KORINA
10.05.06,12:14
Prosím, môžte mi poradiť? V apríli 06 som prenajala byt -
1)- musím niekde ohlásiť prenájom?
2)- som nezamestnaná, ako vypočítam daň z bytu?- odpočitateľné položky, atď, chcem si uplatniť 40 %.
3) Prenajím za 8.000,- Sk?
Prosím pomôžete a ma to naučíte, aby som neurobila chybu. Ďakujem
Dan1
10.05.06,10:38
Prosím, môžte mi poradiť? V apríli 06 som prenajala byt -
1)- musím niekde ohlásiť prenájom?
2)- som nezamestnaná, ako vypočítam daň z bytu?- odpočitateľné položky, atď, chcem si uplatniť 40 %.
3) Prenajím za 8.000,- Sk?
Prosím pomôžete a ma to naučíte, aby som neurobila chybu. Ďakujem

Pokiaľ je byt v osobnom vlastníctve, prenájom sa nehlási, len si spíšete nájomnú zmluvu a správcovi (OSBD, alebo Bytovému družstvu - podľa toho kto spravuje dom) nahlásite počet osôb ak sa zmenil - z toho vyplýva pre Vás zmena výšky nájomného.
Daň z bytu - neviem či sa jedná o daň z nehnuteľnosti ( ak ano, tak v daň priznaní z nehnuteľnosti na rok 2006 ste mali vlastníctvo bytu uviesť.)
Ak sa jedná o daň z príjmu, tak na to máte ešte čas. Pri výpočte daň. povinnosti za rok 2006 si potom urobíte sumár príjmov z prenájmu t.j. tých 8000,- x počet mesiacov prenájmu a z tejto sumy dáte krát 40% a to budu vaše výdaje z prenájmu v daň. priznaní. Potom rozdiel príjmov a týchto výdajov je jedna časť základu dane v daň. priznaní.
Toť vše.
DušanČ
10.05.06,12:01
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov vyplýva z § 31, ods. 1 a 2 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Podľa môjho názoru sa uvedená povinnosť vzťahuje aj na získavanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Lehota na oznámenie tejto skutočnosti je 30 dní.
Zužu
25.05.06,11:38
Veľa sa píše o prenájme bytových priestorov, aké sú povinnosti prenajímateľa, ale nikde som sa nedočítala čo v prípade, keď nájomca žiada o podpísanie prechodného bydliska. Aké povinnosti z toho vyplývajú. Vie mi niekto poradiť? ďakujem.