Igor Socha
09.02.15,11:24
Dobrý deň,
mám s.r.o, registrovanú podľa §7a a poskytujem fotografické služby prevažne v Rakúsku. Je mi jasné ako postupovať v prípade platcu DPH. Čo však s malým penziónom, privatom, ktorý Rakúske UID nemá? Ako mám vystaviť faktúru? Kto bude platiť DPHčku?

Študoval som zákon o DPH, aj stránku Finančnej správy, ale stále mi to nie je jasné.
Na tejto stránke finančnej správy (https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/miesto-dodania-sluzieb#ZakladnePravidlo)
sa píše:
"Služby dodané do iného členského štátu

Ak platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7a/ zákona o DPH dodá služby, ktoré sú ďalej uvedené v zozname v bode 2 pre zdaniteľné osoby z iných členských štátov, ktoré majú pridelené IČ DPH a usadenie v inom členskom štáte, je miesto dodania členský štát zákazníka, t.j. tieto služby nepodliehajú dani v tuzemsku, ale v štáte príjemcu služby."

Čo ak príjemca služby je zdaniteľná osoba, ale ie je platcom DPH? (zákon o DPH v paragrafe 2 hovorí, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť...). Takže malé ubytovacie zariadenie chápem ako zdaniteľnú osobu, ale ak nemá IČ DPH, čo s ním?
(IČ DPH potrebujem aj pri podávaní súhrnného výkazu)
Vďaka za rady!
Igor
TomasBugiy
09.02.15,10:28
Penzión sa musí pred prijatím tejto služby registrovať v Rakúsku pre DPH (nebude ani naďalej plnohodnotným platiteľom DPH - tak ako nie si ani ty. Si len registrovaný pre DPH.
Igor Socha
09.02.15,10:33
aha ok, vdaka. Takze ten isty institut ako u nas 7a maju aj v inych krajinach EU a ak chcem s nimi urobit biznis, musim ich poziadat o tuto registraciu, tak?
Igor Socha
09.02.15,10:39
este takto, ako potom vystavujem fakturu? predpokladam, ze ak sa on zaregistruje pre DPH, dostane aj svoje IČ DPH,ale kedze nie je platca DPH, doplati teda on na svojom prislusnom DU DPHcku? a ja na fakture uvediem normalne sumu bez DPH a uvediem ho v suhrnnom vykaze s IC DPH, ktore mu pridelili?