sollange
09.02.15,11:59
Dobrý deň,chcem sa opýtať-resp.overiť si,či zamestnanec,za ktorého sa počas celého roka neplatili odvody do SP a ZP/okrem GP,ÚP/ má nárok na ZP,nenašla som nikde,žeby nemal mať,ale aj tak mi to zaváňa nejakou podporou zamestnanosti,hoc o priamy príspevok nejde,tak si to chcem overiť.Ďakujem.
monia781
11.02.15,13:53
Tak presne toto práve zisťujem aj ja, ale nikde som neprišla na odpoveď. Podľa môjho nározu má nárok. Ale bola by som rada, keby nám to niekto potvrdil, prípadne vyvrátil. Ďakujem
veronikasad
11.02.15,14:20
podľa akého §-u Zákona o službách zamestnanosti máte uzatvorenú zmluvu s UP ?
monia781
11.02.15,18:48
s UP nemáme žiadnu zmluvu. Je to odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných.
sollange
17.02.15,15:47
Dobrý dň,hoci som zadávateľka otázky,odpoved som nedostala,ale zadala som dotaz aj naFRSR a tu prikladám odpoveď.

V prípade, že zamestnanec, ktorý si v priebehu zdaňovacieho obdobia uplatňoval „odvodovú“ úľavu na poistnom a z vypočítaného základu dane, podľa ustanovenia § 5 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) mu zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, tak po skončení zdaňovacieho obdobia si môže uplatniť nárok na zamestnaneckú prémiu, ak boli pre jej uplatnenie splnené všetky podmienky.
V tom prípade sa základ dane nevypočíta a daň je nula.
To znamená, že po skončení zdaňovacieho obdobia ( buď v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní) všetky preddavky na daň (s uplatnením odvodovej úľavy, zníženia o 1/12stinu nezdaniteľnej časti alebo bez uplatnenia týchto zvýhodnení) sú daňovníkovi-zamestnancovi vrátené a tiež vyplatená zamestnanecká prémia (za príslušné mesiace zdaňovacieho obdobia).

Ak sú však poskytnuté niektoré príspevky podľa zákona NR SR č. 5/2004 o službách zamestnanosti, nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká.
Ide o nasledovné príspevky :
§47 - teoretická a praktická príprava zamestnancov na získanie nových vedomostí a odborných zručností,
§50a - príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami,
§50c - príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie v sociálnom podniku, ide o časť príspevku, ktorá sa vzťahuje k udržaniu pracovného miesta u zamestnávateľa,
§ 50k - príspevok na podporu udržania pracovných miest,
§53 - príspevok na dochádzku za prácou,
§53a - príspevok na presťahovanie za prácou,
§53b - príspevok na dopravu do zamestnania,
§56a - príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní,
§59 - príspevok na činnosť pracovného asistenta – zamestnanca,
§60 - príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.
monia781
17.02.15,18:04
Veľmi pekne ďakujem... pomohlo to :)