MHamarova
11.02.15,10:05
Chcem sa opýtať ako mám postupovať pri vypĺňaní daňového priznania ak bol zamestnanec 4 mesiace PN. Môj klient si ho vypĺňa sám, aby mu bola vrátená časť sumy, ktorá mu prislúcha za obdobie praceneschopnosti. Neviem, či mám použiť tlačivo A alebo B. Viem, že klient potrebuje potvrdenie od sociálnej poisťovne o počte dní PN. Od zamestnávateľa už má Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO. Som začiatočníčka v tejto oblasti, tak preto mám z toho trochu chaos. Ešte nemám dostatočnú prax, tak preto sa obraciam s prosbou o radu na vás. Za odpoveď ďakujem.
Tweety
11.02.15,09:07
Má príjmy len zo ZČ? AK áno, vyplňa DP A.
MHamarova
11.02.15,09:12
Áno, iba so závislej činnosti
ivka70
11.02.15,09:14
Vyplna DP typu A, potvrdenie o praceneschopnosti do vlastneho DP nepotrebuje, nemocenske davky nie su zdanitelny prijem.

Zamestnanec ma este stale do 16.2. moznost poziadat si posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dani a nemusi v takom pripade robit DP.
Tweety
11.02.15,09:14
Aj pri RZD mu bude prípadný preplatok vrátený. Nepožiadal oň?
MHamarova
11.02.15,09:22
Ďakujem za odpoveď. Lenže ten klient tvrdí, že mu zamestnávateľ nevyplatí prípadný preplatok na poistení, aj keď mu s najväčšou pravdepodobnosťou prislúcha, lebo bol PN 4 mesiace.Alebo sa mýlim ja a aj zamestnanec a zamestnávateľ mu musí preplatok vyplatiť?Som z toho trochu domotaná.
ivka70
11.02.15,09:24
Ak sa obava, ze mu zamestnavatel nevyplati preplatok na daniach (nie na poisteni), tak je pre neho bezpecnejsie podat DP.
Zamestnavatel je povinny to vyplatit zo zakona, ale zasa natahovat sa kvoli tomu naozaj nema zmysel.
Tweety
11.02.15,09:28
Zamestnáv. vráti preplatky na dani na základe RZD,
MHamarova
11.02.15,09:58
RZD musí robiť zamestnávateľ, alebo ho môže urobiť aj zamestnanec, ak má iba toto jedno zamestnanie??
Tweety
11.02.15,09:58
RZD robí zamestnávateľ na základe žiadosti zamestnanca. AK nepožiada o RZD, a vznikla mu povinnosť podať DP, podá si ho sám.
kn-alka
11.02.15,10:08
Zamestnávateľ je povinný na základe žiadosti zamestnanca spraviť ročné zúčtovanie dane, vzniknutý preplatok vyplatí zamestnancovi v mzde.

Ak zamestnanec nepožiada (nechce požiadať), dostane od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzda a spraví si daňové priznanie typu A.

K daňovému priznaniu NIČ iné nepotrebuje, len to potvrdenie od zamestnávateľa. (teda ak si neuplatňuje daňový bonus na dieťa).

Jedná sa o dane, preplatok na poistnom voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovne nevzniká. Žiadne iné potvrdenie zo sociálnej ani zdravotnej poisťovne k daňovému priznaniu NETREBA !!!
MHamarova
11.02.15,10:51
Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Pokúsim sa klientke vysvetliť, že najrozumnejšie bude, ak jej všetky potrebné úkony vykoná zamestnávateľ.