charles91
09.02.15,11:45
Často chodia mame rozne listy, baličky, alebo najnovsie aj podpisať splnomocnenia. Casto jej vyvolávaju o ponuke roznych produktov, pricom na žiaden nereaguje, telefon vždy hned zloží.

Zistil som, že je možné pisomne požiadať o vymazanie údajov z databáz, a zároveň sa to vzťahuje aj na vymazanie, vsetkých udajov ktore spoločnosť posunula druhým stranam.

Chcem vás poprosiť, ci mi neviete dať nejaký vzor, ako zaformulovať tu žiadosť, resp. zrusenie suhlasu o použivani osobnych údajov (aj ked im ho nedavala) a zaformulovať tam zákon napr. č. 428/2002 Z. z , aby spoločnosť vymazala vsetky udaje z databazy a taktiež aby zároven poziadala o výmaz ostatných spoločností... Tak aby to bolo po právnej stránke správne.

Za vaše odpovede, návrhy, vopred ďakujem.
misoft
09.02.15,11:38
Zákon 428/2002 tam môžeš zaformulovať - ale ti to bude **** platné. Je totiž nový zákon na ochranu osobných údajov. Zákon 122/2013 http://www.dataprotection.gov.sk/uoou/sites/default/files/kcfinder/files/122_2013.pdf
A k problému - napíš, ako ti to ruka hodí na papier. Môžeš zvýrazňovať, zdôrazňovať.
Dôležité §: 6-12
ivka70
09.02.15,12:13
Najhorsie je, ze aj ked taku ziadost napises, zvycajne nebude komu ju adresovat.
a co sa tyka telefonatov, tam telefonuju doradu podla ciselnika ...

A este k tomu, ake osobne udaje vlastne eviduju podla teba?
charles91
09.02.15,12:36
Adresovať predsa konkrétnym spoločnostiam ktoré zasielaju rozne ponuky.

Osobné údaje: meno, priezvisko, telefonné číslo, adresa, a dokonca aj dátum narodenia.
ivka70
09.02.15,12:38
A si si isty, ze sa tvoja mama teda v tych konkretnych spolocnostiach neevidovala sama? Lebo balicky a ponuky nezacnu chdit len tak ... telfonisti su trochu ina sorta, ale balicky?
charles91
09.02.15,12:47
Ano som. Prv napr. volaju že ci nechce nejaky baliček, a ked povie že nie, zloží... a za paru dni jej pošlu ten balicek ktorý odmietla... resp. niekedy posielaju aj len tak od seba, bez telefonického kontaktu. Co je najhorsie, že niekedy to treba zasielať naspäť, lebo treba uhradiť za zasielku atď.
Peggynka
09.02.15,13:11
Ja postupujem podľa toho,aké údaje o mne majú;pokiaľ mi niečo príde poštou,udávam adresu,ktorá je na obálke.Napíšem im,že si uplatňujem svoje právo podľa §28 ods.3 písm.a) Zákona 122/2013 Z.z..Do 30dní mi príde list,že dotyčná firma tak urobila.Mailové ponuky riešim zaslaním mailu s tým,že v prípade,že tak neučinia,podám podnet na Úrad pre ochranu osobných údajov.Sú firmy,ktoré pri využívaní internetu na ponuku služieb/tovaru majú link,kde stačí kliknúť,že si neželáš zasielanie ponúk (napr.lidl) a viac ti to nechodí.Ja mám na to fintu;pokiaľ sa zapojím do spotrebiteľskej súťaže,kde je potrebné udať adresu,tak udávam správne orientačné číslo domu a falošné popisné číslo domu.Registrujem to a pokiaľ mi príde ponuka s dotyčným falošným číslom,kontaktujem pôvodnú firmu bla-bla-bla a je pokoj.Treba na nich pritvrdiť s tým biznisom databáz.
ivka70
09.02.15,14:07
A ako oni zistia jej adresu?
To si najskor s mamou vyjasni, lebo im adresu musela dat ....
Peggynka
09.02.15,14:22
To majú z databázy pevných telefónnych liniek (aj mojej mame tak vyvolávajú) - tel.číslo+adresa.
Ing. Ľubomír Janoška
09.02.15,15:12
Presne a prakticky. K+
kopretinka
09.02.15,18:53
veď tie balíčky nepreberaj,nebudeš ich musieť posielať naspäť.Miesto vypisovania kade tade s neurčitým výsledkom treba volajúceho poslať do teplých krajín jasne a zrozumiteľne. Ako to,že mne žiadne balíčky nechodia? Ani ma nikto telefonicky neotravuje....
charles91
08.03.15,12:42
Dakujem pekne za radu, A vzťahuje sa na to aj, že daná spoločnosť po mojom liste musi kontaktovať spoločnosti ktorým udaje dala, resp. od ktorých udaje dostala, aby tiež tak učinili a udaje vymazali ?
Peggynka
08.03.15,12:43
Napíš to do tej žiadosti,mali by (mne už nechodí nič).