verka95
07.02.15,16:02
Dobrý deň môžete mi poradiť či ma správne zaradila mzdárka platová trieda 9 stupeň 8 mam odpracované 28 rokov 304 dni a VŠ II stupeň v odbore. Započítala 2/3 praxe. údajne jej to zákon neumožňuje inak urobiť. Jedná sa o sociálnu oblasť na miestnom úrade. Má vplyv na zaradenie aj rok ukončenia štúdia na VŠ?
Papierniková
07.02.15,15:49
Zo zákona 553/2003 Z.z. :

9. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.

Odborné špecializované práce vo vymedzenej oblasti s vysokými nárokmi na myslenie a rozhodovanie o voľbe správneho postupu na základe metodických usmernení, práce vyžadujúce si odborné konzultácie pri riešení problémov a spoluprácu s viacerými subjektami mimo vlastného zamestnávateľa. Samostatné zabezpečovanie zložitých úloh a agend alebo vykonávanie čiastkových tvorivých činností, s väzbami a súvislosťami presahujúcimi rámec daného odboru činností, spojené so zvýšenou psychickou záťažou. Analytická a hodnotiaca činnosť pri príprave podkladov na rozhodovací proces s dôsledkami na viaceré subjekty mimo vlastného zamestnávateľa.

Započítaná prax podľa tohto zákona je
a) odborná prax,
b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.

Treba posúdiť, koľko z tvojej praxe možno zaradiť do odbornej praxe - tá sa započítava v plnej výške, zvyšná časť praxe sa započíta max vo výške dvoch tretín, v závislosti od miery využitia. Na zaradenie nemá vplyv rok ukončenia VŠ. Čo sa týka zaradenia do 9. triedy závisí od rozsahu vykonávaných činností a potrebných kvalifikačných predpokladov.
avalik
07.02.15,16:21
553/2003 Z. z.Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme

§ 5
Platové triedy a zaraďovanie zamestnancov do platových tried

(1) Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie.

(5) Zaradenie zamestnanca do platovej triedy musí byť v súlade s
a) charakteristikou platovej triedy a
b) katalógom.

(6) Ak najnáročnejšia pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať podľa pracovnej náplne v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, nie je uvedená v katalógu, zamestnávateľ ho dočasne zaradí do platovej triedy porovnaním tejto pracovnej činnosti s pracovnými činnosťami uvedenými v katalógu. Pri porovnaní pracovných činností sa vychádza z charakteristiky príslušnej platovej triedy podľa § 3 ods. 1, pričom pracovné činnosti sa porovnávajú z hľadiska
a) potrebných kvalifikačných predpokladov,
b) zložitosti,
c) zodpovednosti,
d) psychickej záťaže a fyzickej záťaže.

(11) Pri zaradení zamestnanca do platovej triedy zamestnávateľ neprihliada na dosiahnutý vyšší stupeň vzdelania alebo na iný druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ako je stupeň vzdelania alebo druh osobitného kvalifikačného predpokladu, ktoré sú v katalógu alebo v osobitnom predpise8) ustanovené pre ním vykonávanú najnáročnejšiu pracovnú činnosť; to neplatí pre pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca, vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca, ktorí sa do platovej triedy zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu.11aa) Na vedúceho pedagogického zamestnanca a na vedúceho odborného zamestnanca sa odsek 2 nevzťahuje.

§ 3
Posudzovanie plnenia kvalifikačných predpokladov

(1) Kvalifikačné predpoklady potrebné na vykonávanie pracovných činností, miera zložitosti, zodpovednosti, psychická záťaž a fyzická záťaž týchto pracovných činností sú uvedené v charakteristikách platových tried pre pracovné činnosti
a) s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme v prílohe č. 1,
b) remeselné, manuálne alebo manipulačné s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme v prílohe č. 2.

(2) Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé pracovné činnosti vypracované v súlade s charakteristikami platových tried sú uvedené v
a) katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme alebo v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme (ďalej len „katalóg“),
b) katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme a v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme zamestnancov Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý sa určí ako súčasť jej platového poriadku,10)
c) katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme a v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme zamestnancov Kancelárie verejného ochrancu práv, ktorý sa určí ako súčasť jej platového poriadku.11)



§ 28

(3) Katalóg podľa § 3 ods. 2 písm. a) s kvalifikačnými predpokladmi v súlade s charakteristikami platových tried pre jednotlivé pracovné činnosti, zmeny a doplnky týchto katalógov, postup predkladania žiadostí o ich doplnenie o nové pracovné činnosti (§ 5 ods. 7) a obsah týchto žiadostí ustanoví nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme. Do vydania nového katalógu podľa tohto zákona postupuje zamestnávateľ podľa katalógu vydaného osobitným predpisom.37)

341/2004 Z. z.Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-341
verka95
07.02.15,16:35
Ďakujem vedela som že je to hlúposť aby sa niekto oháňal rokom skončenia VŠ :-) ja som našla naplň prace v katalógu a minimálne spadám do 10- 11 triedy. Môžem podľa náplne práce argumentovať že som nesprávne zaradená ?
Papierniková
07.02.15,16:44
určite áno ... veď ide o tvoje peniaze :)
verka95
07.02.15,17:16
Ďakujem , ta 9 tr. mi akosi nesedí s mojou náplňou .... :-(
verka95
07.02.15,17:22
ja viem, ale s drzosťou mi niekto povie, že si mate nájsť iné zamestnanie keď sa Vám nepáči a to ešte aj preto , že mám vyššie vzdelanie ako človek ktorý ma zaraďuje :-(
Papierniková
07.02.15,17:24
keď nepozná zákon, nech si ho nájde ona :)
avalik
07.02.15,17:30
napis ktoru cinnost tam mas uvedenu, ktora by mala byt vo vyssej PT (presne ako ju mas uvedenu v naplni)
verka95
07.02.15,17:36
to som si čítala v katalógu pretože 9. je prevažne o ošetrovateľskej činnosti a to nevykonávam :-(
verka95
07.02.15,17:44
som šťastná, že sa nájdu ľudia ktorí vedia poradiť.... ja som bojovník a tvrdohlavá idem si za svojím tak neviem ako to dopadne či budem ešte pracovať :-) lebo každý sa bojí povedať si svoj názor, ale všetci nadávajú ako je všetko zle takto sa tu nič nezmení.... no som zvedavá ako dopadnem ja :-)
avalik
07.02.15,18:00
v 9.tr. je tam toho viac, takže kým nenapíšeš konkrétnu vetu z tvojej náplne, na základe ktorej si myslíš, že by si mala byť zaradená do vyššej triedy, tak ti ťažko niekto poradí
verka95
07.02.15,18:18
rozumiem ti len nemám ti to ako napísať nemám ešte žiadne papiere v rukách len som to videla a viem čo mám robiť , to čo mám v náplni som videla a tak viem čo ma čaká .... :-)