KiTaSe
10.02.15,10:00
13.11. 2015 sa mi konci RD (na MD som nastupila 1.6.2010 a z RD som kontinualne presla na druhu MD 12.10.2012) Moj pracovny pomer u zamestnavatela stale trva. Kedze som ale za pracou dochadzala do Bratislavy (byvam v NR), po skonceni RD si uz nemozem dovolit dochadzat kvoli detom. Preto by som chcela dat v praci vypoved. Moja otazka znie: vznikol mi pocas dvoch MD nejaky narok na dovolenku a musia mi ju umoznit vycerpat? Ide mi o to, ze ak dostanem vypoved ku dnu ukoncenia RD, a mne sa nepodari najst si novu pracu, dostavala by som minimalnu podporu. Ak si ale dovolenku pred vypovedou vycerpam, vznikne mi nejkavy VZ aby som dostala vyssiu podporu? V akom pripade by som mala narok na pripadne odstupne? (odpracovala som tam 3 roky)
Dalej sa chcem opytat. Kedze som pracovala pre velku spolocnost, musia mi pripadne umoznit (ako matke starajucej sa o deti, kedze manzel chodi na tyzdnovky) premiestnenie v ramci spolocnosti na pobocku v Nitre? Kedze mam male deti, po ktore treba chodit do skolky, potrebovala by som aj skrateny uvazok na 6 hodin.
Dakujem pekne za odpoved
veronikasad
10.02.15,09:08
Zamestnávatel je povinný po skončení RD prideliť ti prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve, vrátane miesta výkonu práce. Ak takú prácu nemá, ponúkne ti inú prácu a je len na tebe, či budeš súhlasiť s podpísaním Dodatku k pôvodnej prac.zmluve, alebo dostaneš výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm.b) s nárokom na odstupné. Na úpravu prac.času máš nárok len v prípade, ak tomu zamestnávatelovi nebránia prevádzkové dôvody (za tie sa dá skryť všeličo, ak nie je ochota zamestnávatela).

Ak o ukončenie prac.pomeru budeš žiadať sama, nárok na odstupné ti nevznikne.

Bez presneho uvedenia doby trvania materskej a rodičovskej dovolenky pri obidvoch deťoch nie je možné vypočítať nárok na dovolenku. Určite ti vznikol nárok aj pri druhom dieťati. Po skončení RD nečerpaj celú dovolenku, časť z nej si daj preplatiť. Výrazne ti to ovplyvní dávku v nezamestnanosti. Postup ako to urobiť je na Porade rozoberaný veľakrát.
KiTaSe
10.02.15,09:21
Dakujem velmi pekne. a ako by to bolo keby som dovolenku necerpala vobec a celu by som si ju dala preplatit? vtedy by som mala narok len na minimalnu popdoru?
veronikasad
10.02.15,09:33
§ 108 Výška dávky v nezamestnanosti
...
3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.