Klemka
11.02.15,00:47
Sestra sa dovolala relatívnej neplatnosti testamentu. Čo sme mali urobiť, aby sme tomu zabránili? Podľa nás je dedičsky nespôsobilá.
Ju notárka poučila, že to stačí prehlásiť - nahlas povedať, že sa dovoláva relatívnej neplatnosti testamentu. Ale nás nepoučila, čo my máme urobiť proti tomu.
Ďakujem za odpoveď

Poručiteľ je naša matka, ktorá sa z velmi vážnych dôvodov rozhodla vydediť svoju dcéru. Išlo o opakované fyzické útoky, ktoré skončili niekoľkomesačnou hospitalizáciu, okrádanie,absolútny nezáujem o nejakú starostlivosť
dmc
11.02.15,06:17
uved viac informacii - pravdepodobne dedenie zo zavetu - uved kto je porucitel -aky je vztah medzi tebou sestrou a porucitelom. Preco je podla Vas dedicsky nesposobila ?
dmc
11.02.15,06:31
Pokiaľ ide o dedenie po rodičoch (čo iba predpokladám) tak proti dovolaniu sa relatívnej neplatnosti závetu nespravíte nič. Rozhodne o tom sud.


Relatívna neplatnosť závetu znamená, že závet svojím obsahom odporuje § 479 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Občiansky zákonník tu upravuje inštitút tzv. neopomenuteľného dediča.

Pokiaľ závet odporuje § 479 Občianskeho zákonníka, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov

Pokiaľ ide o ďalšie osoby, ktoré by prišli do úvahy ako dedičia, títo by sa museli dovolať absolútnej neplatnosti závetu. Dôvodmi pre absolútnu neplatnosť závetu môže byť napríklad to, že v čase spisovania závetu poručiteľ bol v stave zníženej príčetnosti, bol na neho vyvíjaný nátlak - teda ide o vadu vôle, keďže úkon nebol urobený slobodne a vážne alebo závet napísaný vlastnou rukou nie je napísaný poručiteľom (iný typ písma než mal poručiteľ).

Doplnenie:
Pokial porucitel svojho potomka vydedil - (pisomne so zakonnym odovodnenim) o platnosti vydedenia rozhodne sud.
Chobot
11.02.15,06:50
Veľmi málo údajov na to, aby ti niekto relevantne odpovedal.

Napr. prečo si myslíš, že je dedičsky nespôsobilá? Čo to vôbec znamená? Taký výraz právny systém nepozná.

Čo bolo obsahom závetu? Vydedil ju niekto? Čo sa stalo potom? Dedili ste podľa zákona?
Chobot
11.02.15,07:20
Z doplneného textu je to teraz trochu jasnejšie.

Matka chcela dcéru vydediť. Ona sa odvolala. Teraz bude nasledovať súd, kde budú musieť obe strany dokázať, či išlo o oprávnené vydedenie, alebo podmienky vydedenia neboli splnené.

Ak došlo k úmyselnému ublíženiu na zdraví matky tou dcérou, a máte to zdokladované napr. trestným oznámením na ňu a lekárskou správou, tak tot môžete predložiť ako dôkaz. Ak nemáte písomné dôkazy, budú sa predvolávať svekovia jednej aj druhej strany.

Notárka ju musela poučiť. Ona to využila. Vy teraz nemáte čo urobiť, vás nemala o čom poučiť. Vy ste sa jej ale mohli spýtať, čo bude nasledovať. Spýtali ste sa? Čo vám povedala?
Klemka
11.02.15,07:42
Nie, nepytala som sa. Bola som z toho úplne šokovaná. Sestra si k tomuto aktu prehlásenia na dedičskom konaní zavolala aj svojho advokáta.
Mala som rezolutne zahlasiť :NIE, alebo som sa mala obrátiť na súd o neplatnosť takéhoto dovolania?
Chobot
11.02.15,07:50
To znamená, že dedičské konanie bolo prerušené.

Tak zavolaj teraz notárke. Nie som si istý, ale myslím, že notárka to posunie súdu, alebo sestra bude musieť podať na súd návrh o určenie neplatnosti závetu.

Ty teraz nemáš čo urobiť. Nemôžeš sa odvolať, zatiaľ nemáš voči čomu. Nič nebolo rozhodnuté. Budeš musieť počkať, kým sudca stanoví termín pojednávania. Predtým ti ale ešte príde návrh navrhovateľa - teda sestry, ku ktorému sa budeš môcť vyjadriť.

Ale zavolaj notárke.
misoft
11.02.15,19:03
...a zháňaj dôkazy o správaní sestry voči matke (ktorá ju vydedila pre jej "správanie", svedkov, lek.správy, polic. zápisnice a pod.