj piť. Ved aj matku to musí otravovať stále držať dieťaťa na prsníku, a tákéto dieťaťa by už mohlo mať počas horúčav aj nejaké to pitie, pretože už začína tuhá strava. To je môj názor
Martin Mocko
15.05.09,09:10
presne tak..mlieko by malo dieťaťu úplne stačiť. My sme začali dávať malej čaj až vtedy, keď naskočili v lete 30stupňove horúčavy..mala vtedy cca 2-3 mesiace. Ale inak jej stačilo iba mliečko. Aj staršej dcére - má 5 mesiacov a nedostala zatiaľ nič iné ako materské mlieko.
alla66
15.05.09,09:12
Vo všeobecnosti zdravé dieťa do veku 6 mesiacov (niektorí lekári uvádzajú, že až do veku 10 mesiacov) nepotrebuje okrem materského mlieka žiadny iný nápoj navyše – ale najdôležitejší je individuálny prístup, v niektorých prípadoch je to inak, takže dajte na odporučenie lekára. Samozrejme, výnimkou sú aj ochorenia, horúčky, silné potenie a podobne. Po tomto období je však potrebné doplniť pitný režim dieťaťa o ďalšie tekutiny. To, že okrem materského mlieka je najvhodnejšou tekutinou pre kojencov kvalitná kojenecká voda, je známe, i keď mnohé mamičky sa snažia dieťa „nalievať“ čajom. I ten je vhodný, pokiaľ je určený pre kojencov. Čierny a zelený sú absolútne nevhodné. Môžeme tiež podávať zeleninové šťavy (tu však treba opatrne a s časovým odstupom niekoľko dní, aby sme spozorovali prípadnú alergickú reakciu). Aké množstvo doplnkovej tekutiny je teda optimálne? U kojených detí od 10. mesiaca približne 200 ml, pričom zdravé dieťa s dobrým pitným režimom by malo za deň potrebovať šesť až osem plienok. Na druhej strane veľmi nebezpečná je aj dehydratácia. Preto je nevyhnutné, aby mamička sledovala pitný režim dieťaťa i ďalšie prejavy. Nedostatok tekutín je v tomto veku mimoriadne nebezpečný a prejavuje sa najmä zvýšenými teplotami, hnačkami, potením. K zvýšenému odvodu tekutiny môžeme prispieť, i keď dieťa veľmi teplo obliekame.
BXLmiami
15.05.09,09:16
Materské mlieko uplne stačí.
babijanka
15.05.09,09:19
presne tak..mlieko by malo dieťaťu úplne stačiť. My sme začali dávať malej čaj až vtedy, keď naskočili v lete 30stupňove horúčavy..mala vtedy cca 2-3 mesiace. Ale inak jej stačilo iba mliečko. Aj staršej dcére - má 5 mesiacov a nedostala zatiaľ nič iné ako materské mlieko.
A to Vy ako viete, že mu stačí len materské mlieko, veď všade sa hovorí, že človek má mať dostatok tekutín, nevynímajúc z toho malé dieťatko. To ste niekde čítal alebo ste to skúšali (samozrejme, že potom keď je dieťa kojené, tak mu podávať tekutiny s lyžičkou). No je to Váš názor, ale my staršia generácia, sme takéto problémy určite nemali, s takouto teóriou som sa vlastne stretla len teraz za posledný polrok a veľmi ma to prekvapilo, nakoľko aj ja som svoje dieťa kojila cca 8 mesiacov, ale tekutiny, t.j. napr. feniklový čajík, harmančekový atď. som mu pri tráviacich ťažkostiach ( ale nemuseli byť), podávala v malom množstve.:eek:
DominikaDominika
15.05.09,10:47
Ja ešte k tomu čajíku - mám to priamo od zdravotnej sestry z pôrodnice - známej. Na večer je lepšie už dieťaťku čaj nedávať, ale - v prípade, že je smädné - tak radšej prevarenú dojčenskú vodu. Čaj (aj detský) má povzbudivý účinok a dieťatko môže mať problém so spánkom. Môj chlapček sa narodil v horúcom lete a žiadnu vodu som mu nedávala, úplne postačuje mamičkine mlieko, lebo prvé mlieko je redšie - je od smädu - a zadné mlieko, ako tu už bolo písané, je sýtejšie - na zasýtenie. Ak dieťatku dáte v prvých mesicacoch veľa vody/čaju, vypije potom od Vás iba predné mlieko a bude neustále hladné. Iné je to určite pri podávaní umelého mlieka, tam myslím je potrebné podávať aj tekutiny - ale to už neviem, lebo môj chlapček bol dojčený...
Blankake
15.05.09,10:49
Keď dieťa dostáva okrem materského mlieka aj tuhú stravu, tak by už malo dostávať aj nejaké tekutiny (vodu, čaj).
Martin Mocko
15.05.09,12:40
A to Vy ako viete, že mu stačí len materské mlieko, veď všade sa hovorí, že človek má mať dostatok tekutín, nevynímajúc z toho malé dieťatko. To ste niekde čítal alebo ste to skúšali (samozrejme, že potom keď je dieťa kojené, tak mu podávať tekutiny s lyžičkou). No je to Váš názor, ale my staršia generácia, sme takéto problémy určite nemali, s takouto teóriou som sa vlastne stretla len teraz za posledný polrok a veľmi ma to prekvapilo, nakoľko aj ja som svoje dieťa kojila cca 8 mesiacov, ale tekutiny, t.j. napr. feniklový čajík, harmančekový atď. som mu pri tráviacich ťažkostiach ( ale nemuseli byť), podávala v malom množstve.:eek:

Áno..mám to vyskúšané. A stačí keď odpoviem tak, že spokojné dieťa je kľudné a neplače. Pokiaľ je dieťa spokojné - tak je všetko v poriadku, nie? Patrím síce k mladšej generácií - ale určite nemám problém dať dieťaťu kravské mlieko (nemyslím teraz z obchodu - ale priamo nadojené). Máme dve dcéry a každá mala iný apetít a iné stravovanie. Staršej stačilo tak máličko jesť, že lekár nás začal tlačiť do toho, aby sme jej začali dávať nutrilon, lebo vôbec nepriberala. Staršia je zase hladoš a šrotuje veľmi veľa. A naozaj sme dávali čaj až pri neznesiteľných horúčavách.
BXLmiami
15.05.09,13:22
Potešilo ma,že ste ma zaradili do mladej generácie,ked tvrdím,že materské mlieko stačí.:)Nie všetko,čo sme my robili a dávali svojim deťom je to pravé a dnes je iná doba.Zaradovanie potravín od 6 mesiacov,zaradovanie múky až okolo 7-8 mesiaca,zaradovanie kravského mlieka neskôr,nedávať čajíky...to všetko sa nám,čo sme dieťa v tretom mesiaci začali prikrmovať všeličím zdá divné,ale to prehodnotenie bolo na základe veľmi prudko stupajucich alergií ,kožných ochorení,problémov zo strany tráviaceho traktu,atd.Ešte ked som nastupovala do nemocnice,bol žlčník domenov starších ľudí a dnes nie su výnimka 20 roční po operácii žlčníkových kamenov a zvýšený cholesterol je už aj u 10 ročných detí.To o niečom svedčí a práve preto je treba prehodnotiť naše stravovacie návyky.Nie postava,ale spôsob stravovania je dedičný.Okrem toho v obchodoch je dnes toľko cudzokrajných potravín a toľko chemie,že treba dávať vážne pozor.A bylinky by som dieťaťu nedávala-pozrite koľko je okolo laergikov na seno a trávu.Netreba začínať skôr zaradovať deťom bylinky,nez je nevyhnutne nutné.Do pol roka u kojeného prospievajuceho dieťaťa materské mlieko stačí.:)
Blankake
15.05.09,14:34
Ale tu sa spomína, že je to 7-mesačné dieťa a už ho aj prikrmujú. V takom prípade podľa mňa prevarená voda (príp. špeciálna kojenecká) podávaná po lyžičkách nemôže uškodiť.;)
brčko
15.05.09,15:08
Mám dotaz, ak sa dieťa kojí ( má už 7 mesiacov a doposiaľ nedostalo žiaden čajík ani prevarenú vodičku) je potrebné dávať dieťatku, napr. aj čajík ? Totižto známa má dcéru, ktorá dieťa kojí, ale je zástancom, že vraj sa žiaden čajík dávať nemá. No mne to pripadá absúrdne, (ako keby to dieťa vyslovene trápili)lebo keď je v byte suchší vzduch, poprípade je leto sú vysoké horúčavy, tak to dieťa by malo podľa mňa dostať aj iné tekutiny. Pýtam sa hlavne mladých mamičiek, aké majú s týtmo skúsenosti.

mám 7mesačného krpca=syna a doteraz papá materské mliečko. Od ukonč. 6mesiaca dávame postupne (vždy pridávame po jednom, sme obaja alergici) mrkvičku, zemiak, cuketu, mäsko (mäsko teraz už každý den, kedysi sa myslím obmienalo so žltkom, no po novom sa žltko nedáva kvôli alergii), jablčko. Uvidíme, čo dalej. Malému som nedávala dlho nič iné okrem mliečka. Ked bol chorý, tak mi lekárka kázala vlhké prostredie a máme aj suchý vzduch, tak dať aj vodičku (prevarenú najlepšie dojčenskú), aby nebol dehydrovaný. Čo viem tiež sa dáva pri hnačkách, horúčkach a horúčavách. Tak sme dávali po lyžičkách.

Teraz, ked bolo teplejšie, tak sme začali mu dávať aj prevarenú vodičku. Nosila som ju vonku vo flaši, ved mu tiež bolo vonku teplo a ja vonku nekojím :) No veru neviem, či mal tú flašu len na hryzenie alebo aj na pitie, lebo domou sme priniesli cca tolko, čo sme odnášali, až na nejakú výnimku.
No a asi týžden, vzhladom na to, že už papá aj tuhšiu stravu (zeleninku potlačenú vydličkou už s pokrájaným/potlačeným mäskom + trošku vodičky alebo mliečka), a aj je teplejšie, mu dávame trošku vodičky aj po papaní. On má z toho hroznú radosť. Ked vidí hrnček, už sa raduje. Totiž on pije z pohárika a nie z flaše. Som to skúsila a hned mu to išlo a tolká radosť! Flašu ani cumel nechce (ja hovorím bohužial, lebo sa nedá inak utíšiť a ani inému dlhšie kvôli jedeniu povarovať, lebo ani materské mlieko z flaše nechce).
Takže tolko moja skúsenosť.
No a dostali sme aj granulované čajíky Hipp. Prvej dcere som ich s mierou dávala, popri vodičke. Za celý čas som ich minula cca 3-4 balenia, no nedávala som podla návodu (by som ich za to aj zažalovala, za také cukrové vody, oni by si želali iné spotreby a lepších zákazníkov) ale len cca 1/3-tinu. No synovi som ju doteraz nedávala. Uvidíme. Ja totiž sama čaj vôbec nesladím (to si vynahradím inde :) ) a ani dceru na to neučím. No bohužial manžel je o inom, takže je to občas ťažie vysvetlovať. A aj pred časťou rodiny (ale to je normál, nie sme všetci rovnakí). No inak nehovorím, že nepije aj džusíky, by som klamala. Ked ide so mnou, tak berieme väčšínou vo flaške vodičku, ked je chladnejšie čajík. Ak ideme na výlet, na návštevu dlhšiu, občas zo škôlky, tak džušík (no tiež sa snažíme vyberať ktoré, príp. riedime ovocný dzús s vodou). No hádajte ako je to pri manželovi!?
pasuliatko
15.05.09,15:29
dúfam,že to niekomu pomôže ;)
brčko
15.05.09,15:34
pasuliatko, mne sa to nedá čítať.
pasuliatko
15.05.09,15:55
pasuliatko, mne sa to nedá čítať.

a čo ti na tom nejde?klikneš a zobrazí sa to. bohužial lepšie to nešlo oskenovať. lebo je to blbá kniha čo sa zle skenuje a má bledé písmená:mee:
brčko
15.05.09,16:00
asi som s tých horšie vidiacich (alebo monitor?). Som odchovaná na kozom mlieku, nie materskom. :D
Ak sa nedá lepšie, tak bohužial. Díky :)
babijanka
20.05.09,11:38
dúfam,že to niekomu pomôže ;)
Dnes som sa to snažila otvoriť no bozužiaľ to ozaj nejde, ono sa to na chvíľu zobrazí -nečitateľne a vzápätí sa to zavrie:mee:
alla66
20.05.09,11:45
Dnes som sa to snažila otvoriť no bozužiaľ to ozaj nejde, ono sa to na chvíľu zobrazí -nečitateľne a vzápätí sa to zavrie:mee:Nie je to dosť ostré, prečítať sa dá:)

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=37110&stc=1&d=1242823276
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=37111&stc=1&d=1242823283
babijanka
20.05.09,12:00
Ďákujem už som si vytlačila stránku
judita1971
20.05.09,12:18
pekná téma, spomínam si na svoje starosti pri dvoch synoch, ale držím Vám palce, aby ste to všetko pekne zvládli. Tiež som synov kojila, prvého cca tri roky a druhého cca dva roky.Čajíky som dávala ale len na lyžičky alebo na hrnček. Ak začnete podávať ovocné kašičky, dávajte pozor z akého ovocia ich vyrábate. Zvlášť by som chcela upozorniť na tie krásne zelená jablčka, vraj sú striekané lepkom. Známa tak nechtiac privodila svojej dcérke alegriu na lepok.
Blankake
20.05.09,12:39
A tiež nedávať jogurty a tvaroh do 1 roku - švagriná tak vyvolala u svojho syna alergiu na mliečne výrobky.
ivulik1
02.10.09,13:36
no prečítala som všetko čo ste tu napísali a možem povedať že som teraz už totalne dezorientovaná ... mám 4 mesačného syna plne dojčeného, narodeného v lete takže dostaval aj detské čajíky z dojčenskej vody kedže sme trpeli kolikami a nafuknutým bruškom tak som mu robila fenyklový čajík na daný mesiac od Hipp v akom sme sa nachádzali. malý si na čajiky zvykol a teraz už rozlišuje ak je smedný nechce mliečko ale ak mu ponuknem čaj tak sa napije a zas opačne...samozrejme nevypije toho čaju vela cca 0,5 dcl na den ja si myslim že je to v norme.... ale teraz ma trapi iné mame začať s podavaním sťavičiek ja si osobne myslim že je na to ešte čas ale moja lekarka tvrdí že už možme žačať. no dala som mu včera jednu kávovu ližičku čerstvej karotkovej šťavy a čo dalej?:confused::confused::confused:

teraz mu dávať každý den? a do kedy ? a čo potom a hlavne kedy?

je mi jasne že do 6.mesiaca by som prkrmovať nemusela alebo nemala ale vraj kašičky a polievočky možem od ukončeneho 5 mesiaca :confused: nie každý den ale vraj možem ... tak poradte mi prosím niekto ...
ivulik1
02.10.09,13:45
no prečítala som všetko čo ste tu napísali a možem povedať že som teraz už totalne dezorientovaná ... mám 4 mesačného syna plne dojčeného, narodeného v lete takže dostaval aj detské čajíky z dojčenskej vody kedže sme trpeli kolikami a nafuknutým bruškom tak som mu robila fenyklový čajík na daný mesiac od Hipp v akom sme sa nachádzali. malý si na čajiky zvykol a teraz už rozlišuje ak je smedný nechce mliečko ale ak mu ponuknem čaj tak sa napije a zas opačne...samozrejme nevypije toho čaju vela cca 0,5 dcl na den ja si myslim že je to v norme.... ale teraz ma trapi iné mame začať s podavaním sťavičiek ja si osobne myslim že je na to ešte čas ale moja lekarka tvrdí že už možme žačať. no dala som mu včera jednu kávovu ližičku čerstvej karotkovej šťavy a čo dalej?:confused::confused::confused:

teraz mu dávať každý den? a do kedy ? a čo potom a hlavne kedy?

je mi jasne že do 6.mesiaca by som prkrmovať nemusela alebo nemala ale vraj kašičky a polievočky možem od ukončeneho 5 mesiaca :confused: nie každý den ale vraj možem ... tak poradte mi prosím niekto ...
Darina1234
02.10.09,13:59
Ivulik, ty dodržuj pravidla stravy pri kojeni a nič viac, stači len kojenie, prikrmovanie si nechaj na neskor, žiadne štavy, neskor, ale mrkva doma vypestovana z obchodu nie, tovje mlieko mu naozaj teraz postačuje
brčko
02.10.09,14:15
ivka,
súhlasím s darinou, že do ukončeného 6-teho mesiaca stačí len kojenie. Ja som tak robila s oboma deťmi (necelých 5rokov a 1rok) a so synom tuším do 6mesiaca a týžden, lebo sme práve boli u svokry a tam sa mi začínať s papaním iného nechcelo, ked sme všetko nemali poruke.
Neviem aký dôvod mala lekárka, že ti toto hovorila. Sa čudujem. Ja som do tých 6mesiacov mala myslím 1 alebo 2x takú krízu, že som myslela, že mám málo mlieka, no ked som upravila pitný režim, tak sa to upravilo a mliečka stačilo. Malý si trošku poplakal, no stačilo.

Malý bude mať teraz rok a ja mám dilemu. Asi by som mala na noc dávať už nejaké umelé mliečko. Dávam mu teraz prevažne kašičku pred spaním a potom kojenie. No nie vždy to vyjde. Ak je už velmi unavený, tak kašu nechce a chce sa len kojiť. No a strašne je na mna naviazaný v noci. KEd sa zobudí, tak len "mamááááááá" a histerický plať. Dcera to nerobila, aj ked bola tiež len kojená v noci. TAk neviem, či sa budí, že je hladný alebo proste by chcel byť pri mne. Cumel ani flašu nechce, to už musí byť velmi unavený aby si vypil čajík alebo vodičku.
c.s.i.
02.10.09,14:31
Prajem pekný deň,
ja som tiež len kojila, a skoro do 8 mesiaca sme nepapali nič. Mlieko malému úplne stačilo. Dokonca ani čaj mi moc nechcel piť. Postupne sme potom začali postrúhaním ovocím, roztlačenými zemiakmi, zeleninovou polievkou, neskôr aj s nadrobno pokrájaným kuracím mäskom. Potom sme začali papať Pribináčik a za praženicou sa išiel zblázniť. A to som robila s celého vajcia. Dokonca aj hydinové párky zbožňoval. Ako ročný ich zjedol 4 kusy na posedenie a 6-ročná neter ledva jeden.

Ja osobne som zástancom kojenia čo najdlhšie, ja som kojila až 18 mesiaca. Potom sa jedného večera prejedol kuracieho mäsa so zemiakmi, potom sa ešte prisal, trochu si cucol a spal. V noci sa povracal a odvtedy už mlieko nechcel. A naše kojenie skončilo.

Dnes má syn pomaly 9 rokov a nemáme žiadnu alergiu.

Každá mama by sa mala sama rozhodnúť a konať podľa svojho uváženia a neriadiť sa všetkým čo kdo povie.;)
Zdenka175
02.10.09,14:46
No ak dieťaťu stačí tak do 6 mesiacoch len kojenie. Potom postupne začínať po troške.Mrkva, polievka, zemiaky, mäso, jogurty. Ja som kojila 19 mesiacov.
Zdenka175
02.10.09,14:49
ivka,
súhlasím s darinou, že do ukončeného 6-teho mesiaca stačí len kojenie. Ja som tak robila s oboma deťmi (necelých 5rokov a 1rok) a so synom tuším do 6mesiaca a týžden, lebo sme práve boli u svokry a tam sa mi začínať s papaním iného nechcelo, ked sme všetko nemali poruke.
Neviem aký dôvod mala lekárka, že ti toto hovorila. Sa čudujem. Ja som do tých 6mesiacov mala myslím 1 alebo 2x takú krízu, že som myslela, že mám málo mlieka, no ked som upravila pitný režim, tak sa to upravilo a mliečka stačilo. Malý si trošku poplakal, no stačilo.

Malý bude mať teraz rok a ja mám dilemu. Asi by som mala na noc dávať už nejaké umelé mliečko. Dávam mu teraz prevažne kašičku pred spaním a potom kojenie. No nie vždy to vyjde. Ak je už velmi unavený, tak kašu nechce a chce sa len kojiť. No a strašne je na mna naviazaný v noci. KEd sa zobudí, tak len "mamááááááá" a histerický plať. Dcera to nerobila, aj ked bola tiež len kojená v noci. TAk neviem, či sa budí, že je hladný alebo proste by chcel byť pri mne. Cumel ani flašu nechce, to už musí byť velmi unavený aby si vypil čajík alebo vodičku.
No ja som kojila do 19 mesiacoch. Jedák nie je veľký. V noci sa budil aj 7x. Dva x si cicnul a už spal. Odstavila som ho tým, že som si potrela bradavku citronom. Odvtedy nepije žiadne mlieko, fľašu nemal, cumeľ nechce. Teraz prespí celú noc:D Dostal aj chuť do jedla.:D