xyzal1
09.02.15,18:41
Dva roky trpím na závrate. Vsetky vyšetrenia sú negatívne, ja však nemôžem existovať. Čo mám robiť? Na koho sa obrátiť?
poraditel
09.02.15,18:34
môže to byť krčná chrbtica, len spevniť svalstvo, veľmi jemne cvičiť a prípadné závraty sa snažiť rozdýchať
Tweety
09.02.15,18:41
Aj neurologické?
kopretinka
09.02.15,18:41
aj na ctečku si bola?
xyzal1
09.02.15,18:46
aj chrbtica bola vylúčená
xyzal1
09.02.15,18:46
aj neurologické, aj ORL a dokonca aj psychiatrické a nič
xyzal1
09.02.15,18:47
aj na magnetickej
Tweety
09.02.15,18:49
Dodržiavaš pitný režim?
poraditel
09.02.15,18:50
tak skrátené svalstvo v oblasti krčnej chrbtice... ak veľa sedíš pri PC alebo máš málo pohybu aj to je možnosť
Anika61
09.02.15,18:51
A tlak...tiez v poriadku?
xyzal1
09.02.15,18:52
Aj to robím...:-(
Erika.1
09.02.15,18:52
Mozno by ti pomohla "dusevna podpora"... Pravda, ked veris v takuto "liecbu"...
xyzal1
09.02.15,18:53
ako som už písala, už som navštívila aj psychológov, aj psychiatrov dokonca
xyzal1
09.02.15,18:54
aj tlak, teoreticky úplne zdravý človek
Anika61
09.02.15,18:55
A zavraty mas len ked stojis...ci aj ked lezis?
kopretinka
09.02.15,18:56
aj na ORL si bola? problém môže byť aj v uchu.
xyzal1
09.02.15,18:57
Hlavne ked stojím alebo sedím a neexistuje stáť dve minúty na jednom mieste
xyzal1
09.02.15,18:58
aj tam je vraj všetko ok
xyzal1
09.02.15,18:59
bola som už aj u psychologov a dokonca aj psychiatrov
Anika61
09.02.15,19:02
Neviem ci si muz,ci zena -ja som mala take zavraty ked som isla do menopauzy..tocila sa mi ''hlava''aj ked som lezala...mozu to byt hormony...
mondes
09.02.15,19:03
Prosím ťa, ako presne sa pri tých závratoch cítiš?
xyzal1
09.02.15,19:03
a potom to prešlo? samo od seba? ako ti na to prišli?
Erika.1
09.02.15,19:05
Ejjjj, dieta moje, ja som nehovorila o lekaroch, ktori maju papiere, ale o niekom takom, kto aj pomoct chce, nezbiera "pacientov", nie je "ohraniceny" zdravotnymi poistovnami, ktory sa neucil z knih.... O nieom, kto veri, ze Dusa "existuje"....
xyzal1
09.02.15,19:05
ťažko to opísať, opitá som nikdy nebola, tak to neviem porovnať, ale strašne sa mi točí všetko okolo mna, mám ako keby hmlu vsade okolo, neviem sa na nič sústrediť a mám dojem, že padám
Anika61
09.02.15,19:07
Gyneolog mi zobral krv a dal vysetrit hladinu hormonov v krvi a potom mi predpisal hormonalne tablety .
xyzal1
09.02.15,19:10
prešlo to? čo ti na to dali?
xyzal1
09.02.15,19:12
a kolko rokov si mala?
mondes
09.02.15,19:15
Uff, to sa stáva aj mne. Teraz je to už menej, ale posledný rok som sa bála sama vyjsť do mesta. Stále som sa musela niekoho držať, lebo som mala pocit, že odpadnem. Nevnímala som ani ľudí okolo. A pripisovala som to tomu, že aj keď som 7 rokov po hysterektómii, tak či to nebude hormonálneho pôvodu. Teraz je to trocha lepšie, ale bez vody nejdem ani na krok. A ak idem do mesta a zistím, že som pila málo vody, tak automaticky mi je zle a točí sa mi v hlave. Mám pocit, že je to aj z psychickej stránky. Chystám sa aj na vyšetrenie so štítnou žľazou a krčnou chrbticou.
Anika61
09.02.15,19:17
Preslo mi to...ja som uzivala Norethisteron....ale to urci to vysetrenie z krvi,ze ktory hormon treba doplnit...este mi odporucal dlhodobo magnezium
kopretinka
09.02.15,19:17
a to máš neustále ? či je to len chvíľami? máš len pocit na odpadnutie,alebo naozaj padáš?
xyzal1
09.02.15,19:18
mám to to isté, bojím sa kamkoľvek vyjsť sama z domu, preto ma poslali už aj na psychiatriu. Ale ani po roku pokusov mi nie je lepšie....je to strašné!! kto nezažil, nepochopí. ja som bola aj so štítnou aj s chrbticou...
xyzal1
09.02.15,19:21
pocity sú horšie ked dlhšie sedím - stojím na jednom mieste. proste musím sa hýbať...už sa mi stalo že som aj spadla, bolo i dom , v práci, v obchode....proste bez akýchkoľvek pravidiel
Anika61
09.02.15,19:23
Hormonalnu nerovnovahu nemusis mat len v menopauze.....ja som mala 51rokov
xyzal1
09.02.15,19:25
hmmm, tak toto mi nikto nikdy nerobil, pojdem za lekárom a požiadam...bodaj by už našli nejakú príčinu, lebo sa isto z toho zbláznim
kopretinka
09.02.15,19:26
ja ti verím,zažila som to niekoľkokrát.........párkrát sa mi stalo,že som sa ráno zobudila a pri pokuse o vstatie z postele ma stále ťahalo na jednu stranu,nepodarilo sa mi vstať,tak som len ležala a ani hlavou som nemohla pohnúť,krútilo sa všetko okolo mňa.........po pár hodinách to prešlo.Pár krát sa mi to ešte stalo,jednoducho som to pretrpela,pomaly rozchodila.
Ani u lekára som s tým nebola.Po pár rokoch mi začalo hučať v uchu,s tým som už k lekárovi išla,a tieto závrate som mu spomenula.Ani mne nič nezistili.Jedna možnosť je zlé prekrvovanie.Ale že to máš stále,ani na chvíľu sa ti nepolepší,to je fakt sila.........Lieky žiadne?
mondes
09.02.15,19:29
Presne tak. Pred dvomi rokmi som nemala problém vystáť aj dve hodiny v rade. Teraz akonáhle v rade stojím, musím sa buď niekoho - niečoho chytiť, alebo si pre istotu čupnem. Už som si myslela, že mi šibe. Stalo sa mi aj to, že som napr. išla po meste a nemohla som dôjsť 40 m k autu, pretože som sa bála, že spadnem. Začala som normálne utekať a mala som pocit, že zem pod nohami je dutá. Strašne mi pod nohami dunelo. No začala som dodržiavať pitný režim a hlavne ak viem, že idem do mesta, tak minimálne 3 poháre vody doma vypijem a fľašu vody so sebou musím mať. Keď sa mi začne v hlave točiť, tak rýchlo pijem vodu. Trošku mi to pomôže, no stáva sa, že sadám do auta a idem domov.
Terezia13
09.02.15,19:36
dôvodov môže byť veľmi veľa - napr. aj štítna žľaza - vyšetrenie u endokrinológa, alebo sono hlavy, znovu vyšetrenia u neurológa keď aj iného, ja som to tiež absolvovala, môže to súvisieť s vekom, iné hormonálne zmeny - to má na svedomí tiež štítna žľaza
veronikasad
09.02.15,19:43
závraty môžu byť príznakom nepríjemného ochorenia skleroza multiplex
kopretinka
09.02.15,19:53
hľadala som niečo,aj boreliozu tam spomínali.........
Tweety
09.02.15,19:56
ale tá má aj iné príznaky
xyzal1
10.02.15,16:45
mondes , presne, aleže úplne do nitky presne si to popísala.....vždy musím mať auto po ruke, ináč sa bojím z neho vystúpiť...a nebola si s tým dodnes nikde??
Peggynka
10.02.15,16:55
Niekde musí byť zrada.Na EEG si bola? Mne takto zistili genetickú slučku .
xyzal1
10.02.15,16:58
bola....čo je to genetická slučka? a co sposobuje?
Peggynka
10.02.15,17:07
Vtedy som si myslela,že dedičná a bolo mi vysvetlené,že vývojová :eek: U mňa to bola cieva (?) na krku do oblúka a zúžená v oblúku,ktorá spôsobovala nedokrvenie.Ukazovala mi to MUDr.,vysvetlila...Bolo to pred cca 10.rokmi a dostala som sa na to vyšetrenie,lebo som sa hocikde vystrela.Najprv ma lekári presviedčali,že som musela mať závraty atď.,to som poprela,to bol okamih a vôbec som nevedela,ako som sa na tej zemi ocitla.To je len tak laicky vysvetlené,čo si pamätám,brala som aj nejaké lieky a časom to prešlo.
xyzal1
10.02.15,17:13
aj mne sa to stáva, bez akéhokoľvek upozornenia, spadnem....ale robili mi aj EEG, ajj ultrazvuk ciev....
IIla
16.02.15,16:41
Tiež som mala problém so závratmi, "nystagmus" a "polohové vertigo". Začali sa ešte v r. 2009 a bola som v takom štádiu, že som pre závraty nemohla ležať na chrbte, sledovať TV a mala som problém, keď som sa mala na ulici obzrieť napr. pri priechode pre chodcov...
Dnes som na tom oveľa lepšie, aj napriek tomu, že lekári boli bezradní... (ale pri inej diagnóze mi zachránili život, takže som im vďačná.)

Otázka je, kedy sa závraty vyskytujú...
Mne pomohlo obmedziť situácie, v ktorých sa problém vyskytol. Teda napr. zistila som, že pri lekárskych vyšetreniach mám problém, keď mám cvičiť poležiačky (prišla nevoľnosť, doma zvracanie), tak som sa naučila lekárom hovoriť, že ak nie je potrebné robiť vyšetrenie v takejto polohe, aby sme to vynechali. (Akceptovali to, len pri vyšetrení MR bol problém, ale aj tam mi vyšli v ústrety aspoň tým, že som dostala nejakú podložku pod hlavu... )
Pri prechádzaní cez priechod pre chodcov som sa naučila viac využívať sluch: najskôr počúvať, či niečo ide a až keď nepočujem auto v blízkosti, až potom sa obzerať. (Dnes sa už môžem aj obzerať :-) ale s ohľadom na miernu svetloplachosť to radšej nepreháňam.)
Nejaký čas som vôbec nesledovala TV, potom iba v čase, kedy to môj organizmus zvládal... A dnes mám prácu, kde sedím niekoľko hodín pri PC. Síce nezačínam hneď ráno, ale myslím, že moju očnú lekárku by to aj tak prekvapilo :-)
Zistila som, že aj nedostatok vitamínov skupiny B môže mať negatívny vplyv na neurologické poruchy...
Pomohli mi aj bylinky. (Slovenské, z lekárne. Striedala som ich. Ak závraty súvisia s očami, možno aj vám pomôže očianka rostkovova. Zistila som, že pre mňa je najlepšie, keď si čaj z nej dám občas popoludní. Tak 1 pohár. Neviem prečo, no vtedy som na sebe videla účinky na druhý deň ráno a bolo to výraznejšie, akoby som si ten čaj dala ráno.)

A ešte: vyzerá to tak, že v životospráve to, čo prospieva nervom, prospieva aj mozgu... Ale všetko s mierou. :-)
Tých možností, ktoré človek môže uplatniť je veľa.* Odporúčam však neskúšať naraz viac ako tri. (Aspoň mne sa to tak osvedčilo pri akýchkoľvek, nielen neurologických, zdravotných ťažkostiach.)

* Napr. potraviny s obsahom vitamínov skupiny B, horčíka, vápnika, prírodných (t.j. nie stužených) tukov: orechy, banány, mlieko. Možno poznáte aj ďalšie. Čaje, ktoré sa používajú pri neurologických ochoreniach (je vhodné vybrať si také, ktoré Vám vyhovujú. Niektoré čaje majú však silné účinky, tie by som radšej vynechala, pokiaľ ich neodporučí lekár. Myslím, že je dobré začať s takými čajmi, ktoré poznáte od detstva; len s ľubovníkom opatrnejšie: ten je dobré počas slnečných dní radšej vynechať.)

Ak budete chcieť, môžete mi napísať súkromnú správu.

P.S. S úsmevom sa žije ľahšie. Keď už nič iné, človek má aspoň lepšiu náladu. Držím palce, aby sa aj Váš stav postupne zlepšil.

Dodatok: Niečo k BPPV je na tomto odkaze: http://www.solen.sk/pdf/84444d142b31d6f9b533c4e9ff489b93.pdf Ale tie "manévre" by som radšej sama neskúšala... (MOŽNO na rehabilitácii.)

Cvičenia, ktoré prospievajú krčnej chrbtici a zraku sú tiež vhodné.

V niektorých prípadoch, keď dochádza k závratom napr. pri vstávaní z postele či počas rýchlej chôdze je veľmi dobré cvičiť prstami. (Ja si zvyknem takto zacvičiť aj napr. cestou na autobus... Akurát by som sa mala naučiť viac myslieť aj na dýchanie, keď sa ponáhľam.)

Tiež som sa naučila, že keď prechádzam z tmy do svetla, pomôže rukou si zacloniť oči.
mondes
16.02.15,17:45
No, nebola som s tým nikde, pretože teraz som si dávala operovať halluxy na nohách, takže som nikde nemohla ani ísť. Ale chystám sa na vyšetrenie štítnej žľazy a krčnej chrbtice. Tak uvidíme. Ale teraz sa cítim lepšie, len keď idem do mesta, tak musím mať pri sebe vodu a nikde dlho nestáť.
xyzal1
16.02.15,17:55
Srdečná vdaka za takúto super radu. Ak sa môže,m spýtať, ako Ti prišli na ten nystagmus? Je to vyšetrenie u očného? Ako Ti to pomohli riešiť? Mne diagnostikovali BPPV, ale ani po pol roku cvičení mi lepšie nebolo....A teraz si už v pohode?
xyzal1
16.02.15,17:58
pre mňa dlho nestáť znamená ani dve minúty....
BXLmiami
17.02.15,07:54
Na dobrého cvičiteľa Pilates a na dobrého fyziotherapeuta,pričom tomu treba dať pár mesiacov.
BXLmiami
17.02.15,07:57
Lenže toto čo popisuješ je jasná krčná chrbtica.
IIla
17.02.15,09:47
Nystagmus mi zistili počas pobytu v nemocnici, po operácii. Napísali ho do správy, ale nejak sa to neriešilo (aspoň o tom neviem). Najprv som ani nevedela, že ho mám. Výrazu nystagmus som nerozumela a popri iných ťažkostiach som tomu nejak nevenovala pozornosť. Začala som to riešiť až po niekoľkých mesiacoch, keď sa mi zlepšili iné zdrav. ťažkosti. Pýtala som sa na to neurologičky, tá mi odporučila očné vyšetrenie, takže som šla najprv za obvodným lekárom pre výmenný lístok... Očná lekárka mi s tým nevedela poradiť, povedala mi, že ma ľutuje... Neurochirurg bol najväčší optimista: "buď sa to upraví samo, alebo sa to neupraví"...
Nystagmus je vlastne okohybný syndróm a človek ho môže zbadať pri pohľade do zrkadla: oči sa stále pohybujú a nechcú sa zastaviť... (ja som to mala stále, teda aspoň keď som mala otvorené oči.)

Človek má našťastie takú schopnosť, že si zvykne na všeličo: môže prestať nystagmus vnímať, problém je len v situáciách, keď sa zvýrazní... (Niektoré cvičenia, stres, prechod cez cestu, zaťaženie očí...)

Teraz som na tom tak, že nystagmus mi už nevidno. Len celkom výnimočne... Myslím, že v prípade niektorých vyšetrení by sa to zas dočasne zhoršilo. Ale aj samotné polohové vertigo sa mi upravilo tak, že sa niekedy zobudím na chrbte... :-)

Cvičenia mi tiež pomohli... Začala som v sede otáčaním hlavy doprava a doľava po trikrát (pri viacerých mi bývalo zle) a krúžením ramenami... Skrátka cviky, ktoré sa používajú aj pre zlepšenie zraku. (Robila som aj iné cvičenia, aby som zosilnela, s tým že ich počet a druh som mala upravený podľa svojich ťažkostí. Chodila som na rehabilitácie... Na začiatku som mohla robiť len veľmi jednoduché cviky v sede, neskôr aj iné, ale napr. cvičenia, pri ktorých sa zvykne otáčať hlavou za rukou som mala bez toho otáčania hlavy.)