abcd.kates
10.02.15,13:46
Rozmýšľame, aký strom zasadiť do záhrady, lebo tam nemáme skoro žiaden tieňa v lete sa tam nedá vydržať. Chceme niečo čo rýchlo rastie a môže byť vysoké až okolo 8-10m, ale malo by to byť úzkeho vzhľadu, zase aby nezabralo veľa priestoru. A ešte jedna podmienka: aby nebol nejako alergický (nakoľko máme deti alergikov), aby z toho stromu nepadalo veľa "špiny" ako je napr. z topoľa tie biele "pavučinky, alebo napr. z plody lipy. Proste aby mal len listy. Rozmýšľali sme nad Javor mliečny, alebo Platan španielsky, Albízia, Sumach........čo poviete, aké skúsenosti máte?
Oliwa
10.02.15,13:04
V tom prípade navrhujem strom z papiera... a natrieť na zeleno... :D
Menované stromy sú listnáče, takže na jeseň to bez "bordelu" určite nebude... A nie všetky alergie sú zároveň alergiami na stromy...
Anika61
10.02.15,13:07
A nerozmyslali ste nap. o peknej tuji zlatej alebo zlatozltej...ale,zrejme nebude stacit 2,5m vyska...
Ak nechcete neporiadok,zvolte neopadavy druh.....a sumach palkovy je radeny medzi invazivne druhy.
Alebo je moznost kupit,alebo postavit altanok:-)
Oliwa
10.02.15,13:10
Anika, oni chcú tieň... A asi nie sú trpaslíci... Tuja patrí skôr na cintorín, ako do záhrady... Minule tu bol príspevok o včelách a vtákoch, že ich je úbytok... Kto kedy videl sedieť včelu alebo vrabca na tuji...? Nemajú dôvod...
Nemám viac-menej nič ani proti tujám, ale čo je veľa, to je moc... Stačí sa pozrieť, ako sa za posledných 25 rokov zmenili záhrady... Korunu tomu dávajú satelitné mestečná /žiaľ, nielen tie/, kde je každý druhý-tretí bungalow obohnaný zôkol-vôkol tujami, aby sa susedia radšej ani nevideli... To mi skôr pripomína urnový háj ako ľudské obydlie...
Anika61
10.02.15,13:23
To je pravda dorastaju len do 2,5 m:-)
Tak potom tuja riasnata 4-5m
Terezia13
10.02.15,13:25
môže byť aj umelý
arizona
10.02.15,13:34
Ja odporucam skor slnecnik ;)

Nerobi bordel,netreba zhrabavat listy, nikto nan neni alergicky, nemusite cakat zopar rokov, pokym dosiahne vacsiu vysku, nevytvara plody,ani pavuciny,po zlozeni je uzkeho vzhladu,nezaberie vela miesta a pri drahsich modeloch si vysku nastavis aku potrebujes a tien vytvori dostatocny :-D

http://www.gardin.sk/sub/gardin.sk/shop/product/zavesny-slnecnik-vienna-149.jpg
abcd.kates
10.02.15,13:41
ten neporiadok sme mysleli že aby zo stromu neopadávali všeliaké "plody" ako napr. z lipy ktoré majú plody, a napr. z topoľa padá to biele chlpaté "niečo" , alebo aj z agáta niečo padá čo "zamorí aj susedov nielen náš dvor.......chápeš ? Samotné listy čo padajú na jeseň ja nepovažujem za bordel.
abcd.kates
10.02.15,13:45
tuje nechceme, to už máme , nejaký pekný vysoký strom aby sme mohli relaxovať a deti pobehovať v tieni celú jar, aj leto. Vysoký preto, aby v prípade ak ho vysadíme tak do stredu záhrady, vrhal tieň na viac strán počas dňa a pokryl takmer celú záhradu. Rozlohu máme cca 20m x 30m.
abcd.kates
10.02.15,13:48
ďakujem za skvelú radu Terezka ,-)
BXLmiami
10.02.15,13:51
:-)) no len aby deti nevyrástli skôr ako strom:-)
Na tienenie máme orech,magnoliu,Oskorušu,lenže tie Tvoje by tienili tak Tvoje vnúčatá :-)
abcd.kates
10.02.15,13:57
hmmm veď to, uvedomujem si že máme veľa požiadaviek a podmienok, no myslím si, že by sa nejaký tip našiel na vysoký, rýchlo rastúci, nešpiniaci a odolný nenáchylný stromček ?!
Oliwa
10.02.15,13:57
Veď ani ja...
Jarka 1
10.02.15,14:01
Tak sa spýtaj v záhradníctve, tam vedia najlepšie.
Anika61
10.02.15,14:23
Ked mas doma alergikov nesad strom co kvitne....ako pise Jarka1 porad sa...,ten palkovec je rychlo rastuci,ale ked zhodi vsetky listy a kvety...hruza a este musi byt zasadeny v skruzi aby sa nepremnozil..Albizia-pre alergikov isto nie.
fortunka
10.02.15,14:32
Listnace budu vsetky opadavat, z platanov dokonca komplet kora opadava ale su nadherne to je fakt (ale nemaju iba listy... ) ... My mame u svokrovocov orech, teraz ma 10 rokov a zatieni vsetko.. opadava statocne, vela travy pod nim neporastie ak sa velmi clovek nesnazi... skor burina. Na druhej strane mame jablon a hrusku, strihame pekne a pravidelne a maju krasnu korunu, vyzeraju perfektne....Pred domom take klasicke stromy ako lipa a breza, smrek... vsetky uz su vyrubane... uvidime co tam este pride.
Vsetko zalezi aj od toho ako sa dokazete o ten strom postarat, treba ho zastrihnut, tvarovat aby ste nemali na zahrade iba vysoky pahyl (no co uz len zatieni taka spajdlicka 10m?) , s riedkymi konarmi... Do uzkeho pristoru... si radsej dajte nejaky mensi ovocny strom a casom "vymente"... i
jslancik
10.02.15,14:40
nie si sama, mňa to napadlo tiež ako prvé po prečítaní "podmienok"... Umelý XXXXL vianočný stromček.
misoft
10.02.15,15:47
Ako Terezia13 už písala - jediný strom, ktorý tomuto vyhovuje - je UMELÝ (z umelej hmoty, alebo betónu - vyber si).
misoft
10.02.15,15:50
@abcd.kates - ak máte prachy - dajte si z Californie došikovať jednu sekvoju (aspoň 60-metrovú :D) - vysoká je dosť, tieniť bude jedna radosť, šišky padajú len raz za rok, vydrží aj oheň. Prežije ťa. A keď budeš zvedavý - vylezieš hore a máš pekný výhľad.....
marjankaj
10.02.15,15:55
Urob si pergolu a potiahni ju viničom. A bude aj burčák.:D
Terezia13
10.02.15,16:32
fakt ma väčšia blbosť nenapadla
zo všetkého je hromada lístia, takže to už je potom jedno