lianett
09.02.15,14:03
Prosím vás, nemá niekto z Vás skúsenosť so spätným ocenením zmluvy a posúdením zmluvy /životné poistenie/ v prípade, ak si klient nárokuje poistné plnenie za riziko poskytovania denných dávok PN?

Nám komerčná poisťovňa oznámila, že zmluvu postúpila na oddelenie, kde by ju mali spätne oceniť a budú opätovne posudzovať zdravotný stav klienta k dátumu uzatvorenia zmluvy. Vypýtala si k tomu Výpis z účtu poistenca zo zdravotnej poisťovne za 10 rokov dozadu. Štandardne sa výpis dá získať k 30.11.2014 k momentálnemu dátumu a okrem novembra /kedy nastal vážny obrat v zdravotnom stave/ sú na ňom hárky za vykonanú zdravotnú primárnu starostlivosť za predchádzajúce obdobia takmer prázdne - rozumej niekedy 2-3 roky nič, niekedy v jednom roku nejaké antibiotiká.

Mňa by zaujímalo, či každá poisťovňa takto postupuje a keď áno, ako dlho to môže trvať, kým zaujme konečné stanovisko?

ďakujem
Chobot
09.02.15,14:07
Keď sa uzatvára životné poistenie, klient vyplňuje zdravotný dotazník. Ak odpovedá pravdivo a nemá zdravotné ťažkosti, tak poisťovňa prijme poistenca za štandardných podmienok.
Ak odpovedá pravdivo a uvedie nejaké zdravotné ťažkosti, tak poisťovňa môže vyžiadať podrobný zdravotný dotazník od praktického lekára alebo výpis zo zdravotnej karty. Podľa zhodnotenia zdravotného stavu potom rozhodne, či prijme poistenca za štandardných podmienok, alebo prispôsobí (upraví) výšku poistného podľa zdravotného rizika.

Ak dôjde k poistnému plneniu a poisťovňa má podozrenie, že poistenec neuviedol pravdu pri zdravotnom stave, môže aj spätne preveriť zdravotný stav poistenca. Ak sa ukáže, že zdravotný stav bol iný, než poistenec pri uzatváraní poistenai uviedol, tak môže buď:
- upraviť výšku poistného (aj spätne)
- odmietnuť poistné plnenie (v takom prípade sa poistné nevracia).

Príklad. Niekto prekoná infarkt. Pár mesiacov na to sa nechá poistiť v poisťovni, pričom pri uzatváraní poistenia neuvedie žiadne zdravotné riziká. Rok na to dostane opäť infarkt, ktorému podľahne. Poisťovňa zo zdravotnej dokumentácie zistí, že pol roka pred smrťou prekonal už jeden infarkt a neuviedol to pri poistení. Keby poisťovňa vedela pri uzatváraní, že už infarkt mal, tak by poistenie odmietla. Preto likvidátor zamietne poistné plnenie.

Aj v tvojom prípade asi chce poisťovňa preveriť, či choroba, na ktorú má poskytovať poistné plnenie, už nebola diagnostikovaná pred uzatvorením poistenia. Nie je obmedzená doba šetrenia alebo povinnosť, do kedy treba šetrenie ukončiť. Takže šetriť môžu aj pol roka.
lianett
10.02.15,14:04
Polročná doba sa mi zdá pridlhá, určite sme nič pri uzatváraní zmluvy nezatajili o čom svedčia Výpisy z účtu poistenca za posledných 10 r. V niektoré roky absolútne žiadne zdravotné problémy, rozumej nijaká návšteva lekára a ak aj, tak len štandardné diagnòzy ako napr. J06, J30 občas predpísané antibiotiká. Ale je pravda, že tá terajšia diagnòza je vážna veľmi, takže si potrebujú asi overiť, či pred uzatvorením zmluvy nebol liečený nejaký chronický priebeh tohto ochorenia.

Ja sama k tomu poviem len toľko, že sa tiež čudujem, ako mœže zo zdravého nefajčiara a športovca zrazu byť tak vážne chorý človek. Nuž nechám to na odborníkov z oddelenia rizík, možno aj zistia, prečo ochorel ... diagnòza teraz C92.00


Inak ďakujem za príspevok
Chobot
10.02.15,15:27
Neboj sa, nie je to nič nezvyčajné. Robil som 10 rokov v životnej poisťovni a likvidátori si často preverili zdravotný stav v prípade poistnej udalosti (vždy, keď sa im niečo nezdalo, najmä pri progresívnych chorobách a úmrtiach). Je to kvôli poistným podvodom.

Ak bol ten človek skutočne zdravý a nikde nie je záznam o chorobe, tak poisťovňa ukončí šetrenie aj skôr. Len v komplikovaných prípadoch sa to naťahuje, keď sa dokazujú liečenia a diagnózy.

Len pre zvedavosť - aká dlhá doba bola medzi uzatvorením zmluvy a nahlásením poistnej udalosti? V ktorom roku bola uzatvorená zmluva?
lianett
10.02.15,21:34
November 2013 a mesačne plati takmer 70 éčiek. Aktuálny vek 43 r. Uzatváral to naozaj dosť neskoro vzhľadom na vek a keby sme vtedy nebrali úver tak nie je hádam poistený dodnes. Sú v zmluve pripoistenia za prípadné hospitlizácie a PN pamätám si ako sme sahandrkovali o tom, či to tam vobec dat alebo nedat. Ale nakoniec nam do duše prehovoril poradca, že keď vypadnú príjmy živiteľa rodiny, tak to treba mať. Vtedy bol na PN naposledy možno pred viac ako 10.rokmi aj to len nejaký týždeň, tak sa nám to zdalo zbytočné to pripoisťovať. Ale nakoniec sme to tam dali, hoci radšej by som bola, keby sa tá PN nekonala, ale čo sa dá robiť. Pri niektorých diagnòzach sa skrátka nedá robiť vobec nič. Zvlášť, keď si vyžadujú pobyt v nemocnici, ako v tomto prípade.
Chobot
10.02.15,22:22
Tak to sa vôbec nečudujem likvidátorovi, že má podozrenie z poistného podvodu (myslím tým prípady, kedy ľudia o svojej chorobe vedia a preto si uzatvoria poistku). Tak krátko po uzatvorení poistenia a prepukne tak závažná choroba - to nie je zvyčajné.

Treba im dať tie výpisy zo zdravotnej poisťovne.

Teraz robím v jednej súkromnej zdravotnej poisťovni. Kde je on zdravotne poistený?
Xanti
10.02.15,22:30
To nemyslíš vážne? Krátko? Ja som pochopila, že poistka je uzavretá rok 11/2013 a choroba prepukla 11/2014 a podla diagnozy ide o akútnu leukemiu. Myslím, že pacienti bez liečenia rok s tak závažnou diagnozou nevydržia. Takže ak by vedel o tom, že ho niečo trápi tak behá skôr po dr. a nie po roku. Či?

Zatajiť človek môže leda tak ... ani ma nič nenapadá, o čom môže vedieť aj bez zdravotných záznamoch ... možno o vysokom tlaku, lebo tlakomer je bežne dostupný, možno diabetes sa dá zatajiť .. lebo sa dá vytušiť .. ale osobne by som rok nečakala kvôli poistke s liečbou, ale začala sa liečiť skôr.
Chobot
11.02.15,07:00
Xanti, ak niekto uzatvára poistku, tak vyplňuje dotazník. Ak v dotazníku uviedol, že je zdravý, tak poisťovňa ďalej neskúma a poistku upíše - teda príjme klienta.

Ak niekto po roku trvania poistky nahlási takú poistnú udalosť, tak je logické, že likvidátor si bude chcieť preveriť, či náhodou poistený nevedel o svojej chorobe už pri uzatváraní poistenia. Preto si vypýta výpis z účtu poistenca zo zdravotnej poisťovne, odkiaľ zistí, či v dobe uzatvárania poistenia sa už liečil alebo nie. Ak sa zistí, že choroba prepukla až po uzatvorení poistenia, tak poisťovňa normálne plní. Ak by sa preukázalo, že v zdravotných záznamoch má nejaké výkony, ktoré sú typické pre danú chorobu a boli vykonané ešte pred uzatvorením poistenia (napr. časté RTG vyšetrenia, predpísané lieky súvisiace s chorobou, vyšetrenia u onkológa a pod.), tak je jasné, že o chorobe vedel už v čase poistenia a môže krátiť alebo zamietnuť plnenie.

Neviem, čo je na tom nezvyčajné. Z pohľadu poisťovne je prepuknutie choroby rok po uzatvorení poistenia naozaj krátka doba. Nehovorím, že sa to nemôže stať, ale poisťovňa v takom prípade naozaj skúma, či choroba nebola známa už v čase poistenia.

Mali sme prípady, kedy poisťovňa plnila aj len pár mesiacov po uzatvorení poistenia, ale boli aj prípady, kedy sa poistné plnenie zamietalo.

To, že poisťovňa šetrí, nie je nezvyčajné. Treba počkať na výsledok šetrenia. Ak sa choroba prejavila naozaj až neskôr, nemajú sa čoho obávať, poisťovňa bude plniť.
lianett
11.02.15,17:56
Ja sa tomu tiež až tak nečudujem asi majú nejaké procedúry, ktoré musia plniť. Poslali sme Výpis zo VŠZP A počkáme. Svedomie máme čisté. Choroba s ktorou nikto z našej rodiny ani z okolia nemal žiadne skúsenosti nás doteraz psychicky vyčerpala viac ako dosť. Mohol mať ale pred tým nejaký chronický priebeh tejto choroby, čo asi vŕta v hlave tým likvidátorom. Lekári chronickú leukémiu, ktorá by predchádzala akútnej vylúčili. Z kostnej drene sa to všetko dá presne zistiť. Takže sme im poslali aj lekárske správy, pretože aj tie si vyžiadali. Ide o chorobu, ktorá, keď prepukne, určite sa nedá zatajiť, pretože ak človek nechce zomrieť za pár týždňov, musí do 5 dní od stanovenia diagnòzy podstúpiť chemoterapiu a v podstate je pacient stále hospitalizovaný, imunita je po terapiách nula, krvinky dva mesiace nie sú takmer žiadne a len čakáme, kedy sa zlepší krvný obraz. Liečba, kedy aj dva krát denne pacient dostáva krvné preparáty, sa skrátka nedá podstúpiť doma a nejako zatajiť. A už vœbec sa s ňou nedá chodiť poisťovať. Ale pœvod choroby mi máta hlavu vo dne v noci tiež. Muž bol náruživý cyklista, na biku nemal problém ešte v septembri . Z čoho táto choroba vzniká jasné nie je. Príčinu lekári nepoznajú.


Pred rokom tiez v novembri 2013 sme brali hypotéku a tiež je poistená aj pre prìpad PN t.j., ak je aspoň 60 dní PN, od 60 dňa poisťovňa splátku preberie. Mesačná splátka je cca o 20% vyššia ako celé dávky PN od komerčnej poisťovne za mesiac a poisťovňa už od januára plní a nezisťovala nič. Stačila jej kòpia PN a potvrdená diagnòza od lekára. Nuž každá poisťovňa má asi iné smernice. A životná poistka je asi niečo iné ako poistenie úveru...
lianett
26.02.15,14:01
"Nie je obmedzená doba šetrenia alebo povinnosť, do kedy treba šetrenie ukončiť. Takže šetriť môžu aj pol roka."

Nie je stanovená ani nejaká minimálna doba, dokedy treba šetrenie aspoň viesť? Napr. 1 mesiac ap? A ako je to zvyčajne v takom prípade s poistným, zatiaľ ho stále platíme. Ale za dva, tri mesiace už veru nebude veľmi z čoho...

A predpokladám, že sa dá záležitosť aj urgovať, ak uplynie povedzme viac ako 1 mesiac od nahlásenia udalosti.
Chobot
26.02.15,14:25
Bohužiaľ nie je žiadna lehota na ukončenie šetrenia, obč. zákonník len uvádza, že sa musí vykonať bez zbytočného odkladu. Dá sa ale požiadať podľa § 797 ods. 3 o primerený preddavok na poistné plnenie:

797 ods. 3:

(3) Plnenie je splatné do pätnástich dní, len čo poistiteľ skončil vyšetrenie potrebné na zistenie rozsahu povinnosti poistiteľa plniť. Vyšetrenie sa musí vykonať bez zbytočného odkladu; ak sa nemôže skončiť do jedného mesiaca po tom, keď sa poistiteľ o poistnej udalosti dozvedel, je poistiteľ povinný poskytnúť poistenému na požiadanie primeraný preddavok.

Dá sa aj urgovať. Treba im volať, zistiť, kto likviduje danú poistnú udalosť a spýtať sa ho, či ešte nepotrebuje nejaké ďalšie podklady. Zároveň písomne požiadať o ten preddavok podľa uvedeného paragrafu.

Môže sa tiež stať, že vám ocenia poistku na vyššie poistné a dajú možnosť odstúpiť od poistenia. V takom prípade by bolo vrátené celé poistné od začiatku a poistka zanikne. Ale to sa stáva len výnimočne. V tvojom prípade to nepredpokladám.

Ak poistná udalosť, ktorú si nárokujete, neukončuje poistenie podľa poistných podmienok, tak poistné budete musieť platiť ďalej.
lianett
28.02.15,08:18
Ďakujem, už aj tam budem volať v pondelok, pravdepodobne budú ešte chcieť výpis z účtu poistenca za 12/2014 & asi poslali aj nejaké šetriace dotazníky k lekárom prvého kontaktu /počas tých desiatich rokov ich vystriedal 2/.
lianett
16.03.15,16:44
nuž nejak sa tá poisťovňa dobre nevyvíja. Poistku stále platíme a stále nie je uzatvorené vyšetrovanie zdrav. stavu, hoci choroby za posledných 10 rokov neboli žiadne. Zaslali dotazník lekárovi prvého kontaktu a chytili sa diagnózy spred viac ako 20 rokov. Myokarditíta /zápal srdcového svalu/, ktorá ale nie je žiadnym odborným vyšetrením potvrdená. len sa liečil ambulantne 5 týždňov antibiotikami. Len o rok, keď bol kvôli brigáde na preventívnej prehliadke tak sa niečo internistovi nezdalo, že mal niečo na EKG "na hornej hranici normy" a preto ho zaslal ku kardiológovi a ten napísal, že je všetko v norme, ale že má prísť na kontrolu o rok. A on tam už potom nebol, lebo mal všetko v poriadku podľa všeobecného lekára. A nikdy žiadne problémy odvtedy. Poisťováci z Kooperatívy tvrdia, že musel byť sledovaný kardiológom a chcú od nás lekárske správy, že ním sledovaný nebol. Problém je, že v lekárskej správe bolo v OA: uvedené :ako 20 ročný prekonal myokraditídu, sledovaný kardiológom, a likvidátori si myslia, že je sledovaný asi v nejakom dispenzáriu, ale ja nechápem prečo, veď majú výpisy z účtu poistenca a tam za posledných 10 rokov nič také nie je. nechápem o čo im ide, či chcú zrušiť zmluvu a obviniť nás, že sme niečo dôležité zamlčali alebo čo... Pozerala som doma, či nemám zdravotný dotazník, ale nie, nemám ho. Tak som si ho vyžiadala. A nemám ani záznam z rokovania s klientom a vôbec si nepamätám, že by sme niečo také vypĺňali a ja som to podpisovala. Tak som si vyžiadala aj to mailom, ale zrazu je hlucho. Zdá sa mi neetické, že sa tam nedá dovolať. Akokeby mobily neexistovali.
majú uvedený vo vizitke len fax. A, samozrejme, nesmie chýbať slávny slogan"s istotou je život krajší" Ja by som ho skôr zmenila na:"ak si chceš na vlastnej koži užiť tú najväčšiu neistotu sveta, skoč do tejto skvelej poisťovne a uži si ju plnými dúškami" A čo je ďalej podľa mňa neetické je to, že stále platíme poistné aj naďalej a ich to vôbec netankuje. Myslíte si, že za takýchto okolností keby som napísala urgenciu a požiadala o preddavok, pochodila by som?