joey1986
10.02.15,07:53
Ahojte poradáci,

manželka, ktorá v roku 2014 končila vysokú školu poberala do konca júna sirotský dôchodok, je tento príjem zahrňovaný do príjmu manželky pre potreby výpočtu nezdaniteľnej časti základu dane alebo nie? ďakujem za pomoc
avalik
10.02.15,07:58
Sirotský dôchodok nie je štátna sociálna dávka a preto sa do vlastného príjmu manželky započíta.
ivka70
10.02.15,08:01
A zvysok roka splnala manzelka jednu z tychto podmienok?
- starať sa o vyživované maloleté dieťa v spoločnej domácnosti
- poberať peňažný príspevok na opatrovanie
- byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie
- byť občanom s ťažkým zdravotným postihnutím

A ano, vsetky druhy dochodkov sa do vlastneho prijmu manzelky pocitaju:
Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:
•príspevok pri narodení dieťaťa,
•príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
•príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
•príspevok na pohreb,
•rodičovský príspevok,
•prídavok na dieťa,
•príplatok k prídavku na dieťa,
•vianočný príspevok dôchodcom,
•príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Poznámka: Materské, nemocenské dávky, všetky druhy dôchodkov, výhry a pod. sa započítavajú do úhrnu príjmov manželky a majú vplyv na výšku nezdaniteľnej časti základu dane, ktorú si bude manžel uplatňovať na manželku.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#VypocetVlastnehoPrijmuManzelky
veronikasad
10.02.15,08:27
To že bola študentka a poberala sirotský dôchodok nestačí na uplatnenie NČZD na manželku.
joey1986
10.02.15,10:18
jasné, v septembri sa nám narodili dvojičky a od 16.septembra poberá rodičovský príspevok, čiže podmienky sú splnené za 10-12/2014, ešte by som k štátnym sociálnym dávkam, ktoré boli hore uvedené a nepočítajú sa do príjmy manželky doplnil štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie, pretože v poradcovi pre rok 2014 to bolo vypychnuté ako jeden z príjmov, ktorý sa nezapočítava ale neviem či je to naozaj tak, keďže to podľa mňa nie je štátna sociálna dávka
veronikasad
10.02.15,11:57
aké štipendium ?
joey1986
11.02.15,07:43
manželka v roku 2014 končila vysokú školu a mala pre školský rok 2013/2014 priznané štipendium.
joey1986
17.02.15,09:22
akurát som sa dopytoval na miestne príslušného správcu dane, ktorý ma usmernil v tom, že ani sirotské a ani štipendium z vysokej školy nie je príjmom manželky pre potreby uplatnenia si nezdaniteľnej časti základu dane na manželku.
Katy a R
17.02.15,09:45
a dali ti to písomne? ... lebo sirotský dôchodok je dávka sociálneho poistenia. (už to tu máš x-krát) nuž ........