marti133
09.02.15,16:47
Pracujeme ako externý pracovník v Bohuniciach. Vykonávam prácu v kontrolovanom pásme cca 10hodín do mesiaca. Chcel by som vedieť či mi za túto prácu prináleží príplatok za prácu v ionizujúcom prostredí. Zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok. Pracujem v oblasti zdvíhacích zariadení. Ďakujem
veronikasad
09.02.15,15:56
si zamestnancom alebo výkon práce faktúruješ ?
terezamaria
09.02.15,16:03
§ 124
Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce

(1) Zamestnancovi patrí mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce pri vykonávaní pracovných činností uvedených v odseku 2, ak tieto pracovné činnosti príslušný orgán verejného zdravotníctva zaradil do 3. alebo 4. kategórie podľa osobitného predpisu, a pri ich výkone intenzita pôsobenia faktorov pracovného prostredia napriek vykonaným technickým, organizačným a špecifickým ochranným a preventívnym opatreniam podľa osobitných predpisov vyžaduje, aby zamestnanec používal na zníženie zdravotného rizika osobné ochranné pracovné prostriedky.

(2) Pracovné činnosti, pri ktorých patrí zamestnancovi mzdová kompenzácia podľa odseku 1, sú činnosti v prostredí, v ktorom pôsobia
a) chemické faktory,
b) karcinogénne a mutagénne faktory,
c) biologické faktory,
d) prach,
e) fyzikálne faktory (napríklad hluk, vibrácie, ionizujúce žiarenie).


(3) Za každú hodinu práce podľa odseku 1 patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

(4) Mzdovú kompenzáciu možno poskytovať aj pri pôsobení iných vplyvov, ktoré zamestnancovi prácu sťažujú alebo zamestnanca negatívne ovplyvňujú alebo pri nižšej intenzite pôsobenia faktorov pracovného prostredia uvedených v odseku 2.

(5) Pri dohodnutí mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce podľa odseku 4 sa odsek 3 neuplatní.
marti133
09.02.15,18:37
som zamestnancom
veronikasad
09.02.15,18:39
Potom aj pre teba platí § 124 Zákonníka práce.
marti133
09.02.15,19:02
ďakujem, a nevadí že niesom zamestnancom elektrární? čiže sa stále nezdržujem v objekte elektrárne.
veronikasad
09.02.15,19:09
si zamestnancom koho ? Aký zmluvný vzťah funguje medzi tvojim zamestnávatelom a elektrárňami ?
marti133
09.02.15,19:14
zamestnancom firmy. medzi mojim zamestnávateľom a elektrárňou je uzavretá zmluva o dielo na vykonávanie servisu zdvíhacích zariadení.
veronikasad
09.02.15,19:16
Skús napísať dotaz na Inšpektorát práce, stačí mailom ...
marti133
09.02.15,19:18
ďakujem, skúsim
IngDominikTakac
07.06.15,21:14
Jadrovej energetike sa venujem len samoštúdiom. Podľa toho čo viem, tak všetky priestory JE kde sa môžu ľudia bežne pohybovať sú tak rádioaktívne ako bežné okolie. Teda príroda okolo a podobne. JE v normálnom prípade nijako nevplýva na úroveň rádioaktivity okolia elektrárne. (Vplýva ale v tak malom rozsahu, že je to nemerateľné) Výnimkou je primárny a sekundárny okruh ale myslím, že tam by externých pracovníkov nemali pustiť. Inak sú priestory pre ľudí dostatočne tienené. Dokonca ani práca s nepoužitým palivom nie je riziková. Za prácu v ionizujúcom prostredí sa považuje hlavne práca v uránovej bani a na údržbe primárneho a sekundárneho okruhu. Preto ma zaujíma, či si dostal vlastný dozimeter? V oblasti akých zdvíhacích zariadení pracuješ?

zdroj:
1. http://edu.snus.sk/ucebnice/Radiacna_bezpecnost.pdf
2. http://www.world-nuclear.org/info/Safety-and-Security/Radiation-and-Health/Nuclear-Radiation-and-Health-Effects/