Zuzana Buranova
12.02.15,10:44
Dobrý deň, prosím Vás o radu, mám 24 rokov, starám sa o 9 ročného brata po DMO, mama je na invalidnom dôchodku, kvôli transplantácii, čiže sú odkázaný na mňa. Tým, že sa mi nedá zamestnať,lebo brat potrebuje celodennú starostlivosť,som odkázaná na sumu len z príspevku na opatrovanie, z čoho nie som schopná vyžiť. Mamin ani bratov zdravotný stav sa nemení k lepšiemu, naopak sa časom zhoršuje, čiže nie je možný môj návrat do práce. Na mamu sa opatrovateľský zatiaľ vybaviť nedá, vzhľadom na to, že je ešte mobilná a jej ochorenie nevyžaduje opatrovateľké služby, no ona sa postarať o malého nedokáže.
Preto by som potrebovala vedieť, že či neexistuje niečo ako podpora z ÚPRSaV, ktorú by som mohla poberať aspoň aby som vyžila do ďalšieho mesiaca. Ďakujem Vám.
ivka70
12.02.15,10:21
Mas 24 rokov, pre narok na davky v hmotnej nudzi sa posudzujete vsetci dokopy, aj so vsetkymi prijmami.
Teda na narok treba vediet vysku prijmov aj mamy aj tvoj aj vyzivne na brata od jeho otca pripadne sirotsky - ak otec nezije a podla toho sa spocita, ci mate narok.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
Chobot
12.02.15,10:23
Vybaviť opatrovateľský príspevok trvá 2-3 mesiace od podania žiadosti. K žiadosti potrebuješ kopec dokladov, napr.:
- potvrdenie o príjme všetkých členov domácnosti
- lekárske posudky opatrovanej osoby

Popri opatrovaní by si nemala vykonávať zárobkovú činnosť alebo byť zamestnaná.

Treba zájsť na najbližší UPSVaR a vybaviť si ten opatrovateľský príspevok. Môžu ti priznať sumu maximálne okolo 250 EUR. Problém pre teba asi bude, čo dovtedy, kým to priznajú.

Existuje ešte príspevok v hmotnej núdzi. Viac o tom je uvedené tu:

http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/vyska-pomoci-hmotnej-nudzi/davka-hmotnej-nudzi.html

Skús o to zažiadať.
ivka70
12.02.15,10:48
Ona opatrovatelsky na brata ma a je to jej jediny prijem, na mamu ho zatial vybavit nevedia ... ako pise.
Chobot
12.02.15,11:30
Aha, to som prehliadol. Potom nemá ružové vyhliadky. Aj keď schvália opatrovateľský na mamu, už to nebude v plnej výške, lebo už poberá na brata. My len teraz vybavujeme opatrovateľský na dcéru a tŕpneme, ako nám to skresajú, resp. koľko priznajú. Všeobecne je to vraj menej ako rodičovský príspevok.
Zuzana Buranova
12.02.15,12:58
Ďakujem, ja ho už poberám druhý rok.
Zuzana Buranova
12.02.15,12:59
Ja s nimi nežijem v jednej domácnosti, trvalé bydlisko mám inde. Aj tak sa posudzujú všetky príjmy?? Aj mamine?? Ďakujem.
Chobot
12.02.15,13:12
Ak už priznali opatrovateľský, neviem, či je nárok na príspevok v hmotnej núdzi. Všetko záleží od celkového príjmu.

Aký vysoký opatrovateľský vám priznali na brata?

Možno by sa dalo aj na mamu, ale to by bolo dobré najprv vybaviť ZTP a potom žiadať o opatrovateľský na mamu.