Jurašek
09.02.15,14:21
Dobry den,tento rok musím podat DP,príjem mám len za zahraničia ( Irsko ) ale predal som v r.2014 darovaný byt na Slovensku.Stiahol som si formulár DP typ B. ale je to španielska dolina,ak by som do konca marca ,,nevypátral,, ako ho vyplnit,dalšia možnost je nájst si danového poradcu a za vypracovanie zaplatit,kolko to tak priemerne stojí,vie niekto?Predpokladám, že ten človek potom aj to DP podáva,videl som, že formulár takú možnost ponuka.Plus možno ak by mi niekto v skratke vysvetlil,čo ma čaká ak by som to nakoniec vyplnal sám,p 60 mám,udaje o príjme - odvodoch - dani mám,ten byt bol darovaný,znalecky posudok je na výšku ako sa aj predal,tam dufam bude 0,- ....len namám ponatia o slovenskom danovom systéme,ten irsky je určite menej zdeformovaný,to by mohla byt aj dalšia otázka,či by pre mne nebolo ( ak sa to dá ) vyhodnejšie podat DP v Irsku,kedže na SK som skoro 2 roky vobec nebol,samozrejme žiadny príjem nemal.Sorry, asi som to mal skrátit,dufam ale, že to niekto prečíta až do konca.Dakujem
ivka70
09.02.15,14:39
Ceny mozu byt od 20 do 100 a viac EUR, podla narocnosti DP.
Ked si vygooglis danovy poradca - cennik, najdes dost prikladov aj kontaktov.
KEJKA
09.02.15,16:50
kedy si ten byt dostal darom? koľko rokov si bol vlastníkom? Ak by ten príjem bol oslobodený, tak by nebolo nutné z tohto dôvodu podávať DP DPFO.
A trvalé bydlisko máš v Irsku? Asi áno, ked si doteraz nemusel podávať DP z celosvetových príjmov v SR.
Do tretice - ak už sa na Teba naozaj vzťahuje povinnosť podať DP DPFO, daj na DU oznámenie, že si predlžuješ lehotu do 30.9.2015 (máš príjmy zo zahraničia).
Jurašek
09.02.15,18:26
Dakujem za odpoved.Doplním - byt bol darovaný a hned aj predaný všetko sa odohralo minulý rok,matka ( darca ) bola vlastníkom viac ako 5 rokov,ja tam stále mám trvalý pobyt, ale samozrejme sa zdržiavam v Irsku,tak tu mám len prechodný.Dufam že byt je vyriešený a fakt tam nebude žiadne plnenie alebo dokazovanie, ale fakt 0€, posudok je vypracovaný - byt predaný ,,bez zisku,, v čom sa ale neorientujem su zmluvy medzi Irskom a Slovenskom,človek nájde info, že sa použije metoda ZÁPOČITANIA dane,ale čo to pre neho znamená už nezistí ( ešte ale budem musiac trochu pogooglit ) . V Irsku platím 20% z hrubej mzdy + 4% zdravotné + irsku ,,špecialitu,, a to dalšie 2% - 4% USC a možem si na konci roku odrátat kredity za 3300€ ....ako je to na SK netušim.
A o možnosti požiadania o predlženie viem ale rád by som to mal už konečne z krku do konca marca.A samozrejme by ma najviac potešilo,keby som zistil, že len kvoli jednej ,,operácii,, a to predaj bytu kde bude vo finále 0 to DP podávat nemusím vobec,alebo len nulové DP typ A,ktoré by som hádam zvládol.
Jurašek
11.02.15,08:40
........doplnil som info,poradí niekto ako to teda je a či musím podávat DP ? Dakujem
KEJKA
11.02.15,08:44
podľa mňa si mal podávať DPFO každý rok, kedže máš domicil v SR
Jurašek
11.02.15,08:59
.......mal ale ludia, čo pracuju mimo Slovenska riešia dost svojích problémov a nie otázku Či rok čo rok,podat nepodat NULOVÉ DP, alebo horšia varianta...ano stačí aby mal človek trvalý pobyt na SK tak by mal a koniec,lenže ak sa zistí že v zahraničí zaplatil menej ako na SK tak to má doplatit, ak sa zistí ,že viac tak nedostane nič ?! A za čo chce Slovensko dane, ak tam človek nestrávil za rok ani den,nič tam nezarobil ?
Mna teraz zaujíma ten Váš názor,že by len kvoli predaju toho darovaného bytu nebolo potrebné podávat DP tyb B ale len normálne DP FO kde sa len zahrnie príjem zo zahraničia a vysledok bude 0. Dakujem