Rudolf Gorel
10.02.15,16:43
Dobrý deň,
vopred sa ospravedlňujem, ale prispievam na podobné fórum prvý krát, neviem presne sformulovať otázku k môjmu problému.
Samozrejme ako je v názve, môj problém a následné otázky sa týkajú paragrafu 24.
Viem že aby som si mohol urobiť paragraf 24, tak potrebujem mať porobené predošlé paragrafy (21,22,23). Dané paragrafy samozrejme mám urobené.
Problém mám pri 24rke, keďže okrem praxe je potrebné aj ÚOV (úplné odborné vzdelanie + 7rokov praxe, alebo VŠ + 5rokov myslím).
Pri predošlých paragrafoch stačí aj len OV (odborné vzdelanie). Neviem ako to môj zamestnávateľ riešil predtým (či pri predošlých skúškach ktoré som robil k paragrafom 22,23 dokladoval potrebnú prax k OV alebo k ÚOV) pretože už v danej firme nepracujem.
Môj prípad je špecifický v tom, že výučný list mám z odboru (elektrotechnik so zameraním na rozvodné zariadenia), avšak maturitu mám urobenú na "podnikanie v službách a remeslách" (oborná časť zahŕňala predmety ekonómia, účtovníctvo, manažment, marketing) a vysokú školu mám ukončenú zatiaľ len prvý stupeň (bakalár, odbor manažment), v štúdiu na druhom stupni samozrejme pokračujem (externou formou).
Preto netuším či spĺňam kritéria k paragrafu 24, keďže maturitu ani vysokú školu nemám "z odboru".
Poprosil by som Vás teda o Vaše rady a pomoc, taktiež ak mám pravdu, moje obavy sú reálne a kritéria nespĺňam, tak čo by som mohol robiť? Existuje možnosť si dorobiť nejako maturitu len napr. z odbornej skúšky so zameraním ktoré potrebujem? Alebo existuje iná alternatíva?
Vopred ďakujem za Váš čas a rady :)
bezelt
10.02.15,16:21
Dobrý deň
Vzdelanie bez maturity je problém, ale najjednoduchšie je navštíviť oprávnenú osobu ktorá tieto skúšky organizuje. Po prípade poslať dotaz na inšpektorát práce. Poznámka na záver - ak máte paragrafy 21,22 alebo 23 máte aktualizačnú odbornú prípravu? (cyklus je každých 5 rokov). Máte od lekárky preventívnu prehliadku že ste schopný vykonávať elektro práce v zmysle osvedčenia?