malinkazk
09.02.15,18:55
Dobrý deň, mám 23 rokov, pracujem na trvalý pracovný pomer a som zároveň externým študentom 5. ročníka VŠ. Viete mi niekto poradiť či mám zamestnávateľovi dokladovať pre vypracovanie daňového priznania to, že som bola za rok 2014 študent? Účtovníčky, ktoré nám ho robia mi minulý rok nevedeli podať užitočné info a neviem kam sa obrátiť. Spolužiačka vraví, že si to mám uplatniť, nakoľko jej bolo minulý rok niečo vrátené. Vopred sa ospravedlňujem ak píšem od veci, ale bola by som vďačná za akékoľvek info.
Tweety
09.02.15,18:08
A čo si chceš uplatniť ako študent? Zamestnáv robí RZD zamestnancom, ktorí o neho požiadajú.
veronikasad
09.02.15,18:12
Dobrý deň, mám 23 rokov, pracujem na trvalý pracovný pomer a som zároveň externým študentom 5. ročníka VŠ. Viete mi niekto poradiť či mám zamestnávateľovi dokladovať pre vypracovanie daňového priznania to, že som bola za rok 2014 študent? Účtovníčky, ktoré nám ho robia mi minulý rok nevedeli podať užitočné info a neviem kam sa obrátiť. Spolužiačka vraví, že si to mám uplatniť, nakoľko jej bolo minulý rok niečo vrátené. Vopred sa ospravedlňujem ak píšem od veci, ale bola by som vďačná za akékoľvek info.
Mala si u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

Zamestnávatel nerobí zamestnancom daňové priznanie !
malinkazk
09.02.15,18:29
ja sa tomu veľmi nerozumiem, keď som externý študent do 25 rokov, neplatí za mňa odvody aj škola? Zamestnávateľ za mňa normálne odvádza aj do SP aj ZP, známa mi len spomínala, že ona si to k tomu dávala a niečo jej vrátili. No, daňové priznanie nám ako zamestnancom firmy robí účtovná firma, tak ako každý rok pokiaľ viem..
veronikasad
09.02.15,18:33
ja sa tomu veľmi nerozumiem, keď som externý študent do 25 rokov, neplatí za mňa odvody aj škola? Zamestnávateľ za mňa normálne odvádza aj do SP aj ZP, známa mi len spomínala, že ona si to k tomu dávala a niečo jej vrátili. No, daňové priznanie nám ako zamestnancom firmy robí účtovná firma, tak ako každý rok pokiaľ viem..
Účtovná firma robí zamestnancom ročné zúčtovanie dane, ak oň požiadajú na predpísanom tlačive do 15.2. Aký je tvoj mesačný príjem ? Máš u zamestnávatela podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?
malinkazk
09.02.15,18:47
Mesačný príjem mi vždy záleží od odpracovaných dní v mesiaci, nakoľko mám hodinovú mzdu (v hrubom 2,40€ na hodinu) a pracujeme 4x7hod. a piatky 5hod.. Čiže niekedy tak do 150h mesačne x 2,40 = v hrubom cca do 360€. Niesom si vedomá že by som niečo take podpisovala...
veronikasad
09.02.15,18:54
Mesačný príjem mi vždy záleží od odpracovaných dní v mesiaci, nakoľko mám hodinovú mzdu (v hrubom 2,40€ na hodinu) a pracujeme 4x7hod. a piatky 5hod.. Čiže niekedy tak do 150h mesačne x 2,40 = v hrubom cca do 360€. Niesom si vedomá že by som niečo take podpisovala...
Máš na výpltnej páske zrazené preddavky na daň ? Ak ano, v akej výške ?
malinkazk
09.02.15,19:06
Nevidím tam žiadnu takú položku..takto nejak to vyzerá
veronikasad
09.02.15,19:37
Máš u zamestnávatela uplatnenú NČZD (len tú sumu vykazuje veĽmi divne), nevznikne ti žiadny preplatok.
Ak si tak neurobila, do 15.2. treba požiadať zamestnávatela na predpísanom tlačive o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Do konca januára si mala podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov za rok 2015. Informuj sa aj na odpočítatelnú položku na zdr.poistenie - podľa preplatenej dovolenky a sviatkov máš uzatvorenú pracovnú zmluvu, nie dohodu.
malinkazk
10.02.15,07:59
Tak som tam volala všetko je v poriadku, ročné zúčtovanie robia, aj keď áno mala by som podávať to tlačivo kde o to žiadam a vyhlásenie pre rok 2015 má vraj kolega v e-mail. schránke. Potvrdenie o návšteve školy vraj netreba.

Áno vyššie som písala, že pracujem na trvalý pracovný pomer. Nie som na dohodu.. Teraz teda nerozumiem už len tomu, prečo sa mám informovať na tú odpočítateľnú položku na zdr. poistenie.
veronikasad
10.02.15,09:21
Ak si ju uplatníš, pri výške svojho príjmu - pokial nemáš žiadnu inú dohodu u iného zamestnávatela - zdravotné poistenie platit nebudeš a teda sa ti zvýši čistá mzda