kuravesele
09.02.15,20:03
Vie mi niekto vysvetliť, čoho sa týka tlačivo, ktoré je na stránke finančnej správy? Ide o tlačivo:Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ja si to vysvetľujem takto: Oznamovacia povinnosť sa týka iba auta ktoré mám v podnikaní ale nebolo používané, nie sú v účtovníctve s nim spojené žiadne náklady? V takomto prípade by som nahlásila DÚ toto oznámenie a nemusím za to auto podať DP z MV?

A keď predám auto? Je treba nahlásiť na DÚ do 30 dní, na to je iné tlačivo : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. A aký dátum tam mám dať ak auto predám napr.:

5.03.2015 predaj auta, odhlásenie z polície = oznamovacia povinnosť do 30 dní od zániku daňovej poivnnosti (čiže oznámiť to DÚ do 5.12.2014) a dátum zániku daňovej povinnosti bude 05.03.2015 ?

Alebo toto druhé tlačivo zaniklo tým novým, a netreba predaj nahlasovať do 30 dní DÚ?
misoft
09.02.15,19:23
To, že vozidlo nepoužívaš, ale ho máš v podnikaní, ťa nezbavuje daňovej povinnosti za vozidlo.
Je jedno, či vozidlo, jazdí, lieta, stojí v garáži, na tehlách ...... ak je raz v majetku - platiť sa musí, Ak sa končí s podnikaním, predá sa a pod. tak ho musíš odhlásiť z daňovej povinnosti.
kuravesele
09.02.15,19:50
áno ale odhlásim ho tlačivom č. 1 ktoré som pridala po skončení zdaňovacia obdobia, čiže do 31.01.2016, alebo ho odhlásim z DÚ tlačivom č. 2 do 30 dní od predaja auta? O to mi ide.
misoft
09.02.15,19:56
Logicky - ak predáš - vyberáš ho z majetku - nie je tvoje. Tak asi (možno ma opravia) - do 30 dní od predaja a odhlásenia na polícii. Ak si podnikala, tak vozidlo ešte spadalo do daňovej povinnosti. Po predaji a odhlásení už nespadá u teba....to už je vec kupujúceho.
avalik
09.02.15,20:06
Veď v tom tlačive máš uvedené " ... Podľa § 8 ods. 6 zákona č. 361/2014 Z. ..."

A zákon uvádza:

§ 8
Vznik daňovej povinnosti, zánik daňovej povinnosti a oznamovacia povinnosť

(1) Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k
a) vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
b) ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
c) zániku daňovníka bez likvidácie,
d) zmene držiteľa vozidla,
e) ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 písm. c) až e).

(3) Vznik daňovej povinnosti a zánik daňovej povinnosti uvedie daňovník v daňovom priznaní okrem daňovníka podľa § 3 písm. e).

(6) Daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované,12) vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii13) alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

doplnenie:

V tom "starom" tlačive máš predsa uvedené " ... Podľa § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. ... " a od 1.1.2015 platí už nový zákon o dani z motorových vozidiel a tam čítaj:

§ 15
Prechodné ustanovenia

(1) Ak daňová povinnosť k dani a oznamovacia povinnosť vznikne podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov do 31. decembra 2014, postupuje sa podľa zákona účinného do 31. decembra 2014, ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak.

Čl. III

Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach ...

3. Jedenásta časť sa vypúšťa.

------------

to staré tlačivo je použiteľné na oznámenie zániku DP k DZMV, ktorý nastal do 31.12.2014 vrátane.
avalik
09.02.15,20:07
už sa na DÚ neodhlasuje, je nový zákon od 1.1.2015
kuravesele
10.02.15,05:04
dobre, čiže aj keď predám auto počas roka 2015, tak to oznámim až v daňovom priznaní z MV v roku 2016?

(Metie ma to oznámenie, ktoré bolo doteraz = do tých 30 dní, nakoľko ho finančná správa má stále vycapené na svojej stránke a má tam aj poučenie, že ho treba podať do 30 dní na finančnú správu)
avalik
10.02.15,06:39
áno, od 1.1.2015 sa riadiš zákonom 361/2014 ... doplnila som aj odpoveď