Silviaaaa
09.02.15,15:42
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu.
S priatelom pracujeme v Anglicku a v juni sa chystame natrvalo domov, na Slovensko. Domov planujeme prist 10.6.2015. Nakolko obaja budeme nezamestnani, chceli by sme is na 4-5 tyzdnov do Ameriky no tiez by sme chceli poberat podporu v nezamestnanosti.
Mohli by ste mi prosim poradit, ako postupovat?
Mame sa hned po prichode na Slovensko prihlasit na urad prace ? V juli by sme chceli ist do Ameriky. Co sa stane, ak dostaneme termin na UPSVAR v case, ked budeme v USA? Mame vopred oznamit na urade prace, ze budeme mimo SR a letenky mame kupene uz od marca? ( docitala som sa, ze opustit krajinu mozeme max. na 15 dni. je to pravda?). Nechceme byt vyradeni z evidencie a uz vobec nechceme prist o podporu v nezamestnanosti.


Bolo by moze postupovat takto:?

- prichod na Slovensko 10.6.2015
- sami sa prihlasime do zdravotnej poistovne a budeme si platit zdravotne poistenie az do nasho navratu z USA na Slovensko ( v takomto pripade by sme isli do USA hned po nasom prichode na Slovensko)
- po navrate z USA sa prihlasime na urade prace a poziadame o podporu v nezamestnanosti

Bol by tento postup v poriadku? Mali by sme v takomto pripade narok na podporu? Nakolko obaja pracujeme v Anglicku, podpora by nam vychadzala dost vysoka a nechceli by sme o nu prist.

Mohli by ste nam tiez poradit, ako dokumenty si mame zaobstarat v Anglicku pred odchodom na Slovensko?

Velmi pekne Vam dakujem za odpoved
veronikasad
09.02.15,14:45
Vybaviť si dávku v nezam. na Slovensku, ak na ňu vznikol nárok v inom členskom štáte EU nie je také jednoduché ...

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/34684s
Silviaaaa
09.02.15,14:47
viem, uz som si bola zistovat potrebne formulare v Soc. poistovni. Potrebujem U1 alebo E301 plus moje P60 a P45
veronikasad
09.02.15,14:49
viem, uz som si bola zistovat potrebne formulare v Soc. poistovni. Potrebujem U1 alebo E301 plus moje P60 a P45
Aký význam má potom tvoja posledná veta ?
Silviaaaa
09.02.15,14:53
Toto mi povedali v soc. poistovni . Je mozne, ze niekto uz z UK na Slovensko odisiel a potreboval aj ine dokumenty...
veronikasad
09.02.15,14:56
Prečítaj si pozorne link, ktorý som ti priložila. Osobnú skúsenosť s vybavovaním dávky na Slovensku nemám, ale viem že SP robí veľké problémy, ak nie sú splnené podmienky. Preto by bolo možno lepšie vybaviť si dávku v Anglicku a potom žiadať o export dávky na Slovensko.
Silviaaaa
09.02.15,15:01
Mozem to skusit. Poznam osobu, ktora ziadala o davku na Slovensku a dostala ju. Ohladom toho vycestovania by ste mi co poradili?
ivka70
09.02.15,15:03
Ten postup by bol v poriadku ,ale ak nemate na SK vlastnu rodinu, nevlastnice nehnutelnost a pod., narok na podporu na SK vam nevznikne, ale musite poziadat o podporu v Anglicku a potom o jej transfer na Slovensko.
veronikasad
09.02.15,15:07
Rozhodnutie o zaradení do evidencie si treba prevziať na UP osobne, cca o 3 týždne od prvého kontaktu. Až potom je možné začať vybavovať dávku v nezamestnanosti v SP. Ak v tom čase už budete mimo územia SR a dôvod je iný ako výkon práce, doporučujem na UP sa prihlásiť až po návrate z USA a v ZP sa na toto obdobie prihlásiť ako samoplatitel.
Silviaaaa
09.02.15,15:10
Moze soc. Poistovna poziadat o vyplacanie davky zo Slovenska? Nesluzi formular U1 prave na to?
ivka70
09.02.15,15:12
Nemoze o to poziadat SP, a ak sa nemyslim, formular U1 je na evidenciu na UP, nie na uznanie naroku na podporu.
Ten link u veroniky treba fakt prestudovat.
Silviaaaa
11.02.15,10:44
Formular U1 sluzi pre SP na posudenie dob poistenia. Link som si precitala, trosku sa stracam v presnej definicii ' centra zaujmov''. Moje centrum zaujmu je v mieste mojho trvaleho bydliska, v SR, no nevraciam sa tam kazdy tyzden.
Silviaaaa
11.02.15,10:49
Dakujem za odpoved, tento sposob riesenia sa mi najviac pozdava. Nebudu sa ma na urade vypytovat, preco som sa hned po strate zamestnania v UK neprihlasila na urad prace? Ak sa prihlasim na UP po navrate z USA, tiez budem mat narok na davku v nezam.?
ivka70
11.02.15,11:22
Tvoje centrum zaujmov by to bolo, keby si vlastnila nehnutelnost, ci mala rodinu, ktora tam byva aj pocas tvojej prace v zahranici.
Ak si slobodna, bezdetna a bez vlastnictva nehnutelnosti, neposudia SK ako tvoje centrum zaujmov - preto treba o podporu poziadat uz v Anglicku.
ivka70
11.02.15,11:23
Ten narok nie je taky jednoznacny, Teda narok na Slovensku, o davku treba poziadat este v Anglicku a potom o jej transfer na SK.
Silviaaaa
11.02.15,11:31
Na Slovensku nehnutelnost mam no nemam v nej trvaly pobyt. To by im nestacilo? Byt sme kupili pocas prace v UK s tym, ze sa vratime domov. V Anglicku by som nerada ziadala, lebo by som tu musela este ako nezamestnana byt min. 2 tyzdne a potom poziadat o export davky.
ivka70
11.02.15,11:35
Pozri, skusit to mozes, ale myslim si, ze ti na Slovensku narok na podporu neuznaju, lebo ... medzinarodne dohody.
A kedze SP od teba nedostala za cely ten cas ziadne poistne, nebude sa trhat o to ti podporu vyplacat. Centrum zaujmov preukazat totiz nevies.
V Anglicku by ti narok urcite vznikol .... pouvazujte nad tym.
Silviaaaa
11.02.15,11:37
Tomu by som sa chcela vyvarovat- ziadat v Anglicku a transfer domov.. Najviac by mi vyhovovalo platit si ZP , po navrate sa prihlasit na UP, poziadat o davku na SP, poziadat Anglicko o formular U1 a davku mat priznanu.
Silviaaaa
11.02.15,11:48
Samozrejme, ak nebude ina moznost, poziadame tu. Pocula som o dvoch Slovakoch, ktorym davku bez problemov priznali. Prave preto by som aj ja davku riesila u nas.
Silviaaaa
11.02.15,13:03
V Anglicku by mi narok vznikol max. na 3 mesiace a vyska je okolo 60-70 libier tyzdenne (300 Libier mesacne) , Na to, aby som si ju mohla exportovat, musim davku poberat v Anglicku minimalne 4 tyzdne.
veronikasad
11.02.15,13:40
aj keď budeš mť formulár, nikto ti nezaručí, že ti ju na Slovensku priznajú. S evidenciou na UP nie je žiadny problém.
ivka70
11.02.15,13:47
Ked si o 2 pocula, o kolkych si pocula, co ju nedostali?
Silviaaaa
11.02.15,15:22
o jednom. nepriznali mu ju , lebo tu v Anglicku mal aj manzelku s dietatom. Manzelka bola na materskej. Prave preto mu ju nepriznali, lebo nemal so Slovenskom vazbu, nakolko rodinu mal v UK.
Katy a R
11.02.15,17:00
Silvia - ak chceš dostať dávku na Slovensku - nebude to také jednoduché - pripájam sa k ostatným. určite ťa odbijú s tým, že z anglicka (ja som si myslela inak, že tam je to výhodnejšie??) - ale rozhoduje o tom pobočka SP.
Možno by pomohlo prihlásiť sa na Slovensku (po návrate) na dobrovoľné poistenie v SP (ako DPO) - na nejakú kratšiu dobu ... alebo si nájsť krátkodobé zamestnanie.
a potom, keď sa vrátiš zo zahraničia - tak požiadať o dávku v nezamestnanosti. ??
Silviaaaa
11.02.15,17:05
Dakujem. Prihlasit sa ako dobrovolny platitel soc. poistenia? Na aku dobu by som podla Vas mala?