kuravesele
11.02.15,15:25
Vie mi niekto vysvetliť, ako postupujete a ako účtujete firemné auto používané na súkromné účely? Chceme použiť paušál, čiže 80/20%...(už som tu kolo toho prečítala, ale nechápem to dobre...)

Na autá boli uplatnené odpočty DPH v plnej výške pri ich obstaraní.

1.)Viem, že za každý mesiac v roku treba zo vstupnej ceny vyrátať 1 % = 12,5 % ročne (z obstarávacej ceny bez DPH al s DPH?) To je ten nepeňažný príjem pre zamestnanca? Odpisy sa nekrátia o túto sumu?

2.) Následne odpisy si upravím na 80% ktoré môžem uplatniť? A zvyšok pôjde kam?

3.) Napr. PHM, náklady na opravy, poistenie, diaľničné známky...keď mi donesie zamestnanec blok , tak mu čo preplatím iba tých 80%? A ako to zaúčtujete tých 20%, kde zmizne ?

Ak má niekto, nejaký link, kde je to nejako podrobnejšie vysvetlené, veľmi by mi to pomohlo...
kaja296
17.02.15,16:07
Dnes som bola na školení CUS v Ke a preberala sa táto témetika.Ak som si dobre zapamätala,tak:
1.1% z obstarávacej ceny bez dph..áno,je to fiktívny alebo nepeňažný príjem,podlieha dani z príjmu
2.Krátia sa aj odpisy.20% z nich bude v DP za 2015 pripočitateľnou položkou.(okrem toho,že musíme aj preradiť konkrétne motor.vozidlá do 6 odpis.skupiny...obstarané aj pred r.2014)...
3.všetko čo je uvedené v tvojej otázke č.3 sa vzťahuje 80:20.Teda 80% daňový náklad,20% pripočitateľná položka k základu dane

Mnohé z týchto noviniek platné pre 2015 nie je prepracovaných a vysvetlených tak,aby účtovníci mali jasno ako to aplikovať v praxi.
Rada by som,ak je tu niekto,kto v tom má jasnejšie dovysvetľoval,resp.upravil odpoveď...