Letko
08.02.15,12:25
Ahojte,

minulý rok dostali z-ci diéty, keď boli na služobných cestách. Predpokladám, že za to obdobie nemajú nárok na stravný lístok, pričom som im dal aj stravné lístky. Ide o cca 10 stravných lístkov dokopy. Čo s tým teraz? Nejde mi ani tak o zamestnávateľa ako o prípadné kontroly z Daňového úradu. Mám ich preúčtovať ID v roku 2014 ako nedaňový náklad?

A keď máme v internej smernici, že stravenky dávame aj počas dovoleniek, je to daňový náklad?
karakul
08.02.15,11:30
a) pretože v prípade súbehu diét a stravných lístkov došlo k duplicitnému plneniu, odúčtoval by som to k 31.12. a dal to na pohľadávku voči zamestnancom (a vysporiadal v roku 2015)

b) k druhej otázke neviem či stačí smernica - niekde som čítal, že treba schválenie odborového alebo zamestnaneckého orgánu...
Tweety
08.02.15,11:36
IS na poskytovanie SL aj počas dovolenky nestačí. Je potrebná KZ alebo zmluva so zástupcami zamestnancov.
§152 .
(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

§ 12
(1) Ak sa podľa tohto zákona vyžaduje súhlas zástupcov zamestnancov alebo dohoda s nimi, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne; to neplatí, ak tento zákon ustanovuje, že dohodu so zástupcami zamestnancov nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa. Ak tento zákon ustanovuje, že dohodu so zástupcami zamestnancov nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa, túto dohodu nemožno nahradiť ani dohodou so zamestnancom.

(2) Ak sa podľa tohto zákona vyžaduje prerokovanie so zástupcami zamestnancov, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne.
petra:-)
08.02.15,12:05
Stravné lístky poskytnuté navyše (súbeh stravného z cestovných náhrad a poskytnutie SL) by som na konci obdobia preúčtovala interným dokladom z účtu 527 a 472 ako pohľadávku voči zamestnancom.

K poskytovaniu SL počas dovolenky:

Stravovanie zamestnancov upravuje Zákonník práce v § 152. V § 152 ods.8 je uvedené, že zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov môže upraviť podmienky, kde v bode a) je zmienené aj poskytovanie SL počas dovolenky.

Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, postupuje podľa § 12 odsek 2) Zákonníka práce.
§ 12
(1) Ak sa podľa tohto zákona vyžaduje súhlas zástupcov zamestnancov alebo dohoda s nimi, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne; to neplatí, ak tento zákon ustanovuje, že dohodu so zástupcami zamestnancov nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa. Ak tento zákon ustanovuje, že dohodu so zástupcami zamestnancov nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa, túto dohodu nemožno nahradiť ani dohodou so zamestnancom.
(2) Ak sa podľa tohto zákona vyžaduje prerokovanie so zástupcami zamestnancov, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne.

V nadväznosti na uvedené zamestnávateľ, ktorý v súlade s § 7 Zákonníka práce zamestnáva aspoň jednu osobu v pracovnoprávnom vzťahu, môže v prípade, ak v spoločnosti nepôsobia zástupcovia zamestnancov, konať samostatne a postupovať podľa § 152 ods. 8 písm. a) Zákonníka práce a upraviť podmienky, za ktorých bude poskytovať stravovanie aj počas dovolenky.
Rozsah a podmienky upraví v Internom predpise.
karakul
08.02.15,12:09
... Petra môžeš uviesť zdroj na vyššie uvedený výklad?
petra:-)
08.02.15,12:10
Však uvádzam :) - §12 odsek 2 Zákonníka práce

Ak je to málo, pozri ešte tu: https://podpora.financnasprava.sk/index.php?type=page&urlcode=765469&title=N%C3%A1klady-na-stravovanie-konate%C4%BEa-spolo%C4%8Dnosti-s-ru%C4%8Den%C3%ADm-obmedzen%C3%BDm

Je to síce na riešenie nákladov na stravovanie konateľa, čiže rozšírenie okruhu osôb v zmysle § 152 ods. 8 písm. c, ale podstata zostáva nezmenená aj pre § 152 ods. písm. a)
karakul
08.02.15,12:48
vďaka, nemusel som to našťastie v poslednej dobe riešiť, takže ten §12 som nemal registrovaný.
karakul
08.02.15,14:52
... k bodu b) ma doplnila Petra - teda stačí
Letko
08.02.15,18:23
Takže čo sa týka súbehu stravného a diét, odúčtovať z nákladov a soc. fondu a dať preplatiť z-com celú hodnotu stravného lístka.

Čo sa týka dovoleniek a straveniek, stačí teda rozhodnutie z-teľa a smernica.

Teda, ak som to z Vašich rád dobre pochopil.

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli :)
Letko
08.02.15,19:22
... A su to potom danove vydavky? Myslim tym stravenky za dovolenku.
Tweety
09.02.15,06:53