Anonymka
10.05.06,09:02
Chcem sa s vami poradiť. Fakturujem predaj stavebnéhého pozemku (ako majetku firmy) a neviem si rady, či tam môžem naúčtovať aj DPH. Náš poradca má taký názor, že je možné fakturovať s DPH. Čo vy nato? :confused:
Tweety
10.05.06,07:07
Chcem sa s vami poradiť. Fakturujem predaj stavebnéhého pozemku (ako majetku firmy) a neviem si rady, či tam môžem naúčtovať aj DPH. Náš poradca má taký názor, že je možné fakturovať s DPH. Čo vy nato? :confused:
§38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
Anonymka
10.05.06,07:13
Áno, to som aj ja našla, ale čo je výhodnejšie? Pre obe strany?
Fany
10.05.06,07:14
Včera som to práve čítala v zákone. Od 1.1.2006 sa k stavebnému pozemku pridáva aj DPH. Iba ak by bol predávaný súčasne so stavbou, ktorá je oslobodená od DPH, potom je aj stavebný pozemok. Teda ak ho predávate samotný, bez stavby, malo by tam byť DPH. § 38, ods.1 a 2 Zákona o DPH.
Tweety
10.05.06,07:15
Áno, to som aj ja našla, ale čo je výhodnejšie? Pre obe strany?No, ako vyplýva z uvedeného § zákona, ak je predávaný samostatne, musíte ho dodaniť.:cool:
Anonymka
10.05.06,07:25
Ale asi by sa v zmluve a faktúre malo uviesť že sa jedná o stavebný pozemok, nie?
Tweety
10.05.06,07:27
Ale asi by sa v zmluve a faktúre malo uviesť že sa jedná o stavebný pozemok, nie?Mala by to zmluva obsahovať.:cool:
Anonymka
10.05.06,07:32
Nemám pri sebe tú zmluvu ale mám dojem, že tam je uvádzaný len pozemok... takže tým pádom musím účtovať bez, čo?
Tweety
10.05.06,07:54
Nemám pri sebe tú zmluvu ale mám dojem, že tam je uvádzaný len pozemok... takže tým pádom musím účtovať bez, čo?Neviem ako Ty, ale ja by som bez podkladu k fakturácii neúčtovala vôbec.
Anonymka
10.05.06,08:00
No dobre, priznám sa, že som to už vyfakturovala, a teraz nám reklamujú faktúru. :o Už som si prezrela tú zmluvu. Píše sa tam o predaji: pozemku, druh pozemku: zastavané plochy a nádvoria. Tak je to stavebný pozemok, či nie?:eek:
Tweety
10.05.06,08:01
No dobre, priznám sa, že som to už vyfakturovala, a teraz nám reklamujú faktúru. :o Už som si prezrela tú zmluvu. Píše sa tam o predaji: pozemku, druh pozemku: zastavané plochy a nádvoria. Tak je to stavebný pozemok, či nie?:eek:Je to podľa toho stavebný, a fakturovala si s daňou?:cool:
Anonymka
10.05.06,08:10
Áno s DPH. Neviete, kde by som mohla nájsť nejakú definíciu na stavebný pozemok?
Tweety
10.05.06,08:11
Áno s DPH. Neviete, kde by som mohla nájsť nejakú definíciu na stavebný pozemok? Stavebný zákon, možno tam.:cool:
Anonymka
10.05.06,08:31
Tam to nie je.
ALBO
10.05.06,08:37
Tam to nie je.
Zákon o DPH predsa v § 38 pri slove SP má odvolavku na odkaz 19) a to je §43/h SZ. Váš pozemok samostatne predavany je určite stavebný a treba ho zdaniť, (ak s nim nahodou nepredavate nejaku stavbu, ktora na nom stojí.)
Anonymka
10.05.06,08:38
Oni tvrdia, že to nie je stavebný pozemok. Takže budem musieť fakturovať bez DPH. Ale ako je to s priznaním DPH? Kde to mám uviesť? Riadok 05 a 06?
Anonymka
10.05.06,10:21
Zákon o DPH predsa v § 38 pri slove SP má odvolavku na odkaz 19) a to je §43/h SZ. Váš pozemok samostatne predavany je určite stavebný a treba ho zdaniť, (ak s nim nahodou nepredavate nejaku stavbu, ktora na nom stojí.)

Albo, ale v tom paragrafe som nenašla nič také, čo by mi pomohlo. Oni si len tvrdia svoje. Na jednej strane majú pravdu aj oni, aj mi :eek: Keď to beriem z hladiska miestych daní, tam je zvlášť kategória na stavebné pozemky a na zastavané plochy a nádvoria. Tam sa píše, že stavebný pozemok je ten, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie... ale tu sa jedná o taký pozemok, kde sú kolajnice a to je vše. A inak aj ten pozemok, na ktorej je rozostavaná stavba, v LV je zapísaný ako nezastavané plochy a nádvoria. Proste sme nemohli fakturovať stavebný pozemok, keď v LV je inak označené /pomenované/. Ja neviem, ale mám obavy, že keď tam nenaúčtujeme DPH, tak nám to kontrola raz vytkne a potom budeme musieť odviesť 1000 000 Sk štátu dodatočne (a už nebude z čoho) :eek: :confused:
ALBO
10.05.06,11:36
Albo, ale v tom paragrafe som nenašla nič také, čo by mi pomohlo. Oni si len tvrdia svoje. Na jednej strane majú pravdu aj oni, aj mi :eek: Keď to beriem z hladiska miestych daní, tam je zvlášť kategória na stavebné pozemky a na zastavané plochy a nádvoria. Tam sa píše, že stavebný pozemok je ten, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie... ale tu sa jedná o taký pozemok, kde sú kolajnice a to je vše. A inak aj ten pozemok, na ktorej je rozostavaná stavba, v LV je zapísaný ako nezastavané plochy a nádvoria. Proste sme nemohli fakturovať stavebný pozemok, keď v LV je inak označené /pomenované/. Ja neviem, ale mám obavy, že keď tam nenaúčtujeme DPH, tak nám to kontrola raz vytkne a potom budeme musieť odviesť 1000 000 Sk štátu dodatočne (a už nebude z čoho) :eek: :confused:

doležite v SZ je toto:
(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

Zakon o DPH sa vobec v tomto neriadi zákonom o miestnych daniach(daňou z nehn.). Napíšte na obec a pítajte stanovisko k §43/1 SZ.

Ale ak je to vnutri obce, vedľa nejakých domov tak ine stanovisko nedostanete.
Zoberte si napr. v Ba nejaký kus travnatej plochy vedla domu, alebo uradu. Je tam trava alebo hola zem. To všetko su uzemia určene uz. pl. na zastavanie. Stavebne povolenie si bude vybavovat az ten majiteľ .

Takže nič spoločne so zakonom o dani z nehnutel. Ale napr. cesi v zákone o DPH maju st. pozemok ako pozemok na kt. je dane st. povolenie.
Žial naš zákon hovorí niečo ine a treba sa nim riadiť. Obratte sa na obec. Možno aj po telefone vam odpovie jednoznačne.
V každom prípade to pri predaji zdaňte.Opraviť to môžete neskor ak dostanete stanovisko od obce opačne.
Tweety
10.05.06,11:40
[quote=ALBO]

pítajte/quote]

mimotemy
Oj,oj.:mee:Škriatok, oj, oj.:mee:
Anonymka
10.05.06,11:58
doležite v SZ je toto:
(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

Zakon o DPH sa vobec v tomto neriadi zákonom o miestnych daniach(daňou z nehn.). Napíšte na obec a pítajte stanovisko k §43/1 SZ.

Ale ak je to vnutri obce, vedľa nejakých domov tak ine stanovisko nedostanete.
Zoberte si napr. v Ba nejaký kus travnatej plochy vedla domu, alebo uradu. Je tam trava alebo hola zem. To všetko su uzemia určene uz. pl. na zastavanie. Stavebne povolenie si bude vybavovat az ten majiteľ .

Takže nič spoločne so zakonom o dani z nehnutel. Ale napr. cesi v zákone o DPH maju st. pozemok ako pozemok na kt. je dane st. povolenie.
Žial naš zákon hovorí niečo ine a treba sa nim riadiť. Obratte sa na obec. Možno aj po telefone vam odpovie jednoznačne.
V každom prípade to pri predaji zdaňte.Opraviť to môžete neskor ak dostanete stanovisko od obce opačne.

Každopádne máš pravdu, ale problém je v tom, že kupujúci nám nezaplatí cenu aj s daňou, lebo nie - on je na takej mienke, ako som už vyššie uviedla. Takže neviem. No ale určite víjdeme lepšie, ak zdaníme a na kontrole nám vyhodia, že sme nemali. Ale keď to teraz necháme tak bez dane, neskôr možno na to doplatíme... :eek: dík za radu.