Natali33
08.02.15,14:00
Som pol roka po rozvode.Bývalý manzel bol sudom vyluceny z uzivania nehnutelnosti, vzhladom na to co spravil(fyzicke tyranie, vyhrazanie smrtou a pod.Teraz ale podal na sud o majetkovo pravne vyrovnanie. na liste vlastnictva som len ja, kedze to v case kupi tak chcel.nechal mi na krku hypoteku ktoru platim uz 2.5 roka sama ako aj naklady na dom. neplati ani vyzivne na deti, no narokuje si teraz poriadne vysoku ciastku za majetok. chcem sa opytat co vsetko sa na sude bude zohladnovat, či sa majetok deli na 4 kedze mame 2 deti??? ak sud rozhodne a ja budem musiet ho vyplatit do 3 dni a nebudem mat z coho, tak ako to funguje? aky je postup?? da sa splacat mu nejakym splatkovym kalendárom???
ivka70
08.02.15,13:39
Kedy ste dom kupili? Pocas trvania manzelstva?
ivka70
08.02.15,13:40
Majetok sa v ziadnom pripade nedeli na 4, deti na majetok zijucich rodicov narok nemaju, mozu ho az zdedit.
Sud nikdy nerozhodne, ze mas nieco vyplatit do 3 dni, aj sposob vyrovnania sa dohaduje.
Natali33
08.02.15,13:53
ano, pocas manzelstva
Natali33
08.02.15,13:55
chapem, myslela som skor ci sa zohladnuje ze deti boli pridelene mne cize sme traja a on je sam
ivka70
08.02.15,14:02
Nie, deti nemaju vplyv na rozdelenie BSM
ivka70
08.02.15,14:03
V takom pripade je uplne jedno, ze je napisany iba na teba, patri vam obom, pokial by si nepreukazala, ze si ho kupila napr.z dedicstva.
Do delenia majetku treba zapocitat aj dom ale aj hypoteku.
Jakubec
08.02.15,15:02
Vzdy je jednoduchsie a lacnejsie sa na vyporiadani BSM dohodnut, vyrazne lacnejsie. Ak aj prebieha sudne konanie, mozete dospiet k dohode a tuto dohodu si nechat sudom schvalit (sudny zmier). Sud bude:
1) Zistovat, co patri do BSM a co nie. Do BSM bude patrit dom, pokial bol zakupeny pocas manzelstva a na zakupenie sa co i len z casti pouzili hodnoty patriace do BSM. To, ako je zapisany na katastri je nepodstatne. Sud urobi i prehlad o dlhoch patriacich do BSM.
2) Pokial niektory z manzelov vynalozil hodnoty, ktore nepatria do BSM na majetok patriaci do BSM a poziada sud o to, aby to zohladnil, sud to zohladni. Sem patria napr. splatky hypteky potom, ako doslo k rozvodu manzelstva.
3) Sud zisti nazory ex-manzelov, ktory chce co do svojho vlastnictva a ako je schopny vyplatit druheho z manzelov, pokial by mu bola povinnost vyplatenia ulozena. Tymito nazormi sud vobec nie je viazany. Zohladni i to, ze vychovavate deti, ale pokial nie ste schopna zohnat peniaze na vyplatenie ex a Vas ex toho je schopny, zalezi iba na sudcovi.
4) Sud oceni majetok a urci, kto ktoru cast dostane a kolko musi ten, ktory dostal viac zaplatit tomu, kto dostal menej - urci i lehotu na vyplatenie, moze urcit vyplacanie v splatkach, ale nie je na to narok. Urci i to, kto ma dosplacat dlhy, pricom tato cast neovplyvnuje veritela.
5) Pocet deti nehra rolu, deti nedostavaju ziadnu cast majetku, majetok sa deli iba medzi exmanzelov vacsinou rovnym dielom.

Vasa zivotna uroven sa rozvodom znizi, rovnako zivotna uroven vasho emanzela. Bud sa znovu zadlzite, aby ste ho bola schopna vyplatit, alebo dom predate, vyplatite spolocne dlhy a o zvysok penazi sa podelite. Z toho zvysku si zariadite novy zivot s detmi.

V pripade sudu zaplatite pravnikom ich sluzby, sudny poplatok 3% z hodnoty majetku a naklady na vypracovanie znaleckych posudkov.