AGRO
10.05.06,18:19
Platili sme ubytovanie v hotovosti . Bola vystavená fa kde je napísané - úhrada v hotovosti . Je potrebné aby k fa nám dali aj príjmový doklad ?
Zatial som mala ku každej Fa ktorá bola platená v hotovosti aj príjmový doklad. Pýtala som si aj teraz ale bolo mi povedané, že kde v obchode mi dávajú k Fa aj doklad.
Vie mi niekto poradiť ? Príjmový doklad som prikladala k výdavkovemu pokl. dokladu.
lenkak
10.05.06,16:28
Aj v Metre Ti dajú len hotovostnú faktúru. Už nie PPD, možno práve aj oni tak postupujú.
AGRO
10.05.06,16:36
Tak potom nemusím žiadať ani ostatných o príjmový doklad ? Robilo sa to tak, že keď nám nedali príjmový doklad k FA v hotovosti vypisali sme ho a poslali potvrdiť poštou. Nie je to zbytočné papierovanie ?
lenkak
10.05.06,16:42
Pokiaľ je na faktúre dátum vyhotovenia zhodný aj s dátumom spaltnosti a aj v skutočnoszti vvyplatený potom sa doklad nemusí rátať za faktúru (ale záleží aj na sume) a potom sa môže považovať ako za doklad z ERP. Vtedy tiež nepotrebuješ PPD. Ale akonáhle Ti nesedí dátum úhrady na PPD by som trvala.
strapanka
18.03.10,06:31
Dobrý deň. Mám takýto problém: Začínam podnikať v oblasti ubytovacích služieb. Ak mi príde zákazník a zaplatí mi v hotovosti, ja mu vystavím PPD, som povinná dať mu k tomu aj faktúru? Ak áno, môže byť vystavená na ten istý dátum alebo tam dám nasledujúci deň? Ak mu vystavím len PPD viem si ho dať do nákladov?
Ďakujem
ewita888
18.03.10,06:36
Dobrý deň. Mám takýto problém: Začínam podnikať v oblasti ubytovacích služieb. Ak mi príde zákazník a zaplatí mi v hotovosti, ja mu vystavím PPD, som povinná dať mu k tomu aj faktúru? Ak áno, môže byť vystavená na ten istý dátum alebo tam dám nasledujúci deň? Ak mu vystavím len PPD viem si ho dať do nákladov?
Ďakujem
no, byť tebou, dám si ho radšej do výnosov...:)
ivustek
18.03.10,06:44
Dobrý deň. Mám takýto problém: Začínam podnikať v oblasti ubytovacích služieb. Ak mi príde zákazník a zaplatí mi v hotovosti, ja mu vystavím PPD, som povinná dať mu k tomu aj faktúru? Ak áno, môže byť vystavená na ten istý dátum alebo tam dám nasledujúci deň? Ak mu vystavím len PPD viem si ho dať do nákladov?
Ďakujem
Ja ešte nadviažem na túto otázku.
Zákazník mi teraz zaplatí zálohu na účet za ubytovanie,ktoré sa uskutoční v lete. Keď nastúpi na pobyt, doplatí doplatok. Je možné to zaúčtovať v PD nasledovným spôsobom?
1. Úhrada zálohy,na základe výpisu z účtu - ako POZD/bez toho,že by som vystavovala faktúru/
2. Úhrada doplatku na konci pobytu na základe PPD ako POZD./bez toho, že by som vystavovala vyútovaciu faktúru.
Ejo
18.03.10,06:48
Ja ešte nadviažem na túto otázku.
Zákazník mi teraz zaplatí zálohu na účet za ubytovanie,ktoré sa uskutoční v lete. Keď nastúpi na pobyt, doplatí doplatok. Je možné to zaúčtovať v PD nasledovným spôsobom?
1. Úhrada zálohy,na základe výpisu z účtu - ako POZD/bez toho,že by som vystavovala faktúru/
2. Úhrada doplatku na konci pobytu na základe PPD ako POZD./bez toho, že by som vystavovala vyútovaciu faktúru.
Ja poskytujem ubytovanie a postupujem nasledovne:
1. vystavím zálohovú faktúru - ak uhradia na účet - zaúčtujem ako POZD
2. ak prídu sa ubytovať a zaplatia zostávajúcu čiastku, vystavím im príjmový pokladničný doklad ale k tomu dám aj vyúčtovaciu faktúru, t.j. na faktúre je celá suma za ubytovanie, odpočet zálohy a zostávajúca čiastka na úhradu. A na túto sumu je vystavený aj PPD.
ivustek
18.03.10,07:04
Ďakujem pekne, postup je správny. Len či sa musia tie faktúry vystavovať.
Ejo
18.03.10,07:51
Ďakujem pekne, postup je správny. Len či sa musia tie faktúry vystavovať.
Ak nie ste živnostník, podľa mňa netreba faktúry, stačia PPD.
Ak ste živnostník tak radšej by som vystavila aj faktúry. A keď ste platiteľ DPH, tak by mala byť určite faktúra. Ale stretla som sa s názorom, že ak PPD má všetky náležitosti faktúry podľa zákona, tak stačí aj PPD.
Ale sa prikláňam pri živnosti k vystaveniu faktúry a k tomu PPD.
strapanka
18.03.10,14:30
čiže môže byť vystavená FA a PPD na ten istý dátum?
evina
18.03.10,15:28
čiže môže byť vystavená FA a PPD na ten istý dátum?

Už 13 rokov... a podľa činnosti do konca roka 2010....alebo stále ak nejde o služby určené zákonom...
strapanka
18.03.10,18:09
Dakujem
strapanka
18.03.10,19:14
Pýtala som sa hlavne preto, lebo účtovníčka mi vravela, že to tak nie je možné, že FA musí mať iný dátum napr. nasledujúci deň. A ak vystavím PPD, mám vystaviť nulovú FA.
majernikova
22.04.10,09:34
Dobrý deň,
mám takýto problém:-( podarilo sa mi, vystaviť fakúru a zároveň ju uhraidť cez ERP/vtedy som sa potešila/ no a teráz by som Vás poprosila o radu, ako to dať do poriadku.

Ďakujem
majernikova
22.04.10,10:42
[QUOTE=majernikova;1380586]Dobrý deň,
mám takýto problém:-( podarilo sa mi, vystaviť fakúru a zároveň ju uhraidť cez ERP/vtedy som sa potešila/ no a teráz by som Vás poprosila o radu, ako to dať do poriadku.

Ďakujem


Prosím, skúste mi niekto poradiť

posuvam
Zita5
22.04.10,10:43
[QUOTE=majernikova;1380586]Dobrý deň,
mám takýto problém:-( podarilo sa mi, vystaviť fakúru a zároveň ju uhraidť cez ERP/vtedy som sa potešila/ no a teráz by som Vás poprosila o radu, ako to dať do poriadku.

Ďakujem


Prosím, skúste mi niekto poradiť

Ak FA nie je uhradená , tak spraviť v RP storno zápis .
majernikova
22.04.10,10:45
....aha, tak to je teda a keď to bolo ešte v druhom mesiaci?
Bolo by jednosuchšie vystaviť dobropis na fa?

Ďakujem
Zita5
22.04.10,10:54
....aha, tak to je teda a keď to bolo ešte v druhom mesiaci?
Bolo by jednosuchšie vystaviť dobropis na fa?

Ďakujem

Keď to bolo v II. mesiaci, prečo to teraz opravujete .Však Vám nemohla sedieť ani pokladničná hotovosť . Dobropis s omylnou úhradou nemá nič spoločné .
majernikova
22.04.10,11:22
... no ono to je trocha komplikované alebo ja to tak neviem vysvetliť :-( Pokladna nám sedela len teraz sa zistilo že nie je uhradená fa a ups kde je uhrada hmm no a patrame a patrame no zistilo sa , že ta fa bola natiahnutá dez erp a uhadená do pokladne hmm tak tu je ta chyba lebo sú to dva doklady a čo teraz ja by som to urobila tak že fa uhradená do pokladne cez erp doklad a už no nie som si istá či to je tak správne :-(
Zita5
22.04.10,11:43
... no ono to je trocha komplikované alebo ja to tak neviem vysvetliť :-( Pokladna nám sedela len teraz sa zistilo že nie je uhradená fa a ups kde je uhrada hmm no a patrame a patrame no zistilo sa , že ta fa bola natiahnutá dez erp a uhadená do pokladne hmm tak tu je ta chyba lebo sú to dva doklady a čo teraz ja by som to urobila tak že fa uhradená do pokladne cez erp doklad a už no nie som si istá či to je tak správne :-(

Ale v deň kedy bola omylná úhrada , pokladňa sedieť nemohla o sumu uhradenej čiastky . To znamená, že v ten deň bolo manko . To si nikto nevšimol ?

No asi by som teda išla na to , storno účtovným zápisom v denníku a stornovala by som aj platbu v pohľadávkach . Samozrejme priložiť k tomu patričné poznámky , aby sa po rokoch nezabudlo, prečo sa tak konalo .
majernikova
22.04.10,12:45
...no ,nie je to také jednoduche :-( lebo som zistila, že odberateľ si fa vôbec nezaevidoval do došlých fa len do pokladne lebo bol tam doklad z erp. Takže ,tak a teraz hmm som nahrata :-( vôbec neviem, ako na to. Skúsim poprosiť ekonoma, aby spravil storno fa ,ale ako ....
Zita5
22.04.10,14:48
...no ,nie je to také jednoduche :-( lebo som zistila, že odberateľ si fa vôbec nezaevidoval do došlých fa len do pokladne lebo bol tam doklad z erp. Takže ,tak a teraz hmm som nahrata :-( vôbec neviem, ako na to. Skúsim poprosiť ekonoma, aby spravil storno fa ,ale ako ....

Toto je príklad toho , že otázka nie je zadaná s príslušnými súvislosťami .To znamená , že už ani nečakajte úhradu , nakoľko odberateľ má doklad o úhrade .
Takže by som to definovala ako Vašu závažnú chybu .S tým už nič nespravíte .
To ste mohli napísať hneď v úvode o čo sa jedná , nemuseli sme okolo toho toľko vypisovať , nakoľko postupne ste dopĺňala informácie .

Ja byť šéfom, tak tento prešľap niekomu zosobním .:)