china_ski
10.02.15,08:20
Čo je vlastne daňová strata? Ak z daňových príjmov odpočítam výdavky (paušál -40%) a z toho ešte odvody, dostanem základ dane. Teda ak mám základ dane v mínuse som v daňovej strate?
Prečo taká neistota - pretože všade sa píše, že pri paušále nemôžem byť v strate a zároveň, že výdavky môžu byť max. 40%, teda logicky môžu byť nižšie a stratu si prispôsobím na nulu?
Neviem ako mám vyplniť DP. Môj príjem v roku 2014 inak nepresahuje sumu 1 901,67€, teda logicky by som nemusel podat daňové priznanie, avšak ak vykazujem daňovú stratu, tak musím podať, ale paradoxne ak si preukazujem výdavky paušálom, tak nemôžem byť v strate.
Prosím, poradťe mi :/
marjankaj
10.02.15,07:30
Nikde nie je uvedené, že si výdavky musíš uplatniť. Teda ak ti ide o toto.



Je tam písané, že môže, nie je tam že musí.

§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne.

.......
toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
china_ski
10.02.15,07:42
Ide mi o to, či musím podať daňové priznanie, a keď áno - ako.
Ak by som si výdavky neuplatňoval - lebo nemusím, ako píšete - , tak nebudem v strate a ak nebudem v strate, tak nemusím podávať DP.. alebo je to Hlava XXII? :)
marjankaj
10.02.15,07:48
Stále netuším o čo ti ide. Či nechceš podať daňové priznanie, alebo si v ďalších rokoch uplatniť stratu.
Katy a R
10.02.15,07:58
neviem o akej hlave XXII. to píšeš? ;) čítaj § 32 zák o DzP .. a žiadny problém nemáš (sa nevieš rozhodnúť, čo je pre teba lepšie- podať- či nepodať?)
A nezabudni - že ak ťa náhodou DU neskôr vyzve na podanie DP - tak potom už MUSÍŠ
china_ski
10.02.15,08:05
Neviem či musím podať DP (už sa opakujem:) ), nechcem si v ďalších rokoch uplatnovať stratu, o to mi nejde. Ďakujem
marjankaj
10.02.15,08:09
Keď stratu nevykážeš, tak si ju neskôr ani nemôžeš uplatniť.
Keď stratu nevykážeš, tak nemusíš podávať daňové priznanie.
Čítaj zákon a nie Hlavu XXII. Veď to tu nepíšeme po čínsky.:eek:
Ak sa však rozhodneš podať daňové priznanie, tak ti v tom žiadny daňový úrad nezabráni.:rolleyes:
Katy a R
10.02.15,08:10
ešte raz - čítaj § 32
veronikasad
10.02.15,08:17
iné zdanitelné príjmy ako z podnikania si nemal ?
china_ski
10.02.15,08:22
Práveže sa v tých zákonoch a formuláciach strácam, ale ako vidím nielen ja, ale často aj účtovníci si vykladajú zákony po svojom a hladajú rady na DU, kde sú odpovede častokrát tiež "svojské"... preto sa tu "radím" s ľuďmi z praxe, pretože sa s tým stretávate, ja som iba fotograf, ktorý nevie či si musí podať DP :)

a prečo Hlava XXII? Pretože ak mám príjem nižší ako 1900€ tak nemusím podať DP, ale ak mám daňovú stratu tak musím aj tak, ale ak si uplatňujem paušálne výdavky tak nemôžem mať stratu.. neviem sa vymotať z tohto kruhu, a preto sa pýtam musím, či nemusím v tomto prípade podať DP? :)
china_ski
10.02.15,08:37
bol som zamestnaný na dohodu asi 3 týždne, celkovo príjem stale nepresahuje 1900€ (začínam tušiť že otázka Veroniky smeruje k rozuzleniu celého príbehu, počkáme kým príde z obeda :) )
marjankaj
10.02.15,11:38
Hmm... Čo napísať a neuraziť.:eek:

Tak teda to daňové priznanie podaj. Nič tým nepokazíš. Podávanie daňových priznaní žiadny zákon nezakazuje.
china_ski
10.02.15,11:59
Ďakujem :) ale ak nepodám, tiež tým nič nepokazím, je tak? Podať má zmysel v prípade, že som ešte vykonával prácu na dohodu, kde za mna zamestnávatel zaplatil dane, teda by som mohol rátať s nejakou kompenzáciou?
veronikasad
10.02.15,12:15
Urob si daňovú evidenciu, nie je oveľa zložitejšia ako uplatnenie paušálnych výdavkov a bez problémov vykáž stratu. Niekedy sa ti môže zísť. Ak si mal z dohody zrazene preddavky na daň, DU ti daň vráti.
marjankaj
10.02.15,12:17
Len poznámočka.
Ak ťa náhodou vyzve daňový úrad, aby si podal daňové priznanie, tak sa "neopováž" vykázať stratu.
veronikasad
10.02.15,12:29
Kým medituješ na tým či podať alebo nepodať, už by som sa vrátila z DU s potvrdeným Potvrdením o podaní DP. Daň z dohody ti vrátia, ak nejaká bola zrazená a nemusíš vypisovať listy na DU prečo si nepodal ... Lebo ak ťa DU vyzve, aj tak ho podať musíš ... (bez ohladu na výšku príjmu)
china_ski
10.02.15,13:31
Ďakujem všetkým. Výsledok je teda taký, že podať DP sa oplatí, pretože ak by som ho aj nemusel podať, DU ma môže k tomu vyzvať a pokaziť mi prázdniny. A že ak si budem uplatňovať paušálne výdavky, vtedy nemôžem vykázať stratu - čo urobím tak, že si uplatním výdavky v sume "koľko potrebujem", aby som nebol v mínuse. Finito, danke
china_ski
10.02.15,13:35
áno, ale budem asi potrebovať zápočet - potvrdenie o príjme od zamestnávatela a to nemám - aj preto špekulujem, ďakujem
veronikasad
10.02.15,13:57
Potvrdenie o zdanitelnom príjme sa to volá. Pozri na výplatnú pásku, kolko si mal zrazenej dane
china_ski
10.02.15,14:06
ano, výplatnú pasku mám.. mám tam položku odvod SP/firma: 160,02 potom odvod zam.: 60,90 a ešte daň.povinn.: 14,60€ - ktoré číslo je správne?:)
veronikasad
10.02.15,14:14
14,60 sú zrauené preddavky na daň, tie ti DU vráti - bude aspoň na pivo
china_ski
10.02.15,14:28
hehe, to je super - pozývam, som v BB :) už som požiadal zamestnávatela o potvrdenie o zdanitelnom príjme - rozumiem správne, že bez toho to nemôžem do DP uviesť? Vypsiuje sa to v V.oddiel:
úhrn príjmov: (hruba, alebo čistá mzda?)
úhrn povinného positného: je 160+60?
základ dane: ?

už teraz chcem vela, ale opytam sa - pri evidencii paušál musím uvádzať zásoby - tie tento rok nemám žiadne, ale v minulom roku (2013) som musel ako zásoby uviesť napr. nákup objektívu a tú sumu som mal v zásobach v DP 2013. Teda tento rok s tou sumou za objektív pokračujem, alebo ak som skutočne už nič do zásob nekupoval, začínam na nule? Veronika ďakujem
veronikasad
10.02.15,14:32
Vyplňaš DP typu B. Objektív, ak robíš nejaké fotopráce, nie je pre teba zásoba. Zásobou je len materiál alebo tovar na sklade k 31.12.2014.
Potvrdenie o príjme od zamestnávatela potrebuješ, kopiu prikladáš k DP.
china_ski
10.02.15,16:55
Ďakujem, bol som v tom, že podla novely v roku 2013 už objektív nebol materiál, ale zásoba v JU. Urobím si teda DP a preukážem paušálne výdavky, s tým, že:

1.) do výdajov dám iba sumu rovnajúcu sa príjmom, aby daňový základ bol nula
2:) alebo nedám žiadne výdaje?
veronikasad
10.02.15,17:01
veď materiál je zásoba, zaúčtovanie do peňažného denníka v stlpci zásoby je správne. V prípade tvojho objektívu by si ho do zásob v DP uvádzal len vtedy, keby si ho mal ešte nový na sklade=nevyužíval ho na podnikanie.
Nemudruj, urob si daňovú evidenciu, stiahni si z Krosu bezplatnú verziu ALFA+, nastav si daňovú evidenciu a za chvíľu máš hotové celé daňové priznanie, ktoré je jeho súčasťou.
china_ski
10.02.15,20:41
V roku 2013 som používal program Alfa - JU - ten program mi vykázal nákup objektívu ako zásobu v DP. Ja som aj v roku 2014 všetky výdavky a príjmy uvádzal v programe ALFA (nie plus, a teda už nemá podporu v tomto roku) v JU pre kontrolu.
Nechcem mudrovať, paušálne výdavky mi svojou podstatou vyhovujú, teda prečo si mám urobiť daňovú evidenciu? Nepotrebujem si uplatňovať stratu, nebudem si musieť znižovať základ ani v bud. roku - preto nerozumiem, prečo si mám urobiť daňovú evidenciu? Jediny dôvod potom vidím v tom, že ten program mi "vypluje" aj DP.. rád by som tomu porozumel, ďakujem Veronika
veronikasad
10.02.15,20:47
Určite ti SW ALFA nehodil nákup objektívu do tabulky 1b na str. 3 DP, ani do výkazu o majetku a záväzkoch. Členenie vo výkaze o príjmoch a výdavkoch je v poriadku.
china_ski
11.02.15,06:18
Máš pravdu, Veronika, teraz som si to overil :) teda všetko je v poriadku.. ešte mi prosím povedz prečo mi odporúčaš daňovú evidenciu a nie "paušál" - neočakávam ani v bud. roku vysoké príjmy ani výdavky (preto vykazovať daňovú stratu nepotrebujem) toto je pre mna najdôležitejšíe.. všade čítam, ak si uplatňujete paušálne vydavky, nemôžete byť v strate - a odvody si môže /ale nemusí/ daňovník dávať do nákladov.. logicky ak by som mal príjem 500€, tak 40% je 200€ - čo si uplatňujem a odovody síce uvediem, lebo som ich v skutočnosti odviedol, ale nevykážem stratu pretože si ich nedávam do nákladov.. je to správne, alebo nie?
china_ski
13.02.15,09:00
Ahoj Veronika, prosím ťa iba oodpoved na túto poslednú otázku.. ak si nechcem uplatniť daňovú stratu, môžem vyplniť daňové priznanie a preukázať paušálne výdavky do sumy príjmov (hoci boli vyššie -ale zákon mi neuklada povinnosť uplatniť ich), a tým bude základ 0? Tak nevznikne daňová strata a všetko je kóšer?
veronikasad
13.02.15,14:13
si povinným platitelom odvodov do SP ? Ak ano, ak si ich neuplatníš, budeš v zisku ?
veronikasad
13.02.15,14:43
Nekúskuj platby, uplatni si celé zdravotné poistenie, aby si nenarobil zmätky v ZP pri spracovaní RZZP. SP zatial ročné zúčtovanie nerobí.
Treba správne vyplniť údaje pod tab. č. 1 na str. 3 a spodnú časť prílohy na str. 12
marjankaj
13.02.15,14:46
Veronika ani ZP nemôže zblbnúť. Aj tak mu vyjde platiť minimum pri takom príjme. Ja by som tam dal do výdavkov 0. Alebo by som to DP jednoducho nepodal. Toto je debata o ničom.
veronikasad
13.02.15,14:48
Janko, chce ho podať, má z dohody preplatok 14,60 - píše o tom v komentároch.
marjankaj
13.02.15,14:49
Tak nech dá výdavky 0.
Predpokladám, že nárok na odpočítateľnú položku má.
veronikasad
13.02.15,14:52
To by musel robiť daňovú evidenciu a to sa mu nechce. Iba že by uviedol k paušálnym výdavkom sumu poistného nula. Ale po skúsenostiach so ZP by som tam to zdr.poistenie uviedla.
marjankaj
13.02.15,15:00
Veď to uvedieš pod tabuľkou a aj v prílohe č.1. V riadku č.2 a č.9 budú výdavky=0. Aj pri paušálnych výdavkoch.
veronikasad
13.02.15,15:04
Myslíš len výdavky na poistenie=0, ktoré sa uvádzajú pod tabulkou ?
marjankaj
13.02.15,15:06
Výdavky pod tabuľkou uvedie v skutočnej výške. Tie sa neprenášajú do zákaldu dane.
veronikasad
13.02.15,15:07
Vyskúšaj si to v ALFA+, zaškrtni paušálne výdavky a uveď sumu poistného pod tabulkou.
marjankaj
13.02.15,15:11
Vyskúšal som na stránke FS. A ide to. A na papierové DP to ide tak isto.
veronikasad
13.02.15,15:15
Motáme sa tu už dlho v komentároch, teraz som ich prešla znova a nedozvedela som sa výšku príjmov z podnikania, ani výšku zaplatených odvodov. Končím, lebo táto debata, ani ďalšie rady nemajú zmysel.
china_ski
13.02.15,19:10
Ospravedlňujem sa, neskoro som sa dostal ku komentom. Tiež som asi nesprávne formuloval celú otázku. Príjem zo živnosti som mal 500€. Nie som platitelom odvodov do SP (ani povinným, ani dobrovoľným).
Chcem si uptaniť pri daňovom priznaní paušálne výdavky. Keďže v takom prípade nemôžem vykázať daňovú stratu (čo ani nechcem), chcem si uplatniť výdavok 40% z daňových príjmov a zvyšnú časť výdavkov z odvodov do ZP do výšky príjmov. Tým sa bude daňový základ rovnať nule. Skutočne preukázaltelne zaplatené odvody do ZP budú samozrejme uvedené. Je to možné, alebo tým porušujem nejaký zákon? Celá debata je od začiatku len o tom "daňovník si MOZE uplatniť výdavky"
marjankaj
13.02.15,19:17
Až sa naučíš čítať, tak sa potom ozvi.:eek:
china_ski
13.02.15,19:43
:D dík..
china_ski
25.02.15,08:46
Ahoj, učil som sa čítať - momentálne Kunderovu Nesmrtelnost (ale je to v češtine :) prosím ťa, aké číslo uvádzam do riadku 15 str. 12 (udaje na zdr.postenie) v riadku 14 mám celkovo zaplatené odvody 674,87€ .... píšem do riadku 14 - 676,20€ ???? dík
veronikasad
25.02.15,09:35
je v tejto sume aj nedoplatok z RZZP za rok 2013 ?
china_ski
25.02.15,10:33
ja som nedoplatok nemal, v riadku 14 mám zaplatené odvody (odišlé platby za rok 2014 - v januári za december 2013 - teda 1x 55,02€ a 11x 56,35€) 674,87
china_ski
26.02.15,06:45
alebo ak som nedoplatok nemal, tak bude v riadku 15 to isté číslo z riadku 14 (674,87)? dakujem
veronikasad
26.02.15,06:50
to isté číslo, inak vysvetlivky máš v poučení na vyplnenie DP typu B
china_ski
26.02.15,07:57
super Veronika, a uz mám len jednu a poslednú otázku tohto roku: ked mi prislo r.zúčtovnie ZP, tak vo vypočte preddavku na poistné r.2015 je vypočítany a upravedný preddavok 13,76€ - aj ked vypočítaný nižší, nemôžem platiť menej ako je minimálny 57,68€ - tak jest? :)
veronikasad
26.02.15,08:03
ak nie si poistencom štátu, napr. študent, alebo poberatel ID - preddavky musíš platiť z minima.
marjankaj
26.02.15,08:06
Veronika, to sa kvôli jednému pivu toľko angažuješ?:D

china_ski (10.02.15 16:28) hehe, to je super - pozývam, som v BB
veronikasad
26.02.15,08:21
Janíčko, pivo neľúbim
china_ski
26.02.15,08:25
to z dobrého srdca.. nestalo sa ti, že ked si niekomu pomohoil, napríklad babičke na schodoch plných ľadu, tak si mal dobrý pocit? :) ďakujem
marjankaj
26.02.15,08:29
A to si tej babičke pomáhal z tých schodov dva týždne? Aj slimák by to zvládol skôr.:---
china_ski
26.02.15,08:47
musel som sa predsa najprv naučiť čítať ;)