SERVIS
11.05.06,06:36
Môjmu známenu som robila DP. Mal príjem v SR aj v ČR. Vyšiel mu preplatok 600SK, ktorý mu aj prišiel. Včera mi povedal, že u jeho českého zamestnávateľa, kde stále pracuje, mu urobili ročné zúčtovanie a tiež mu vrátli asi 900czk. Neviem či je to v poriadku, čo mi poradite? Nemá vrátiť preplatok z DP? Ďakujem.
Braňo
11.05.06,05:12
Nuž daňové priznanie a ročné zúčtovanie v ČR - to asi v poriadku nie je. Z akého dôvodu požiadal v Čechách o ročné zúčtovanie?
domi2
11.05.06,05:23
Podľa mňa si mal dať daňové priznanie B.Teraz môže dať ešte dodatočné daňové a v podstate dodaniť rozdiel.
Jara
11.05.06,05:47
Nuž daňové priznanie a ročné zúčtovanie v ČR - to asi v poriadku nie je. Z akého dôvodu požiadal v Čechách o ročné zúčtovanie?

Reagujem na tento prispevok, pretože sa mi vidi, že je to OK. Ja tomu rozumiem tak, že občan - daňovník s trvalým pobytom na Slovensku podal DP v mieste bydliska a vyšiel mu preplatok. DP bol povinny urobiť lebo ma tu trvalý pobyt. No a keď pracoval v ČR povedzme 10 mesiacov, t.j. viac ako 183 dni v roku v zmysle zákona o DzP nevidím dôvod aby nepodal DP aj v Čechách. Je len dôležité priznať české príjmy na Slovensku a opačne. Myslím že je to v súlade so zákonom. Pekný deň :)
SERVIS
11.05.06,07:37
Teraz som hovorila s DÚ - je to v poriadku, netreba nič vrátiť. Som rada. Ďakujem za námahu.
Milan Benka
11.05.06,10:43
Vrátiť netreba, ale myslím si, že v jeho prípade sa zmenili podklady pre vyplnenie DP na Slovensku z dôvodu vrátenia preplatku v ČR, došlo k zmene údajov dane zaplatenej v zahraničí ( s ČR používame met. zápočtu dane). Riešil by som to DDP.
Jara
11.05.06,11:10
Vrátiť netreba, ale myslím si, že v jeho prípade sa zmenili podklady pre vyplnenie DP na Slovensku z dôvodu vrátenia preplatku v ČR, došlo k zmene údajov dane zaplatenej v zahraničí ( s ČR používame met. zápočtu dane). Riešil by som to DDP.

Metóda zápočtu dane ale maximálne do výšky tuzemskej. Takže ak napríklad v ČR zaplatíš 8300 dane po zápočte ti môže na SR započítať napr. len 5000. Celú nezapočítavaš. Podľa koloniek tlačiva DP je vidno, že nie celú daň. Myslím niet čo riešiť. Je to v poriadku aj v ČR aj v SR
Milan Benka
12.05.06,05:35
Metóda zápočtu dane ale maximálne do výšky tuzemskej. Takže ak napríklad v ČR zaplatíš 8300 dane po zápočte ti môže na SR započítať napr. len 5000. Celú nezapočítavaš. Podľa koloniek tlačiva DP je vidno, že nie celú daň. Myslím niet čo riešiť. Je to v poriadku aj v ČR aj v SR

Započítavaš % z daňovej povinnosti, ktorá Ti vyjde z celosvetových príjmov na Slovensku. Ak však daň z príjmov v zahraničí(ČR) bude menšia ako započítateľná, tak potom to ročné zúčtovanie v ČR spomínané v zadaní témy bude mať vplyv aj na výsledok DP na Slovensku.

To, čo si napísala neplatí univerzálne, ale pre určitú skupinu prípadov. Aj keď uznávam, táto skupina má častejší výskyt ako tie ostatné prípady.

V každom prípade doporučujem prepočítať daňovú povinnosť na Slovensku. Už len z toho dôvodu, že zadanie je málo konkrétne.