janadol
08.02.15,14:37
Zanedlho mi bude v banke končiť termínovaný vklad na 3 roky. Keď som si prepočítavala úroky (v internet bankingu), tak mi to vychádza, že ma banka riadne ošmekla. Predpokladala som, že je logické, aby sa po prvom roku úročenia pripočítal čistý úrok k základnému vkladu a z toho sa potom vypočítal úrok za 2. rok úročenia. A tak isto aj v treťom roku.
Prima banka však pripíše úrok po troch rokoch trvania vkladu len zo základného vkladu. Je to absolútne nefér.

Má niekto takúto skúsenosť - žeby som sa obrátila trebars na Slovenskú obchodnú inšpekciu?
Katy a R
08.02.15,13:44
prečo by to malo byť nefér - máš to určite v obchodných podmienkach, ktoré si si prečítala pri zakladaní toho účtu.
Sú aj účty, kde sa úroky pripisujú denne..... alebo mesačne ... - mala si si taký zriadiť!
janadol
08.02.15,14:50
Aj tu sa úroky pripisujú denne, ale počas celých troch rokov len zo základného vkladu.
misoft
08.02.15,15:44
Vieš - janadol - úroky sa rozpočítajú na celú dobu termínovania. Vypočítavajú sa zo základného vkladu. Ak si dáš tie úroky pripočítať priamo (príkaz banke, aby úroky sa nevyplácali, ale pripísali k terminovanému vkladu) - tak na konci dostaneš základný vklad + úroky za tri roky.

Dá sa to však obísť - niekedy.
Tie úroky si dáš vyplatiť, prípadne pripísať na bežný účet. Teda de facto si ich úž dostala vyplatené. A následne ich potom vložiť ako VKLAD hotovosti do termínovaného vkladu - a odrazu je základný vklad navýšený o vložené prostriedky - a banka už musí pri výpočte úrokov s tým počítať a prepočítať to. Takže si nedáš pripísať úroky, ale necháš si ich "vyplatiť" a následne ich vložiť ako hotovostný vklad.

Mimochodom - je to taký malý chyták od bánk - aby nemuseli vždy po prípise úrokov prepočítavať akože nový základný vklad a vypočítavať úroky.
Katy a R
08.02.15,16:36
už nech to máš akokoľvek (nepoznám tie podmienky ) - súhlasila si s nimi dobrovoľne.
ja napr mám taký, kde sa úrok pripisuje denne a pripočítava sa. aj je denne strhnutá daň .. čiže ak tam aj nič nevložím, po nejakom čase je ten denný úrok o cent vždy vyšší . alebo aj taký - kde je odložená daň ...
Treba si nabudúce lepšie vybrať!
Mária27
09.02.15,08:07
Vklady s rovnakým úrokom môžu mať rôzne výnosy, pretože niektoré banky pripisujú úrokové výnosy až na konci viazanosti vkladu, iné pripisujú výnosy priebežne a následne ich úročia.

Terminovaný vklad všeobecne je jednorazový vklad s dohodnutou dobou a s dohodnutým úrokom. Nejde o účet. Úroky bývajú spravidla dohodnuté jednorazovo (ako pri pôžičke), môžu byť však dohodnuté s ročnou úrokovou mierou a ich kapitalizáciou (ako si predpokladal ty). Podľa toho je aj výška úrokov stanovená.

Terminovaný vklad má preto vyššie úroky, že banka má väčšiu istotu, že peniaze bude mať po celú dohodnutú dobu na účte. Preto ani pôvodne nebol dovolený predčasný výber, ale v prípade potreby ti vedľa vkladu poskytli úver.
vicktor
09.02.15,09:09
"Je to absolútne nefér ... žeby som sa obrátila trebars na Slovenskú obchodnú inšpekciu? "
Nefer sa ti to moze zdat, ale mohla si o tom vediet vopred, a urcite si to podpisala. Takze na inspekcii neuspejes.
Druha moznost je ze zle pocitas... Napis sumu, sadzbu a zratame.
Inak medzi jednoduchym a zlozenym urocenim nie je az taky velky rozdiel. Pri 100 tisicovej istine a 3% p.a. mi to vychadza menej nez 2 stovky (po zdaneni).