miruka
10.02.15,16:43
8. januára som skončila pracovný pomer, potom som sa hneď nezaevidovala na úrade práce a hneď som ochorela, už som nebola v ochrannej dobe.Chodím ešte stále po vyšetreniach a možno ma čaká aj operácia. Chcem sa opýtať, môžem sa aj teraz zaevidovať na úrade práce, alebo až po operácii??? Mám nárok aj na riadnu podporu.
veronikasad
10.02.15,16:07
máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch? kedy ideš a operáciu ?
miruka
10.02.15,16:37
Pravdaže mám a operácia je koncom februára.
veronikasad
10.02.15,16:42
Choď sa zaevidovať na UP (spätne sa nedá). Za chýbajúce obdobie si musíš doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel. Deň pred nástupom na operáciu sa choď prihlásiť do sociálnej poisťovne na reg.liste fyzickej osoby na celý balík poistenia. Vznikne ti nárok na nemocensé z min. vymer. základu. Nezabudni sa po skončení PN-ky v SP odhlásiť - tiež za nedá odhlásiť spätne. Za jeden deň treba zaplatiť poistné.
V nemocnici si daj vystaviť dve PN-ky, jednu pre sociálnu poisťovňu druhú na tlačive UP, počas PN-ky nemusíš chodiť na kontakty.
miruka
10.02.15,16:48
Ďakujem,len či lekár vystaví Pn-ku keď som už dávnejšie chorá??Choroba sa začala V januári.
veronikasad
10.02.15,16:49
V nemocnici ti ju vystavia.
miruka
10.02.15,16:51
Dakujem