filipovaM
11.02.15,17:55
Moje známej prišla poštou z Dôchodkovej spoločnosti Allianz Dohoda o elektronickom disponovaní s úsporami.
Je toho dosť na čítanie no v skratke som pochopila že sa jedná o zmenu obsahu zmluvy podpísanú pri uzatvorení starobného sporenia v II. pilieri preto aby sa právne zmeny aj oznámenia zo strany sporiteľa mohli robiť elektronicky.
Sú tam určené podmienky zo strany Allianzu, ale s tým že Allianz ich môže jednostranne meniť.
Nie sme právne tak podkuté, aby sme rozumeli všetkému čo tam je. Takže by som jej radila nič nepodpisovať a nejaké prípadné zmeny v budúcnosti robiť radšej osobne, alebo nejako asi v listinnej forme. Nejako osobne nedôverujem takejto elektronickej forme zmien v dobe keď sa dá všetko zmanipulovať a vždy sa nájde nejaký šikovný elektronický škriatok, ktorý to prekrúti. Teda takto by som jej radila ja.
Teda moja otázka je: Mám pravdu?
Moja otázka sa netýka toho či ostať, alebo neostať v II.Pilieri. To si rozmyslí neskôr. Toto súri do konca februára. A keďže ako som napísala ani ja jej neviem kvalifikovane poradiť, tak poprosím kto to vie?
veronikasad
11.02.15,17:00
misoft
11.02.15,18:10
Môj názor (nemusí korešpondovať s názormi iných): "akože" uľahčenie - ale ja v tom vidím určité riziko.
Najmä v III.Predmet dohody "oznámenia sporiteľa adresované...... alebo iné právne úkony............................................ .....takto vykonať prostredníctvom webového sídla ............., pričom zaručený elektronický podpis......sa nevyžaduje.....

A to je riziko. Pretože nie je problém napichnúť telefón, nie je problém nabúrať sa do pošty.

Takže - ja by som na to nepristúpil. Píšu síce ...v jeho zabezpečenej časti..... ale samotné www.asdss.sk je nezabezpečené (deravé) - a potom už nie je problém vykonať phishing - a "ulovený" len prepošle číslo a e-mail (akože overenie pre ASDSS) a prístup k účtu je otvorený.
filipovaM
12.02.15,18:15
ďakujem, je to potvrdenie môjho názoru.
Chobot
13.02.15,07:24
Misoft, zase až tak tragicky by som to nevidel. V podstate by to fungovalo ako bežný internetbanking. Ten má kopec ľudí a nemajú obavu o bezpečnosť portálu.

To, že sa nevyžaduje zaručený elektronický podpis neznamená, že tam nie sú prvky bezpečnosti. Užívateľ sa najprv musí prihlásiť cez svoje meno a heslo a každá operácia sa potvrdzuje prostredníctvom SMS kódu, ktorý spoločnosť zasiela na mobil sporiteľa. Takže niekto cudzí sa len tak ľahko nenapichne na účet.

A keby sa aj napichol, nemá z toho žiadny úžitok. Peniaze z DSS nevyberie.

Neviem čo všetko môže sporiteľ robiť so svojim účtom cez ten elektronický portál, predpokladám, že sledovať výnosnosť fondov, meniť fond, v ktorom majú byť jeho úspory uložené, možno meniť adresu a to je asi tak všetko.

Na druhej strane, ale ak filipovej známa doteraz nerobila žiadnu zmenu na svojom účte DSS, tak je pre ňu nejaká elektronická komunikácia zbytočná. Ak by náhodou zmenila adresu, tak tú nahlási aj písomne či osobne na kontaktnom mieste DSS.

Jedine, že by chcela aktívne pracovať so svojím účtom (pravidelne sledovať výnosy, meniť fondy a pod.) potom by malo zmysel podpisovať tento dodatok.

Preto môj názor - nevidím v tom riziko, ale pre ňu to bude asi zbytočná vec.
filipovaM
17.02.15,14:34
ďakujem za odpoveď.